banner
banner
banner

Eğitimin yeni gözdesi ÇİN
Son yıllarda hemen her alanda elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettiren Çin, dünyanın her tarafından öğrenciyi de kendine çekmeyi başardı.
 Çin'deki fırsatları yakalamak ve geleceğini garanti altına almak isteyen yabancı öğrenciler, tercihlerini şimdi Çin'den yana kullanıyor.Çin, dünya ile rekabetine bir de "yabancı öğrenci çekme" boyutunu ekledi. Çin'de şu an üniversite eğitimi gören 260 bin yabancı öğrenci olduğu tahmin ediliyor. Çin hükümeti yabancı öğrenci sayısındaki hedefini 2015'te 350 bine çıkartmak olduğunu açıkladı. Ülkenin 2020 hedefi ise 500 bin.

Çin Burs Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Li Jianmin, son 30 yılda Çin'de öğrenim gören yabancı öğrenci sayısını 1 milyon 200 olarak açıkladı. Çin'de eğitim gören bu öğrenciler sırasıyla Güney Kore, Japonya, ABD, Vietnam, Endonezya, Tayland, Almanya, Rusya, Nepal, Fransa, Avustralya ve Malezya olmak üzere 170'ten fazla ülke ve bölgeden geliyor.

Yabancı öğrenciler Çin'de ağırlı olarak Çince, Çin kültürü, Çin tarihi ve Çin tıbbı gibi Çin'e özgü branşları tercih ediyor. Ancak son yıllarda hukuk, finans ve ekonomi, muhasebecilik, fen ve mühendislik bilimleri ile ilgili branşları seçen öğrenci sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Pekin hükümetince eğitim, dünyaya "satılacak" bir ürün olarak kabul ediliyor ve bundan dolayı yabancı öğrenci sayısını artırmaya yönelik önemli adımlar atılıyor. Çin, içerisinde Türkiye'nin de dahil olduğu 34 ülkeyle diploma denkliği anlaşması yaptı. Ülkeye davet edeceği yabancı öğrencilerin üniversite eğitimini İngilizce almaları için düzenlemelere de gidildi. Çin, yabancı öğrencilere İngilizce eğitimi sağlamak amacı ile en büyük atağı Şanghay'da açılacak olan New York Üniversitesi şubesi (NYU) ile ortaya koydu.

DÜNYANIN EN İYİ 500 ÜNİVERSİTE ARASINDA 35 ÇİN ÜNİVERSİTESİ VAR

''Dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi'' arasında, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'den 35 üniversite yer alıyor. Yüksek öğrenim alanında ''en etkili değerlendirme otoritelerinden'' biri olarak kabul edilen Çin'in Şanghay'daki Jiaotong Üniversitesinin her yıl düzenlediği ''Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi'' 2011 yılı listesine Çin'in Tayvan ve Hongkong bölgeleri de dahil olmak üzere toplam 35 üniversitesi girmeyi başardı.

TÜRK ÖĞRENCİLERİN GÖZDESİ DE ARTIK ÇİN

Çin'deki eğitim kalitesinin farkına varan ve bu ülkenin sunduğu fırsatlardan yararlanmak isteyen Türk öğrencilerin tercihi de Çin'den yana. Son yıllarda bu ülkeye gelen Türk öğrencilerin sayısında da belirgin artış gözleniyor. Çin'de eğitim gören Türk öğrencilerin sayısının 2000 olduğu tahmin ediliyor.

Yurtdışı eğitim danışmanlık şirketlerinden United Towers'ın Çin temsilcisi Ahmet Yarim, Çin'in sadece ticarette değil, eğitimde de büyük fırsatlar sunduğunu vurgularken, dünyanın her yerinden binlerce öğrencinin bu ülkeye eğitim için geldiğini ve dünyada 40 milyon yabancının Çince öğrendiğini belirtti. Çin'deki yabancı öğrenci sayısının her geçen arttığına değinen Yarim, dünya çapında üniversitelerinin bulunması, kaliteli ve gelecek vaat eden eğitimin ucuza alınabilmesi öğrencilerin yurt dışı eğitimde Çin alternatifini ön plana çıkardığını söyledi. Türkiye'den gelen öğrenci sayısında son bir kaç yılda ciddi bir artış olduğunu kaydeden Yarim, Türk öğrencilerin Çin yaşamına çabuk adapte olabildiklerini ifade etti. Türkiye'den gelen öğrenci sayısında yaşanan gözle görülür artışa rağmen, iki ülke arasındaki ticaret hacmi ve potansiyeli düşündüğümüzde bu rakamın çok yetersiz olduğunu vurgulayan Yarim, ''İki ülke kültürünü ve dilini bilen çok fazla yetişmiş elemana ihtiyaç duyuluyor.'' diye konuştu. Yarim, Türk öğrencileri dünyanın yeni ticaret dili olmaya başlayan Çinceyi yerinde öğrenmeye ve kariyer hayatına bir adım önde başlamaları konusunda Çin ve Çince gerçeğini göz ardı etmemeleri çağrısında bulundu ve ''Çin sizleri bekliyor'' ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.