banner

YÖK'ten adaylara tercih sihirbazı
Üniversite adaylarına bilgi sunmak, tercihlerinde yardımcı olmak amacıyla hizmete açılan "Yükseköğretim Program Atlas"a, "YÖK Tercih Sihirbazı" ve "YÖK Mezun Atlası" isimli iki yeni modül ekleniyor.

 

yokYükseköğretim Kurulunca (YÖK) Mart 2016'da üniversite adaylarına bilgi sunmak, tercihlerinde yardımcı olmak amacıyla hizmete açılan "Yükseköğretim Program Atlas"a (YÖK Atlas), "YÖK Tercih Sihirbazı" ve "YÖK Mezun Atlası" isimli iki yeni modül ekleniyor. YÖK Bilgi ve İşlem Daire Başkanı Hasan Lale, "YÖK Tercih Sihirbazı" ve "YÖK Mezun Atlası" modüllerine ilişkin bilgi verdi.
"YÖK Atlas" uygulamasını öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda "Lisans Atlası", "Ön Lisans", "Başarı Sihirbazı" ve "Net Sihirbazı" adı altında dört modülle uygulamaya açtıklarını, şimdi de "Tercih Sihirbazı" ve "Mezun Atlası" modüllerinin hazırlandığını belirten Lale, "Tercih Sihirbazı'nda öğrenciler aldıkları taban puanlara bakarak, hangi bölümlere yerleşebileceğine bakıyor, başarı sırasına göre yerleşebileceği programa göre tercih yapabiliyor." dedi.
Seçtiği programın mezunlarının başarı sağlayabildikleri sınavların yeni modülle bulunabileceğini ifade eden Lale, YÖK'ün gerçek veriler üzerinden son üç seneye ait verilerinin sisteme yüklendiğini aktardı.

 

Lale, adayların "YÖK Atlas" uygulamasıyla kılavuzda yer alan bütün bilgilere sistemden erişebileceklerini, bu noktada tek veri kaynağının "YÖK Atlas" uygulaması olduğunu ifade ederek, "Tercih sihirbazında seçtiğiniz programın kılavuz koduna tıkladığınızda o programla ilgili bütün bilgilere erişilebilecek. Oradaki verileri görerek bir nevi programın röntgenini çekebiliyorsunuz." diye konuştu.

 

"Mezun Başarı Atlası" ile de adayların seçtikleri programdan mezun olanların hangi sınavda, nasıl bir başarı gösterdiklerini bulabilecekleri bilgisini veren Lale, "Mezun Başarı Atlasında TUS, KPSS, DUS gibi bütün sınavların bilgilerini, öğrencilerin bütün başarılarını ve sınav puanlarını görebiliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

"Tercih Sihirbazı"nda neler var?
Yüzde yüz mobil uyumlu tasarlanan "YÖK Atlas"a, "YÖK Tercih Sihirbazı" ve "YÖK Mezun Atlası" modülleri, adayların bilinçli tercihlerde bulunmasını sağlamak ve kılavuzdaki şartları ile fırsatları fark etmemeleri nedeniyle yaşanabilecek tercih kazalarını da önlemek amacıyla eklendi. 2016 ÖSYS'de 24 tercih kullanma hakkı bulunan adaylar, ön lisans seviyesinde 11 bin 212, lisans seviyesinde 11 bin 266, toplam 22 bin 478 farklı program içinden YÖK Atlas ile kendilerine en uygun olanları arayıp bulacak.

 

 "YÖK Mezun Başarı Atlası"
"YÖK Mezun Başarı Atlası" da, lisans programlarından mezun olanların merkezi sınavlarda aldıkları puanları dikkate alarak üniversite ve bölümleri sıralayacak.
Örneğin, mezunları Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda (TUS) en başarılı üniversitelerin bilgisine ulaşmanın mümkün olduğu sistemde, benzer şekilde KPSS, DUS, AB-AYP sınavlarındaki mezun başarısına göre en başarılı üniversite ve fakülteler görülebilecek.
Adaylar, "YÖK Tercih Sihirbazı" ve "YÖK Mezun Başarı Atlası" programlarına "https://yokatlas.yok.gov.tr" adresinden ulaşabilecek.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.