banner

İş Dünyasının Atom Karıncası: Cansen Başaran-Symes
TÜSİAD'ın yeni başkanı Cansen Başaran-Symes oldu. Bayrağı Haluk Dinçer'den devralan Symes, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Ümit Boyner'den sonra TÜSİAD'ın üçüncü kadın başkanı olma unvanını aldı.

TÜSİAD'ın yeni başkanı Cansen Başaran-Symes oldu. Bayrağı Haluk Dinçer'den devralan Symes, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Ümit Boyner'den sonra TÜSİAD'ın üçüncü kadın başkanı olma unvanını aldı. Kendi kendine okuma yazma öğrenen ve bu nedenle de henüz 6 yaşına basmadan, birinci sınıfı atlayarak 2. sınıftan okula başlayan Symes, üniversite sınavından tıp okuyabilecek kadar yüksek bir puan aldığı halde, lisede hayalini kurduğu pazarlama alanında çalışmak için işletmeyi seçti. Symes’ın öğrencilik yıllarından kalma bir lakabı yok ancak, bazı çalışma arkadaşları ona yüksek enerjisi nedeniyle Atom Karınca diyor.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) 3'üncü kadın başkanı seçilen Cansen Başaran-Symes, 1958 yılında Trabzon’da dünyaya gelir. Daha çok küçük yaşlarda zekası ile etrafındakilerden farklı olduğunu ortaya koyan Symes, kendi kendine okuma yazma öğrenir ve bu nedenle de henüz 6 yaşına basmadan, birinci sınıfı atlayarak 2. sınıftan okula başlar. Eğitim hayatı boyunca hep yaşıtlarından daha küçük olan Cansen Başaran Symes, Trabzon’da başladığı ilkokulu, Ankara’da tamamladıktan sonra, liseyi İstanbul’da Kadıköy Kız Lisesi’nde okur.

Üniversite sınavından tıp okuyabilecek kadar yüksek bir puan aldığı halde, lisede hayalini kurduğu pazarlama alanında çalışmak için İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni tercih eden Symes, 1980 yılında üniversiteden mezun olur. Üniversite tercihleri sırasında ailesinin tıp ya da eczacılık okuması için ısrar ettiği Cansen Başaran Symes’ın İstanbul İşletme’yi tercih etmesinde o dönemdeki hocalardan Mehmet Uluç’un da etkisi olmuş.

HEM OKUL HAYATINI HEM DE YAŞAMAYI DENGELİ YÜRÜTTÜM

“Notu en yüksekler arasında değildim. Hem okul hayatını hem de yaşamayı dengeli yürüttüm” diyen Symes’ın öğrencilik yıllarından kalma bir lakabı yok ancak, bazı çalışma arkadaşları onu yüksek enerjisi nedeniyle çizgi film karakteri ‘iyi kalpli süper kahraman Atom Karınca’ya benzetiyor.

Cansen Başaran Symes, pazarlamaya ilgi duyarak başladığı üniversite hayatının sonunda, daha fazla yaratıcı fikir üretebileceği alanlara ilgi duymaya başlar. Hatta bir ara reklamcılığı bile düşünse de, daha 21 yaşına bile gelmemişken kuruluş aşamasındaki uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi PricewaterhouseCoopers (PWC) katılır ve bu kurumda tam 32 yıl çalışır. Tabii başlangıçta PWC’nin Symes’ı şirkette yeni fikirlere açık olunduğu konusunda ikna etmesi gerekir. Çünkü kendisi bu işi iki kez hayır dedikten sonra, 3. görüşmede kabul eder.

1981’den 2013 yılının Nisan ayına kadar PWC Kopenhag, Londra ve İstanbul ofislerinde çeşitli kademelerde görev üstlenen Cansen Başaran-Symes, PWC Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi ve PWC Eurofirm Yönetim Kurulu üyeliği yapar. Okul hayatında yaş olarak hep en küçük olan Cansen Başaran Symes, PWC’deki kariyerinin büyük büyük kısmında da yönetim kurulu masasındaki tek ya da iki kadından biri olur. PWC Türkiye’nin büyümesinde önemli rol oynayan Cansen Başaran Symes, Mart 2014 tarihi itibariyle Allianz Sigorta ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine atanır.

World Economic Forum (Dünya Ekonomi Forumu) tarafından 2000 yılında “Global Leaders for Tomorrow” (Geleceğin Global Liderleri) unvanını alan Cansen Başaran-Symes, 2000 yılında ise Dünya gazetesi tarafından “Yılın En Başarılı İş Kadını” ödülüne layık görülür. Ayrıca 2006 yılında Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği'nin “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında üstün hizmet ödülünün sahibi olur.

TÜSİAD'IN 3'ÜNCÜ KADIN BAŞKANI

TÜSİAD ve Endeavor Etkin Girişimci Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Cansen Başaran-Symes, 22 Ocak 2015 tarihinde yapılan TÜSİAD olağan genel kurul toplantısında Cansen Başaran Symes  TÜSİAD'ın 17. başkanı seçildi. Böylece Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Ümit Boyner’den sonra üçüncü kez bir kadın TÜSİAD’a başkan oldu.

INSPARK Intelligent Business Solutions’un (Bilişim ve danışmanlık kuruluşu) kurucusu Stephen Symes ile evli olan Cansen Başaran Symes’ın henüz lise eğitimi devam eden bir oğlu var. Cansen Başaran Symes’ın ilgi alanları arasında ise gelecek trendleri, çeşitlilik, networking, dekorasyon ve tasarım, yemek yapmak, yüzmek ve golf bulunuyor.

ÇALIŞTIĞI FİRMA ve POZİSYONLAR

-Alcatel-Lucent - Yönetim Kurulu Üyesi - Yönetim Kurulu Başkanı - Allianz Sigorta A.Ş.

-Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. - Yönetim Kurulu Başkanı

-PwC – Ortak

-Bölge Kıdemli Ortağı – PricewaterhouseCoopers

-Price Waterhouse - Ortak

-Price Waterhouse - Yardımcısı, Kıdemli, Supervisior, Müdür, Kıdemli Müdür

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.