banner

Eğitime adanan bir ömür
İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Necdet Doğanata, eğitimcilik yaşamı başarı ve fedakarlıklarla  dolu, bir isim. 

İzmir’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci sayısını artırma yönündeki çalışmalarıyla bilinen Doğanata, 1992’de başlayan Bosna Savaşı’nda büyük zorluklar yaşayan Bosnalı çocuklara sahip çıkması ve Somali’de açlık, kuraklık ve terörle yüz yüze kalan öğrencilere kucak açmasıyla hafızalarda yer ediyor.

İZMİR’İN EĞİTİM ÇINARI NECDET DOĞANATA

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın Midilli Adası’nda kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yuman İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Necdet Doğanata, eğitimcilik yaşamı birbirini takip eden  başarılarla dolu, bir isim. 

İzmir’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci sayısını artırmak yönündeki çalışmalarıyla da önemli attığı önemli adımlarla gündem oluşturan Doğanata, İzmir’de liseden mezun olan en az 10 bin öğrencinin yalnızca 500’ünün İzmir’den olmasını büyük bir kayıp” olarak nitelendiriyordu canadianviagras.net/.  İzmir’de liseden mezun olan öğrencilerin, üniversite eğitimi için de İzmir’i tercih etmesi yönünde çalışmalar yapan Doğanata, kentin eğitim yönünden kendine yeterli hale gelmesi için vakıf üniversiteleri ve özel üniversitelerin gelişmesi gerektiğinin altını çiziyordu.

Üniversiteler açısından özel sektöre inanan biri olduğunu her alanda dile getiren Necdet Doğanata, “Özel sektör daima harekete geçirici olmuştur. Ortaöğretimde özel sektörün oranı yüzde 3 olmasına rağmen Türkiye çapında başarılara imza atılıyor. Ortaöğretimde 15 milyon öğrenciyi barındıran devlet okullarının önünde yüzde 3’lük özel eğitim kurumlarının başarısı bulunuyor. Demek ki, özel sektör özelliğini burada ortaya koyuyor. Üniversitelerde de bu olacak.  Kesinlikle gelecek günlerde İzmir’deki vakıf üniversiteleri ve İzmir Üniversitesi’nin büyük hamleler yapacağına inanıyorum. Bu hamlelerin de hem yetiştirdiği insanlar hem de ekonomik ve kültürel yönden kentimize önemli katkılar yapacağına inanıyorum. İzmir’in zihniyeti ve vizyonu bile bu sayede değişebilir ki bence değişmesi de lazım” diyordu.

Ülkenin gelişmesi ve önünün açılması için, Türkiye’de özel eğitim sektörünün manen ve maddeten desteklenmesi gerektiğini belirten  Doğanata şunları söylüyordu: “Vakıf üniversitelerinin burslu öğretim verdiği öğrenci sayısı da azımsanmamalı. İzmir Üniversitesi’nin öğrencilerinin yüzde 29’u burslu eğitim alıyor. Türkiye genelinde vakıf üniversitelerinden 150-160 bin civarında öğrenci burslu eğitim alıyor. Bu rakamın karşılanabilmesi için devletin 5 biner kişilik 30-40 üniversite açması gerekiyordu. Yani vakıf üniversiteleri devletin üzerinden büyük bir yatırımı da devralıyor. Devletin bu konuda yapması gereken en önemli şey, denetleyici pozisyona geçmek ve eğitimi özel sektöre bırakmaktır. Bilimsel gelişim için de bu gereklidir. Ancak o zaman büyük bir kalkınma ve güzel gelişmeler olabilir.”

İHTİYACI OLAN HERKESE KUCAK AÇTI

1992’de başlayan Bosna Savaşı’nda büyük zorluklar yaşayan Bosnalı çocuklara sahip çıkan Necdet Doğanata, 1993-2000 yılları arasında savaşta ailelerini kaybetmiş 49 öğrenciyi Türkiye’ye getirtti. İzmir Özel Fatih Koleji’nde öğrenim gören Boşnak çocukların tüm ihtiyaçları mezun olana kadar karşılandı.  Çeçenistan’dan getirilen 6 çocuğa da Fatih Lisesi'nde eğitim imkanı verildi.

Somali’de yaşanan açlık, kuraklık ve terör olayları nedeni ile eğitimlerine Türkiye’de devam edecek olan Somalili öğrenciler de halen eğitimlerine İzmir Üniversitesi’nde devam ediyorlar. Öte yandan Bosna Hersek’te yaşanan savaşta ailelerini kaybeden gençlerin eğitimi için hizmet veren Eğitim Bosna Hersek’i İnşaa Ediyor Derneği’nin 5 öğrencisi, gelecek yıl İzmir Üniversitesi’nde burslu eğitim alacak.

EĞİTİME ADANAN BİR ÖMÜR

Düzce’de 1933 yılında dünyaya gelen Necdet Doğanata, 1957 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Doğanata, İzmir’de 8 yıl avukatlık yaptı.  Almanya’da Heidelberg Hukuk Fakültesi’nde başladığı doktora çalışmasını 1965 yılında yarım bırakarak İzmir Özel Fatih Koleji’nin İşletme Müdürü olarak eğitim dünyasına giren Doğanata, uzun yıllar Ege Bölgesi Özel Okullar Birliği’nin başkanlığını ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Eğitim Sektör Meclis Başkanlığı'nı yaptı.

Eğitimtercihi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.