banner

‘Tercihlerde LYS başarısı daha etkili’
YGS sınavı bitti. YGS'de düşük puan alanlar LYS puanlarını artttırarak tercihlerde avantaj sağlayabilirler.

lys sınavıUzmanlar, bugün açıklanan YGS sonuçlarını değerlendirdi. Özellikle Türkçe soru çözüm ortalamalarında düşüş yaşanırken, sosyal alanında artış olduğu gözlendiğini belirten uzmanlar, üniversite adaylarına şu uyarıda bulundu: "Tercihler LYS ve YGS netlerinden elde edilen netlerin puansal değeri ile yapılmaktadır. LYS’de adayın tercih yapacağı puan türüne bağlı olarak yanıtlayacağı sorular sayıca daha fazla ve sadece alana yönelik bağımsız ya da ortak testlerden oluştuğundan öğrencinin LYS başarısı daha etkilidir."

YGS sonuçlarını değerlendiren Uğur Dershaneleri Rehberlik Uzmanları, bundan sonraki süreçte adayların YGS sonuçlarını doğru bir şekilde değerlendirmeleri ve LYS için neler yapabileceklerini belirlemeleri gerektiğinin altını çizdi. 2011 ve 2012 YGS karşılaştırıldığında, her yıl matematik sorularının zorluğu etkili olurken bu yıl buna Türkçe sorulanının da eklendiğini belirten uzmanlar, genel ortalamalarda bu yıl son 3 yılın en düşük Türkçe ortalamasının ortaya çıktığını bildirdi.

"2012 YGS sonuçları incelendiğinde sosyal alan haricinde tüm branşlarda 2011-YGS soru çözüm ortalamalarına oranla düşüş yaşandığı görüldü" diyen uzmanlar, Türkçe'de düşüş yaşanırken sosyal testindeki soru çözüm ortalamasının geçen yılla karşılaştırıldığında 11,6'dan 11,63'e yükseldiğini belirtti. Uzmanlar, "YGS sonrası yapılan değerlendirmeler düşünüldüğünde Türkçe ve sosyal soru çözüm ortalamalarında ortaya çıkan sonucun normal olduğu görülüyor" dedi.

Her yılın farklı bir yapısı var

"YGS sonuçlarının açıklanmasından sonra adayların dikkat etmesi gereken en önemli nokta LYS'ye gereken ağırlığı vererek geçmişe yönelik tüm eksiklerini sistematik olarak gidermeye gayret etmek ve yeni öğrenilecek konuları ertelemeden öğrenmeye çalışmaktır. Yükseköğretim programları tercihleri LYS ve YGS netlerinden elde edilen netlerin puansal değeri ile yapılmaktadır. LYS'de adayın tercih yapacağı puan türüne bağlı olarak yanıtlayacağı sorular sayıca daha fazla ve sadece alana yönelik bağımsız ya da ortak testlerden oluştuğundan öğrencinin LYS başarısı daha etkilidir. Her senenin kendine özgü yapısı olduğu, YGS sıralamasında kendi alanlarının haricinde adayların da bulunduğu dikkate alınmalı ve LYS’ye bu gerçek göz önüne alınarak hazırlanılmalı."

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.