banner

Katsayı mağdurunun hayali 15 yıl sonra gerçekleşti
Bingöl İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra katsayı uygulaması nedeniyle istediği bölüme yerleşemeyen iki üniversite mezunu Öztekin Afşin (34), 15 yıl sonra Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanarak, hayalini gerçekleştirdi.

Bingöl'de 1999 yılında girdiği üniversite sınavında aldığı puanla ülke genelinde 512'nci olan Afşin, katsayı uygulaması nedeniyle çok istediği tıp fakültesine yerleşemedi.

Üniversite sınavına girmeyi sürdüren Afşin, 2000 yılında da 174 puan almasına rağmen istediği tıp fakültesine giremeyince İnönü Üniversitesi İlköğretim Matematik Bölümü'nü tercih etti.

Bir yandan eğitimine devam eden bir yandan da hayalindeki tıp fakültesi için mücadele eden Afşin, 4 yıllık fakülteyi 3 yılda birincilikle bitirerek aynı yıl girdiği Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) 93 puanla mezun olduğu Bingöl İmam Hatip Lisesi'nde göreve başladı.

Matematik öğretmeni olarak öğrencilerini hazırladığı üniversite sınavına yeniden giren Afşin, 2006 yılında Türkiye sıralamasında 463'üncü olmasına rağmen katsayı nedeniyle yine tıp fakültesine giremedi.

"Bir gün katsayı eşitsizliği ortadan kalkar" umuduyla çalışmalarını azimle sürdüren Afşin, 2010 yılında girdiği Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) matematik ve fen alanındaki 170 sorudan sadece 17 yanlış yapmasına rağmen katsayı engelini aşamayarak, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesini yerleşti.

2012 yılında katsayının tamamen kalkması Afşin'in yıllardır girmeyi hayal ettiği tıp fakültesi için umutlarını artırdı.

Afşin, 2014 LYS2-MF3 alanında 470 puanla Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne yerleşerek 15 yıllık hayalini gerçekleştirdi.

"Hayalim tıp fakültesini kazanmaktı"

Afşin, AA muhabirine, hukuk fakültesinden mezun olduğu yıl, 15 yıllık hayalini de gerçekleştirdiğini ve çifte mutluluk yaşadığını söyledi.

Katsayı eşitsizliğine inat tıp fakültesi hayalini gerçekleştirmek için her yıl sınava girdiğini anlatan Afşin, şöyle dedi:

"Ben öğretmenliğe başladım ama hayalimde tıp fakültesini kazanmak vardı. Bunun mücadelesini her zaman devam ettirdim. Öğretmenlik yaparken de her yıl sınava girdim. Bilgimi taze tutmaya çalıştım. Katsayı sistemine inat, mağduriyete inat, yılmadım, çalıştım. Bir gün katsayı eşitsizliğinin kalkacağını bekledim. En son 23 Temmuz 2014 itibariyle hayalimdeki fakülte olan tıp fakültesine yerleştim."

Afşin, 2014 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduğunu anımsatarak, "Bugün çok mutluyum ama aslında buruk bir sevinç yaşıyorum çünkü zamansız gelen bir milli piyango gibi bu. Çünkü hayal ediyorsun, umutla bekliyorsun ve 1999 yılında girmem gereken yere maalesef 15 yıl sonra yerleşiyorum. Hem bunun burukluğunu yaşıyorum, hem de mutluluğunu" ifadelerini kullandı.

Afşin, katsayı eşitsizliği nedeniyle hayaline ulaşamayan çok sayıda meslek lisesi mezunu bulunduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Ben belki şanslıyım, hayalime bugün ulaşabildim. Ama hayaline ulaşamayan çok sıkıntı yaşayan, başarılı öğrenci arkadaşlarım da vardı benim dönemimde. O insanlar büyük mağduriyetler yaşadı ve benim kadar şanslı da değildiler. Bugün ise daha farklı hangi alanda başarılı oluyorsan gel o bölümde o deniliyor. ÖSYM keşke zamanında bu kararı alabilmiş olsaydı"

"Başarımı eşime borçluyum"

İnatla, hırsla çalışarak verdiği mücadelede başarıyı yakalamasında eşinin büyük katkısı bulunduğunu dile getiren Afşin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnşallah tıp fakültesini birincilikle bitireceğim. Başarılı olarak bitirdiğimde doktorluk sürecinde de insanlara faydalı, ayrıştırıcı olmadan insanlara hizmet edeceğim. Bu başarıda eşimin katkısı büyüktür. Başarımı eşimi borçluyum. Çünkü bu süreçte her zaman yanımda oldu. Beni motive etti, hayalimin gerçekleşmesine destek oldu. Yardımını esirgemeyen, her zaman bana destek olan ve kazanmamda yardımcı olan, moral ve motivasyon olarak da yanımda olan eşime de şükran borcumu iletiyorum."

“Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilere de bir mesajım var” diyen Afşin, şunları söyledi:

“Bu başarımdaki ana etken şu; birincisi bana bu mağduriyeti yaşatanlara inat başarılı olmak, ikincisi de öğrencilerin yılmadan, başarısızlığa kapılmadan, başarı için hırsla, azimle mücadele örneğini ve nasıl başarılı olabileceklerini göstermekti. Öğrenciler mart ayında girdikleri LYS sınavında başarısızlığa kapıldıklarını düşünüyorlar, başaramayacaklarını düşünüyorlar, havaların ısınmasıyla gevşiyorlar. Üniversite sınavı uzun soluklu bir çalışmadır. LYS ve YGS arası çok önemli bir dönemdir. Bu dönemde gevşememesinler.”

Başbakana teşekkür

Evli ve bir çocuk babası olan matematik öğretmeni ve hukuk mezunu Afşin, katsayı eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasına vesile olduğu için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükumetine teşekkür etti. 

Afşin, konuşmasını şöyle tamamladı:

“15 yıl beni geri götüren zihniyete, bana bu mağduriyeti yaşatan zihniyete kesinlikle hakkımı helal etmiyorum ve bunun vebalinin bu dünyada da, öbür dünyada da sorulacağına inanıyorum, sabırla da bekliyorum. Katsayı mağduriyetini kaldıran ve önümüzü açan başbakanımıza da teşekkür ediyorum. Bu mağduriyet giderilmemiş olsaydı, korkarım ki kızımla beraber aynı sınıfta tıp fakültesini okuyor olacaktım ilerki yıllarda. En azında bu mağduriyet düzeltilmiştir, bizde hayalimize ve amacımıza ulaştık ve mutluyuz.”

Kendisi gibi öğretmen olan Afşin’nin eşi Fatma Zehra Afşin de ders çalışırken kendilerine fazla zaman ayıramadığından yakınsa da eşinin hayallerine kavuşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.