banner

Öğrenciler için yarıyıl tatili etkinlik rehberi
Öğrenciler için yarıyıl tatili etkinlik rehberi. Bugünden itibaren 9 Şubat'a kadar sürecek olan iki haftalık sömestr tatilini öğrenciler nerede ve nasıl değerlendirebilir? Eğitimtercihi.com, öğrenciler için yarıyıl tatili etkinlik rehberi hazırladı;

18 milyon öğrenci bugün karne alarak bugün 2 hafta sürecek yarıyıl tatiline girecek. 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı, 9 Şubat Pazartesi başlayacak. Peki, öğrenciler bu iki haftalık tatili nasıl ve nerelerde değerlendirebilir. İşte öğrencilere sömestr tatilini en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için etkinlik rehberi;

UZAY KAMPI TÜRKİYE

Son yıllarda başlattığı yenileşim süreciyle, eğitim alanlarını modernize eden ve müfredatını son teknoloji ürünü eğitim araçlarıyla zenginleştiren kamp, 2015 yılına da yeniliklerle başladı. Sunduğu uygulamalı uzay bilimleri eğitimiyle dünyanın sayılı uzay eğitim merkezleri arasında yer alan Uzay Kampı Türkiye eğitim programına bir uzay istasyonu modelini de ekledi. Böylelikle mevcut uzay mekiği uçuş görevi, Discovery Uzay Mekiğinin sanal ortamda “uzaya” gitmesi, burada uzay istasyonuyla entegreli çalışarak “uzay ortamında” deneylerin yapılması aşamaları da eklenerek daha gerçekçi hale getirildi.

Astronot simülatörleriyle fen dersleri artık daha keyifli

Astronotların uzaya gitmeden önce üzerinde eğitim aldıkları, NASA tasarımlı simülatörlerle verilen “uzay dersleri” devam ederken yeni yapılan alanlara taşınan “Çok Eksenli Simülatör” ve “Uzay İstasyonu Hareket Eğitimi Aracı” ile uzay tarihi de uygulamalı olarak anlatılacak. Bu simülatörlerle; dünya atmosferine giren bir kapsülün yaşayacağı yön kaybı hissi ve uzayda spor yapmanın gerekliliği gibi dersler aktarılmaya devam edilecek. Öğrenciler aynı zamanda 50’li ve 70’li yıllarda insanlı uzay uçuşlarında aktif olarak görev alan astronotların deneyimlerini yakından öğrenip, yapılan çalışmaların uzay tarihindeki önemini uygulamalarla öğrenecekler. Tüm bu eğitim araçları sömestr tatilinde sunulacak programlarda aktif olarak kullanılacak.

Uzay Kampı Türkiye’de sömestr tatilinde uygulanacak programlar

5 Günlük Uzay Yolcuları Programı (9-15 yaş):

Bu programda, uzay istasyonu ve uzay mekiği ile gerçekleştirilen sanal uzay uçuşu, simülatör kullanımı, tek kademeli model roket yapımı ve uçurulması, sanal Mars keşfi, dijital gezegen evinde astronomi, sihirli küre gibi etkinliklerle uzay bilimleri ve teknolojilerine karşı ilginin artırılması ve özgüven gelişiminin sağlanması hedefleniyor.

5 Günlük Robot Aktiviteli Uzay Yolcuları Programı (12-15 yaş):

Robot teknolojilerinin uzay araştırmalarındaki kullanımı uygulamalarla anlatılacak. Öğrenciler özel tasarımlı laboratuvarda kendi model robotlarını inşa ederlerken; robot dizayn süreçlerini, bu süreçlerde mühendislerin ne tür görevler aldıklarını ve takım bireylerinin işbirliği yaparak zorlu problemleri nasıl çözebileceklerini öğrenecekler.

2 Günlük Yıldızlar ve Gezegenler Macerası (9-15 yaş): Uzay bilimleri ve teknolojileri alanında bilinçlendirmeyi hedefleyen yoğunlaştırılmış programda; uzay mekiği simülatörüyle sanal uzay uçuşu yapılıyor, astronot simülatörleri, insanlı uzay uçuşlarının tarihçesi, mürettebat sistemleri ve temel astronomi konularında uygulamalı eğitim veriliyor.

