banner
banner
banner

Gitarı olan erkekler kadınları çekiyor
Gitarı olan erkeklerin kadınlara daha çekici geldiği belirlendi.

Fransa'daki Bretange-Sud Üniversitesi'nden araştırmacılar, "genç ve sevimli" bir gönüllüden, sokağa çıkıp kızların ilgisini çekmesi istendi.

Kızlarla konuşması, iltifat etmesi ve telefon numaralarını alması istenen genç, ilk 100 karşılaşmada yanında gitar, 100'ünde spor çantası ve diğer 100'ünde ise hiçbir şey bulundurmadı.

Genç, yanında gitar olduğunda 31 kızın telefon numarasını almayı başarırken, spor çantalıyken 9 kızda bu "başarıyı" gösterebildi. Genç, yanında hiçbir şey taşımadığı karşılaşmalardaysa 14 kızın telefon numarasını elde edebildi.

İsrail'de Ruppin Akademi Merkezi'nin yaptığı araştırma da benzer sonuçlar verdi.

Bu araştırmada bilim adamları, bir genç gönüllüden iki Facebook hesabı oluşturmasını istedi.

Genç, ilk hesabında gitar tuttuğu bir profil fotoğrafı yayımladı. Diğer hesabındaysa gitarsız fotoğrafını kullandı. Söz konusu hesaplar üzerinden 100 bekar genç kadına arkadaşlık talebi gönderildi.

"Gitarlı gencin" arkadaşlık isteğini 50 kadın kabul ederken, diğer fotoğraf sadece 5 kadını "cezbetti".

Aynı deneyi kadın gönüllüyle de yapan bilim adamları, erkeklerin karşı cinsin gitarlı ya da gitarsız olmasından "etkilenmediğini" gördü.

Araştırmalar "Psychology of Music" ve "Letters on Evolutionnary Behavioral Science" dergilerinde yayımlandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.