banner

4. sınıf öğrencisi bu tasarımıyla dünya ikincisi oldu
4-6 Haziran 2014 tarihleri arasında Eskişehir’de düzenlenen TÜRK DÜNYASI BİLİM OLİMPİYATI’ndan “TASARIM” ve “BULUŞ” alanında İzmir Özel Fatih İlkokulu  4. sınıf  öğrencisi Revna Doğanata tasarım kategorisinde dünya ikincisi oldu

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, 4-6 Haziran 2014 tarihleri arasında TÜRK DÜNYASI BİLİM OLİMPİYATI düzenlendi. 18 ülkeden finale kalan 100 projenin “TASARIM” ve “BULUŞ” olarak 2 farklı alanda değerlendirilmeye alındığı yarışmasında 4. sınıf öğrencisi Revna Doğanata  İzmir Özel Fatih İlkokulu’nu  başarı ile temsil etti.

Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı’nda “BOYUNDAN AŞAĞISI FELÇLİ İNSANLARIN KAFA HAREKETİ İLE KULLANABİLECEKLERİ AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE”  projesi Bilişim Teknolojileri öğretmeni Elif Özdemir danışmanlığında “TASARIM” kategorisinde dünya ikincisi oldu.

Çevresindeki engelli insanların hayatlarında yaşadıkları zorluklardan etkilenerek böyle bir araç düşünen minik Revna, bu fikrini danışman öğretmeni ile paylaşıp projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.  Boyundan aşağısı felçli olan insanlar ellerini ve kollarını kullanamadıkları için akülü tekerlekli sandalyeden de faydalanamadan hayatlarını yatağa bağımlı olarak yaşarlar.  Bu insanlar, sadece başlarını sağlıklı bir insan gibi hareket ettirebilirler. Tasarladığımız akülü tekerlekli sandalye,  kişinin başının hareketleriyle kontrol edilmektedir.  Kontrol devresi  şapka, bandana – bant benzeri bir aksesuara monte edilmiş olan kablosuz bir devre kartıdır. Ayrıca, bu sandalyeyi kullanan diğer engelli kişilerin, elleri serbest olacağı için farklı işlerle de ilgilenebilir. Örneğin ellerini kullanabilen engelli çocuklar baş hareketleriyle tekerlekli sandalyesini kontrol ederken ellerini kullanabileceği oyunlara katılabilirler.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.