banner
banner
banner

Sınava girmeden tıp fakültesi okuma imkanı
Analitik Dershaneleri Eğitim Danışmanlık Kurumu’nun Bulgaristan Varna Tıp Üniversitesi ile gerçekleştirdiği eğitim ve danışmanlık protokolü çerçevesinde, Türkiye’de bir yıl hazırlık okuyan öğrenciler Varna Tıp Üniversitesi’nde tıp fakültesi okuma imkanı kazanacak.

sınavsız doktorlukMerkezi İstanbul’da bulunan Analitik  Dershaneleri Eğitim Danışmanlık Kurumu, Bulgaristan Varna Tıp Üniversitesi ile  Trakya Üniversitesi’nde düzenlenen törenle ortak eğitim ve danışmanlık protokolü  imzaladı.

İmzalanan ortak protokole göre, Türk vatandaşlarına, sınav şartı  aranmaksızın hazırlık sınıfını İstanbul’da okuma imkanı verilecek. Hazırlık  sınıfını bitiren herkese de Varna Tıp Üniversitesi’nde tıp fakültesi okuma imkanı sağlanacak.

Lise mezunu olma şartı aranan hazırlık sınıfı eğitimi, bu amaçla  Bağcılar’da oluşturulan Varna Tıp Üniversitesi İstanbul Hazırlık Bilimleri Eğitim  ve Danışmanlık Merkezi’nin hizmet binasında verilecek.

Merkezin Başkanı ve Bağcılar Birey Dershanesi sahibi Mehmet Yeniay,  konuya ilişkin açıklamasında, Varna Tıp Üniversitesi ile uzun zamandır yapılan  görüşmeler sonucu ortak eğitim protokolü imzalandığını belirterek, ”Türkiye’de  okuma arzusu taşıyıp üniversiteye yerleşemeyen gençler başta olmak üzere, okumak  isteyip de zamanında bu imkanı bulamayan herkes için bir fırsat yaratmak  istedik” ifadelerini kullandı.

Bulgarca ve İngilizce eğitim verilecek

Bunu yaparken de Türkiye’deki doktor açığını da göz önünde  bulundurduklarını ve Varna Tıp Üniversitesi hazırlık sınıfını İstanbul’a  getirdiklerini kaydeden Yeniay, ”İstanbul’da hazırlık sınıfını tamamlayacak olan  her öğrenciye Varna Tıp Fakültesi belge verecek. Bu belgeyi alan her öğrenci  Bulgaristan’da Varna Tıp Üniversitesi’nin istediği bölümünün birinci sınıfından  başlama hakkını kazanmış olacaktır. Ayrıca, hazırlık döneminde Bulgarca ve  İngilizce eğitim verileceğinden, Bulgaristan’a gittiğinde zorluk çekmeyecektir”  görüşlerine yer verdi.

Yeniay, hazırlık sınıfını tamamlayan her öğrencinin Bulgaristan Varna Tıp  Üniversitesi’ne kaydının yapılmasından, yurt teminine kadar her türlü danışmanlık  desteğinin kendileri tarafından verilmeye devam edileceğini ifade ederek, şunları  kaydetti:

”Yapılan bu protokolle Türk gençlerine Avrupa Birliği üyesi ülkede okuma  ve Avrupa Birliği diplomasına sahip olma imkanı sağlanacak. Ayrıca Varna Tıp  Üniversitesi’nin devlet üniversitesi olması nedeniyle YÖK Denkliği’ne de sahip.  Bulgaristan’ın komşu ülke olması nedeniyle öğrenciler için bir avantaj. En önemli  unsur ise Avrupa ve Türk Üniversiteleri’ne yatay geçiş imkanının bulunmasıdır.

Önümüzdeki eğitim dönemine öğrenci almak için çalışmalara başlayan  merkezde hazırlık sınıfı eğitimi alacakların belirli bir not ortalamasına sahip  olması gerekiyor.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.