banner

Ayda 35 yılda 420 kitap: Okuma şampiyonu Güney Akça
Kandilli Koleji öğrencisi Güney Akça, İstanbul’un en fazla kitap okuyan öğrencisi seçildi. Günde ortalama 1,5 saat, ayda 35 , yılda ise 420 kitap okuyan 7. sınıf öğrencisi Güney Akça, “Kitap okumayı, resim yapmayı, çizgi film izlemeyi, oyuncaklarımla birlikte hayal kurmayı ve kitap yazmayı severim” diyor.

guney_akca_kandilli_kolejiKitap okumayı sevdiğinizi ilk nasıl fark ettiniz? Sizi etkileyen ve okuma isteğinizi arttıran bir kitap oldu mu?
ilk kitap okumayı sevdiğimi şöyle fark ettim. Herkes ince kitapla başlarken ben kalın bir kitap almıştım önce okumaya çekinmiştim daha sonra sıkıla sıkıla okumaya başladım ortalarına gelince eğlenmeye başladığımı gördüm. Böylece kitaplarda sinemaya gidip izlemiş gibi bir his yarattı. Beni etkileyen ilk kitap Maris Wicks’in “İnsan Vücudu Tiyatrosu” kitabı oldu. Okuma isteğimi arttıran kitap ise Adam Blade’nin Canavar Peşinde kitabı oldu. Nedeni ise seri bir kitap olması ve içinde aksiyon yer alması.

Okumayı en çok sevdiğiniz türler hangileri?
En çok okumayı sevdiğim türler Aksiyon, macera, korku…

Kadıköy Aziz Berker Kütüphanesi hakkında neler söyleyebilirsiniz, orada bir gününüz nasıl geçiyor?
Kütüphane küçük ve şirin bir yer. Minik olmasına rağmen zengin bir kütüphanesi var. Kütüphane içinde bir çok kitap türünü barındırıyor. Kütüphanede bir günüm çok verimli geçiyor. Arkadaşımla birlikte kitap okuyoruz. Saat 12.00’de girip 14.00’te dönüyoruz, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz.

En çok okuyan çocuk/genç kategorisinde İstanbul il birincisi oldunuz, Bu konu hakkında neler hissediyorsunuz, neler söyleyebilirsiniz?
Şaşırdım, böyle bir ödül alacağımı hiç beklemiyordum. Bu ödülü aldığıma çok mutlu oldum.

Kitap okuma konusunda yakınlarınızdan, arkadaşlarınızdan, öğretmenlerinizden ne gibi geri dönüşler alıyorsunuz?
Genelde annemle aynı kitabı okuruz, kitabı okuduktan sonra kitap üzerine yarım saat konuşuruz. Öğretmenlerim beni takdir eder yoğun programım olmasına rağmen ayda 35 kitap okuduğum için.

HAYALİM CERRAH OLMAK
İlerisi için hedef ve hayalleriniz nelerdir?

Hedefim, İstanbul Erkek Lisesi ya da İskenderun Fen Lisesini kazanıp kuzenlerimle aynı okulda okumak. Hayalim ise Genel Cerrah olmak.

Kitap okuma konusunda insanlara ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?
İstedikleri, ilgi alanına giren kitapları okusunlar. Bir kitabı okuduktan sonra 5-6 ay geçtikten sonra tekrar okusunlar, çünkü her okuyuşumuzda farklı şeyler anlıyoruz. Hayal gücümü daha bir gelişiyor. Benim gibi gençlere tavsiyem kitap bolca okusunlar, kitaplar gerçek dostlardır her zaman yanımızdadır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.