banner

12 yaşında dört birinciliği var
Genç yetenek Beste Gürkey, dünya çapında kazandığı başarılarla Türkiye’nin göğsünü kabartıyor. Son dört yılda girdiği altı yarışmada, 4 Birincilik, 1 ikincilik ve 1 üçüncülük ile birçok perküsyon otoritesinin dikkatini çeken 12 yaşındaki Beste Gürkey, Türkiye’nin bu alandaki dünya yıldızı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

beste gurkeyPerküsyon sanatçısı, eğitmen ve besteci Engin Gürkey ile Şirin Gürkey’in kızı olan Beste Gürkey, yurtdışında büyük başarılara imza atıyor. İ.Ü. Devlet Konservatuvarı 7.sınıf perküsyon öğrencisi olan 12 yaşındaki genç yıldız, ilk kez çıktığı uluslararası perküsyon arenasında; İtalya’da düzenlenen, perküsyon dünyasının prestijli yarışmalarından İnternational İtaly Percussion Competition’da dünyanın 18 farklı ülkesi ve 100’ü aşkın yarışmacının arasında, 12-15 yaş arası, master enstrümanı Vibrafon kategori birincisi oldu.

Beste Gürkey, ayrıca, aynı yarışmanın Marimba kategori üçüncüsü olarak ödül aldı ve yarışma birincilerinin sahne aldığı Perküsyon Festivali’nde verdiği konserle de ülkemizi başarıyla temsil etti. Uluslararası müzik yapımcılarının da dikkatini çeken genç yıldız, bu yıl kaydedilecek ilk solo perküsyon albüm teklifini aldı.

Son dört yılda girdiği altı yarışmada bugüne kadar, 4 birincilik, 1 ikincilik ve 1 üçüncülük ile yurt içi ve yurt dışında bir çok perküsyon otoritesinin dikkatini çekerek eğitim ve konser alanında konser ve etkinliklere katılan Beste Gürkey, Temmuz ayında Belçika’da düzenlenen Universal Marimba yarışmasında Marimba/ Trampet kategori ikincisi oldu.

Beste Gürkey’in, yurt içi ve yurt dışındaki solo konserlerinin yanında, başta Engin Gürkey şefliğindeki perküsyon orkestrası ile birçok oda ve senfoni orkestraları eşliğinde seslendirdiği repertuvarı bulunuyor. Temel enstrümanları, başta Perküsyon piyanoları vibrafon ve marimbanın yanında  kullandığı diğer vurmalı çalgıları, klasik batı müziği perküsyon repertuvarı yanında, çağdaş Türk perküsyon müziğine dair uzanan geniş repertuvarı seyircileri ile buluşuyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.