2 Günlük Aile-Çocuk Uzay Kampı (7-11 yaş + 1 yetişkin): Uzay istasyonu ve uzay mekiğiyle uçuş görevi, model roket yapımı ve fırlatılması, simülatör kullanımı gibi takım çalışması gerektiren etkinliklerle çocukların ebeveynleriyle olan iletişimlerini geliştirip, özgüven kazanmaları hedefleniyor.

Uzay Kampı Türkiye etkinlikleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın

DİSCOVERY MUSEUM

Başta Amerika olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde oldukça popüler olan Discovery Museum’un Türkiye’deki ilk şubesi açıldı. Türkiye’nin en kapsamlı, özgün çocuk eğitim, eğlence platformu Discovery Museum ile çocuklar içlerindeki doğal yaratıcılığı geliştirirken, üretken bireyler olmaları teşvik edilecek.

Çocukların saatlerce vakit geçirip hiç sıkılmadığı, ailelerce en çok tercih edilen yerlerden biri olan Discovery Museum’un Türkiye’deki ilk şubesi,  Bahçeşehir Prestij Mall AVM’de açıldı. Discovery Museum, her yaştan çocuğun, keşif ve öğrenme duyularını geliştirecek, işbirliği yapacağı arkadaşlarıyla sosyalleşme yetisini güçlendirecek; öğrenerek eğlenme deneyimini bir arada sunacak bir platform. Çocukların yaratıcılığını ve merakını besleyerek sağlıklı gelişimine katkıda bulunan Discovery Museum, ailelerin çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmelerini sağlayan çocuk merkezli bir öğrenme, eğlence ortamından oluşuyor.

Discovery Museum’un en önemli özelliği sınırsız özgürlük

Discovery Museum’u farklı kılan en önemli özellik ise, çocukların burada özgürce hareket etmesi, her şeyle temas içinde olabilmesi. Gittikleri birçok ortamda ‘dokunma’ gibi olumsuz komutlar verilip birtakım kurallar çerçevesinde oynamaları beklenirken, Discovery Museum’da çocuklar, tam tersi her şeye dilediklerince dokunabilir, gönüllerince oynayabilirler.

Yaklaşık 1200 metrekarelik alanda kurulan Discovery Museum, birçok oyun alanı, parti odaları, kafe ve mağazadan oluşuyor. Discovery Museum, Dinazor Keşif ve Kazı Alanı, Kargo Gemisi, Oto Servisi/Tamirhane, İnşaat Ev, Manav, Başa Bela Balonlar, Karanlık Oda, Tiyatro ve Restaurant gibi çocukların istediği kadar istediği şeyle oynayabilecekleri eşsiz mekana sahip.

İki genç, kadın girişimci Melda Berk ve Oya Cengiz tarafından Türkiye’ye getirilen Discovery Museum’da oyun alanlarının yanı sıra, kafesinde yemek yenebilecek, parti odalarında doğumgünü gibi etkinlikler düzenlenebilecek. Ayrıca müzeye özgü ürünlerin satılacağı mağazadan alışveriş yapılabilecek.

MİNOPOLİS EĞİTİM VE EĞLENCE ŞEHRİ

İstanbul Marmara Forum’da kapılarını açan Avrupa’nın ilk çocuk eğitim ve eğlence şehri Minopolis’te çocuklar, hem eğlenerek öğreniyor hem hayata hazırlanıyor hem de ileride seçecekleri meslekleri bizzat uygulayıp özgüven kazanıyorlar.

Artık İstanbul’da çocukların gerçek anlamda eğlenerek öğrenecekleri kocaman bir şehir var: Minopolis... İstanbul Marmara Forum’daki Garden Office -1. katta açılan, tamamen onlara özel tasarlanmış Minopolis Çocuk Şehri’nde çocuklar çeşitli meslekleri üstlenerek büyüklerin gerçek dünyasına ilk adımı atmış, önemli bir tecrübe kazanmış olacaklar.

Hangi istasyonlar var?

