banner

Köyde 'çoban' buz pistinde 'kral'
Yarış ve antrenman dışındaki zamanlarında çobanlık yapan Menderes Eren, sürat pateni milli takımında arkadaşları tarafından başarıları nedeniyle "Kral" olarak adlandırılıyor.

 

menderes_erenErzurum'da ailesiyle birlikte hayvancılıkla uğraşan ve çobanlık yapan Menderes Eren, 4 yıl önce başladığı sürat pateninde, Türkiye'nin Avrupa şampiyonalarında yarı final koşan ilk sporcusu olma başarısına, Katar'da katıldığı şampiyonada 4 altın, 1 gümüş madalya ekledi.
Palandöken'de çobanlık yaparak geçimini sağlayan Mezher ve Sultan çiftinin 6 çocuklarından en büyüğü olan 21 yaşındaki Menderes, aile mesleği olarak hayvancılık ve çobanlığın yanında sürdürdüğü başarılı eğitim ve spor hayatıyla dikkat çekiyor.
Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören ve kayaklı koşuyla başladığı spor yaşamını 2011'de Erzurum'da yapılan Üniversiteler Kış Oyunları'ndan bu yana, sürat pateni branşında sürdüren Menderes Eren, bu dalda kısa sürede önemli başarılara imza attı.
Almanya'da geçen yıl düzenlenen Sürat Pateni Avrupa Şampiyonası'nda yarı final koşan ilk Türk sporcu olan Menderes, başarı çıtasını yükselterek 19-20 Aralık tarihlerinde yapılan Uluslararası Katar Sürat Pateni Kupası 2015 yarışmasında, Türkiye'ye bireysel olarak 3 altın, 1 gümüş, takım arkadaşı Muhammed Karadeniz ile koştuğu bayrak yarışında da 1 altın madalya kazandırdı.
Takım içinde "Kral" diye çağrılıyor
Hırsı ve azmi sayesinde kısa sürede milli takım kaptanlığına getirilen ve arkadaşları tarafından "Kral" diye çağrılan milli sporcu, Güney Kore'de yapılacak 2018 Kış Olimpiyatları'na kota almayı hedefliyor.
Menderes Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıl önce başladığı bu spor branşında başarılı olmak için çok çaba harcadığını ve sonunda takım arkadaşlarıyla birlikte başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.
"Çobanlık yapıyor, aileme destek oluyorum"
Babasının hayvancılık ile uğraştığını ve evlerinin gelirinin bu şekilde sağlandığını anlatan Menderes, şunları söyledi:
"Babam bu şekilde, büyük zorluklar çekerek bizi yetiştirdi. Spora başlamadan önce de babamla birlikte hayvanlara bakıyordum. Okul ve antrenmanım olmadığı zamanlarda da yine gelip babama yardımcı olmaya çalışıyorum. Şimdi ben milli sporcu oldum. Ödüllerim ve sağlanan imkanlarla aileme destek olmaya çalışıyorum."
"Çok şey beklediğimiz bir sporcu"
Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Dilek Okuyucu ise Menderes Eren'in büyük maddi zorluklar yaşamasına rağmen bu başarıyı yakaladığını belirterek,şunları kaydetti:
"Biz olimpiyat için Menderes'ten kota, 2022'de de madalya bekliyoruz.Kendisi, çok şey beklediğimiz, güçlü ve kıymetli bir sporcumuz."


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.