banner
banner
banner

Eğitim bilimleri denklik sınavı başvuruları
Yurtdışında öğretmenlik meslek bilgisi alanında öğrenim görenler için yapılan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği için Eğitim Bilimleri Sınavı’na (STS) başvurular 25 Nisan ile 3 Mayıs tarihlerinde alınacak.

Yurtdışında öğretmenlik öğrenimi görenler için 6 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak olan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği için Eğitim Bilimleri Sınavı’na (STS) başvurular 25 Nisan’da başlıyor. 3 Mayıs 2013 tarihinde sona erecek  başvurular ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden yayınlanacak başvuru kılavuzuna göre yapılacak.

Kimler başvuru yapabilecek?

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirleyen “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği” ile Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 01.03.2013 tarihli kararı uyarınca,  Öğretmenlik Meslek Bilgisi Alanında yurt dışında alınan diplomaların denkliğinin kabul edilebilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) başvuran adaylardan, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca haklarında sınava girme kararı alınanların KPSS Eğitim Bilimleri Sınavına girmeleri gerekmektedir

Sınav, 6 Temmuz 2013 tarihinde yapılacaktır.

Sınava başvurular 25 Nisan-3 Mayıs 2013tarihleri arasında olacaktır.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, bu sınava ait Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı yapılmayacaktır. Kılavuzlarda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların ilgili kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

ÖSYM’den denklik işlemleriyle ilgili önemli uyarı

*YÖK Başkanlığı Denklik Birimine denklik işlemleri için başvurusunu yapmayan veya sınava girebileceğine dair YÖK kararı bulunmayan adaylar sınava başvuru yapamazlar. Bu durumdaki adaylardan, başvuru yaparak sınava girenlerin, sınavdan yüksek puan almış olsalar bile sınav sonuçları geçersiz sayılır. Bu durumdaki adaylar için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından denklik belgesi düzenlenmez. Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanında yurt dışında alınan diplomaların denkliğinin kabul edilebilmesi için 25 Nisan-3 Mayıs 2013 tarihleri arasında internet aracılığıyla veya posta yoluyla KPSS Eğitim Bilimleri Sınavına başvuran adayların, 6-15 Mayıs 2013 tarihleri arasında başvuru işlemleri yapılacak 2013 Kamu Personel Seçme Sınavı (2013-KPSS) A Grubu-Öğretmenlik Sınavına başvuruları sistem tarafından engellenecektir. Bu adaylar posta yoluyla da 2013-KPSS A Grubu-Öğretmenlik Sınavına başvuramazlar. Başvuru yapsalar bile başvuruları geçersiz sayılır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.