1. Takı Tasarım Atölyesi, 2. Fırın, 3. Tren İstasyonu, 4. Banka, 5. İnşaat Firması, 6. Hastane, 7. Dişçi, 8. Eczane, 9. Süt Çiftliği, 10. Fotoğraf Stüdyosu, 11. Sürücü Okulu, 12. İtfaiye, 13. Sanat Atölyesi, 14. Süpermarket, 15. Pizza İstasyonu, 16. Polis Merkezi, 17. Bilim Atölyesi, 18. Güzellik Salonu, 19. Moda Stüdyosu, 20. TV Stüdyosu-Tiyatro, 21. Temizlik Firması, 22. Gazete, 23. Kargo Firması, 24. Çikolata Fabrikası, 25. Meyve Suyu Fabrikası, 26. Burger İstasyonu, 27. Göz Hastanesi, 28. Çocuk Üniversitesi, 29. Atık Yönetimi/Geri Dönüşüm Merkezi, 30. Otel, 31. Restoran, 32. 3-7 Yaş Çocuk Oyun Alanı, 33. Deprem Simülasyon Merkezi.

Bunun yanında pek çok eğitsel ve eğlenceli aktivite, parti konseptleri, renkli şovlar, okul gruplarına yönelik özel çalışmalar Minopolis’in minik ziyaretçilerini bekliyor.

Marmara Forum AVM Bakırköy

Hafta içi ve hafta sonu açılış kapanış saatleri;

23 Ocak’tan 9 Şubat’a kadar

Sabah: 10:00-14:30

Öğle: 15:30-20:00

Minopolis bilet fiyatları ve açılış kapanış saatleri

Hafta içi (4 -14 yaş) çocuklara 40 TL'dir. Hafta sonu (4 -14 yaş) çocuklara 50 TL'dir. Yetişkinlere hafta içi 25 TL, hafta sonu 30 TL'dir. Resmi tatiller ve sömestr tatilinde hafta sonu tarifesi uygulanır.

2 - 4 yaş çocuklara 25 TL, 0 -2 yaş çocuklara ücretsizdir.

Hafta içi seans uygulamamız yoktur. Hafta içi: 10.00 - 18.00 saatleri arasında hizmet vermekteyiz. Hafta sonu seans uygulamamız mevcuttur. Seanslarımız: 10.00 - 14.30 / 15.30 - 20.00 saatleri arasında hizmet vermekteyiz.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın 

BUZ DEVRİ CANLI (İCE AGE)

Dünyanın en sevilen karakterlerinin canlı aksiyon gösterisi "Buz Devri Canlı", buz pisti koreografisiyle 6-7-8 Şubat tarihlerinde Pozitif Live imzası ile Volkswagen Arena'da çocuklarla buluşuyor.

Müzik, dans, akrobasi, yüksek teknoloji ve canlı müzikal şovu birleştiren gösteride, "Buz Devri" ailesinin eğlenceli maceraları bu kez buz pateni pistinde anlatılacak.

Animasyon film listelerinde üst sıralarda bulunan en iyi film müziği, en iyi animasyon, en iyi seslendirme dallarında bir çok ödüle layık görülen "Buz Devri" filminin kahramanları, ilk defa 2012 yılında buz pistine çıktı. Twentieth Century, Fox ve Stage Entertainment Touring Production işbirliği ile hazırlanan "Buz Devri Canlı" müzik, dans ve akrobasiyi bir arada sunuyor. Cirque du Soleil'in ilk artistik direktörü olan Guy Caron'un yaratıcısı olduğu müzikal şov, toplamda 40 sanatçı ile buz üstünde etkileyici bir gösteri vaad ediyor. 

Etkinlik tarihi ve yeri

Buz Devri Canlı - Ice Age Live 

06 Şubat - 08 Şubat 

İstanbul

Buz Devri Canlı detaylı bilgi ve rezervasyon için Tıklayın 

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

23 Nisan 2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, sömestr tatilinde öğrencileri bekliyor. Sunay Akın’ın 1990 yılından başlayarak pekçok ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan kitaplarının ve de gösterilerinin telifleriyle satın aldığı oyuncak tarihinin en değerli eserleriyle kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, uygarlık tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunuyor. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden birisi de aileyi bütün üyeleri ile kucaklaması. Müze bu özelliğiyle üç kuşağın bir arada zaman geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekan olma özelliğinde.

Detaylı bilgi almak için tıklayın 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.