banner

10 Soruda iTEP Online İngilizce Ölçme, Değerlendirme ve Yeterlilik Testleri
Yurtdışı lise ve üniversite kabullerinde uluslararası dil testleri belirleyici oluyor. iTEP Türkiye COO’su Ulaş Baycan, iTEP testlerinden K12 için geliştirilen iTEP SLATE isimli ürün hakkında bilgi verdi.

ulas_baycan_itep1. iTEP testleri nedir?
International Test of English Proficiency (Uluslararası İngilizce Yeterlilik Sınavı) 2002 yılında ABD, Kaliforniya, Los Angeles şehrinde kurulmuştur. Kurucusu, eğitimci Perry Akins, Amerika’da ELS eğitim kurumlarını 2 şubeden 82 şubeye çıkararak bir başarı hikayesine imza atmıştır. Bu süreçte İngilizce öğrenenlerin ve bunu belgelemek zorunda olanların şikayetlerinden yola çıkarak iTEP’i kurarak, ELS’de gösterdiği başarıyı şimdi de iTEP testlerini 51 ülkeye taşıyarak göstermektedir.

2. iTEP’te kaç farklı sınavınız var?
iTEP’te üç farklı alanda on sekiz farklı sınavımız var. Üniversitelere ve orta dereceli okullara ölçme değerlendirme ve yeterlilik sınav hizmeti veriyoruz.

3.Özellikle orta dereceli okullar için olan sınavınızdan bahseder misiniz?
Orta dereceli okullar ve liseler için iTEP SLATE (Secondary Level Assessment Test of English) sınavı kullanılmaktadır. iTEP SLATE testlerine giren öğrencilere CEFR (Avrupa Konseyi Ortak Dil Kriterleri) seviyelerine uygun değerlendirme raporları verilmektedir. iTEP, The Academic Credentials Evaluation Institute (ACEI) tarafından akredite edilmiştir.

4. iTEP SLATE neyi amaçlıyor?
iTEP SLATE’in öncelikli işlevi ana dili İngilizce olmayan orta ve lise seviyesindeki (5. sınıftan 11. sınıfa kadar) öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmektir.

5. iTEP SLATE testlerine nasıl giriliyor?
iTEP SLATE testleri internet tabanlı online bir sınavdır. Okullar iTEP SLATE sınavlarını kendi test merkezlerinde yaptırabilirler. Öğrenci evinden de bağlanarak sınavı tamamlayabilir. Yazılım programlarımız öğrencilerin dışarıdan destek almasını engellemektedir. Okullar dilerlerse sınavları bilgisayar laboratuarlarında gözetmenlerinin denetiminde de yaptırabilirler.

6. iTEP SLATE testleri nerelerde ve hangi amaçla kullanılıyor?
Özel ortaokul ve liselerin, Anadolu liseleri ve kolejlerin başvuru kabullerinin değerlendirilmesinde, öğrencilerin seviye tespitlerine göre dil programlarına yerleştirilmesinde, sınıflar başlamadan önce ve başladıktan sonra gelişim ve ilerlemelerinin değerlendirilmesinde ve öğrenci değişim programlarının uygunluğunun belirlenmesinde kullanılmaktadır.

7. iTEP SLATE testlerinin öğrencilere sağladığı avantajlar neler?
Test etkinlik, yeterlilik, doğruluk, kesinlik ve esneklik açısından yeni bir standart ortaya koymuştur. Fiyat olarak piyasadaki diğer testlerden çok daha uygundur. iTEP SLATE Core sınavının sonucu test bittiğinde; iTEP SLATE Plus sınavının sonucu ise bir günde öğrenciye ulaştırılmaktadır.

8. iTEP SLATE Core ve Plus farkını açıklar mısınız?
iTEP SLATE iki farklı şekilde sunulmaktadır: iTEP SLATE-Core sınavı Grammar, Reading ve Listening bölümlerinden oluşmakta ve 60 dakika sürmektedir. iTEP Slate-Plus sınavı Grammar, Reading, Listening, Writing ve Speaking bölümlerinden oluşmakta ve 90 dakikada tamamlanmaktadır.

9. iTEP testlerinin kurumlara sağladığı avantajlar neler?
Öncelikle öğretim kurumlarına ücretsiz pilot çalışma sağlıyoruz. Kurumun var olan öğrenci sayısına göre 20 – 100 öğrenciye sınavı ücretsiz olarak sağlıyoruz. Pilot çalışma sürecinde öğrenci deneyimi, veli görüşü, öğretmen ve yöneticilerin görüş ve deneyimlerinden yola çıkarak üst yönetime pilot çalışmanın raporlarını sunuyoruz. iTEP SLATE muadili olan diğer sınav örneklerine nazaran daha uygun maliyetlidir. Zengin soru bankası sayesinde hiçbir test birbirinin tekrarı niteliğinde değildir. iTEP sınav sonuç raporları sadece ana becerileri değil aynı zamanda her becerinin alt becerilerini de karşılaştırmalı olarak raporlamaktadır.

10. Dünyada kaç orta dereceli okul iTEP SLATE sınavları kabul etmiştir?
Dünya genelinde 442 ortaokul, lise ve kolej düzeyindeki okul iTEP SLATE sınavlarını kabul etmekte ve okullarında uygulamaktadırlar. Bazı okullar sınav merkezimiz; bazıları da partner okullarımızdır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.