banner

Boğazın çocukları, kenti denizle tanıyor
İstanbul’un denizlerle etkileşimini incelemek ve bu etkileşime dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen ‘Deniz ve Kent’ temalı doğa eğitimi ve bilim okulu projesi başladı.

deniz_kentYaparak-yaşayarak öğrenecek, kent olgusunu denizden bakarak sorgulayacak, işbirlikçi öğrenme modelleri ile kendi yorumlarını geliştirerek sentez modeller oluşturacak olan öğrenciler zihinsel beceri ve yeteneklerini geliştirme imkanı bulacak.
Boğaziçi Üniversitesi, Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi, Beşiktaş Belediyesi ve Tema Vakfı işbirliğiyle ‘Deniz ve Kent’ temalı doğa eğitimi ve bilim okulu projesi başladı. TUBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısıyla desteklenen proje 11-16 Temmuz 2016 ve 18-23 Temmuz 2016 tarihlerinde (6’şar gün, 48’er saat) uygulanacak, her bir grupta 20’şer olmak üzere, toplam 40 öğrenciye ders verilecek.

Alt konuları, denizin kent kültürüyle, insan davranışlarıyla, doğayla, teknolojiyle, bilimle, tarihle ve sanatla etkileşimi olarak belirlenen projeye İstanbul’da bulunan Bilim ve Sanat Merkezlerine devam eden ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencileri katılacak. Proje etkinlikleri, özel yetenekli bireylerin eğitiminde yaygın olarak kullanılan; farklı bilim ve disiplinlerin ortak bir temayı sorgulaması yöntemine dayanan, Tematik Eğitim Modelinde geliştirildi.
Ayrıca, proje için geliştirilen 28 etkinlik kapsamında 3 gün Boğaziçi Üniversitesi laboratuvarları ve 1 gün İTÜ İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi laboratuvarları kullanılacak olup, proje süresince 4 farklı açık alanda araştırma gezisi ve kapalı bir havuzda tüplü dalış yapılacak. Etkinlikler süresince öğrencilerin bireysel gelişimleri ve eğitim süreçleri, proje uzmanları ve eğitmenler tarafından geliştirilecek, ön ve son testlerle ve etkinlik gözlem formları ile takip edilerek, etkinliklerin öğrencilere sağlayacağı kazanımlar ve projenin amacına ulaşma düzeyi değerlendirilecek. Bireysel değerlendirmelerin, öğrencilere ve ailelerine geri bildirim olarak sunulması ve ayrıca projenin gelişimi ve sürdürülebilirliği açısından sonraki yıllarda kullanılması planlanmakta.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.