banner

Paskalya tatili için geldiği Türkiye’de hayatı değişti!
“Aylin” ile gönüllere “Şura” ile zirveye taht kuran Farah Zeynep Abdullah

Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinde Aylin rolüyle yıldızı parlayan Farah Zeynep Abdullah, şöhretinin zirvesindeyken diziden ayrılıp yarıda bıraktığı tiyatro eğitimini tamamlamak için İngiltere'ye gitmişti. Üniversite diplomasını cebine koyar koymaz Türkiye’ye geri dönen Abdullah, “Bi Küçük Eylül Meselesi” filmi ve “Kurt Seyit ve Şura” dizisiyle adından başarıyla söz ettiriyor.

“Kurt Seyit ve Şura” dizisinin Şura’sı Farah Zeynep Abdullah’ı ilk olarak Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde oynadığı Aylin rolüyle tanıdık. Bu rolle kısa zamanda dikkatleri üstüne çekmeyi başaran Abdullah’ı daha sonra‘Kelebeğin Rüyası’ ve ‘Bi Küçük Eylül Meselesi’ filmlerinde izledik. Son olarak da ‘Kurt Seyit ve Şura’ dizisiyle karşımıza çıkan Abdullah, oyunculuğu, güzelliği ve masumiyeti ile izleyenleri büyülemeye devam ediyor.

Iraklı bir baba ile Türk, Boşnak kökenli bir annenin kızı olarak 17 Ağustos 1989 yılında İstanbul'da doğan Farah Zeynep Abdullah, lisenin bir kısmını İstanbul Saint Michel Fransız Lisesi'nde okuyor. 2006 yılında babasının işi nedeniyle İngiltere’ye taşınmaları sebebiyle, liseyi orada tamamlıyor. Farah Zeynep Abdullah bir röportajında o dönemler ile ilgili şunları söylüyor:“Lisedeyken İngiltere’ye taşındık. Tiyatro, Medya ve Fransızca seçtim. Tiyatroya her zaman meraklıydım ama hiçbir zaman oyuncu olurum demiyordum. Oyunculuğa İngiltere’deki öğretmenim sayesinde başladım. O okulda sahneye çıktığım son oyun, bana “en iyi oyuncu ödülü” de kazandıran Virginia Woolf’ün “Kim Korkar Hain Kurttan”ı oldu. Lise bitince öğleleri garsonluk, geceleri bir kulüpte barmaid’lik yaptım, bir yılım öyle geçti. Ardından University Of Kent’te Tiyatro ve Fransızca bölümüne başladım.”

Geç de olsa üniversite diplomasını aldı

Farah Zeynep Abdullah’ın üniversitedeki ikinci senesinde, Paskalya tatili için geldiği Türkiye'de, Kanal D Dramalar Koordinatörü Lale Eren'le tanışmasıyla hayatının akışı değişiyor. Lale Eren ve yönetmen Zeynep Günay Tan, "Öyle Bir Geçer Zaman ki"deki Aylin karakteri için oyuncu ararken, hayat yollarını kesiştiriyor. Abdullah,“Facebook'tan fotoğrafımı görür görmez 'budur' demiş Zeynep abla. Ertesi gün bir kamera çekimi aldılar. Aynı hafta içinde de 'gelebilir misin' diye sordular. Dondurdum okulu. Setteki ilk günüm çok zordu ama. Eve gidip ağlıyordum; ne yaptım, bu nasıl geçecek diye. Çok zor bir dönemdi. Dil zorluğu vardı, aksanım çok kayıktı” diyor.

İki senelik yoğun dizi temposunun ve "Kelebeğin Rüyası"nın çekimlerinin ardından İngiltere'ye giderek üniversite eğitimini tamamlayan Abdullah, 2013 yılında üniversite diplomasını alıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.