banner

Minik Bilim Kahramanları, Türkiye’nin ilk Sanal Bilim Şenliği’nde Buluşuyor
Bilim Kahramanları Derneği; Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan Sanal Bilim Şenlikleri ile çocukları bilimle buluşturmaya devam ediyor.

 

bilim_kahramanlariKar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Bilim Kahramanları Derneği; 9-18 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin ilk Sanal Bilim Şenliği’ni hayata geçirecek. 6 sezondur uygulanan Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Jr. programının 2019-2020 sezonunda BOOMTOWN BUILDSM: Yeni Şehrin Mühendisleri temasıyla çalışmalarını sürdüren 6-10 yaş arası Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor takımları, derneğin gönüllülerinin desteğiyle Sanal Bilim Şenliği’nde bir araya gelecekler.

Yeni Şehrin Mühendisleri teması doğrultusunda yaşadıkları şehirdeki binaların daha dayanıklı, daha çevre dostu ve herkes için erişilebilir olması adına belirledikleri sorunlara mühendislik çözümleri arayan ve Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Jr. fuarlarında bir araya gelmeye sabırsızlanan takımlar, pandemi sebebiyle hazırlandıkları projelerini, fikirlerini yüz yüze sunabilme fırsatı bulamamışlardı.

30 şehirden 650 çocuk katılıyor

Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor takımlarının Yeni Şehir’in yeniden inşasına dair hazırlıklarını hatırlamaları ve fikirlerini paylaşmaları üzerine kurgulanan, aynı zamanda Türkiye’den ve Dünya’dan daha dayanıklı, çevre dostu ve erişilebilir mühendislik örneklerini gözlemlemelerini sağlayacak Sanal Bilim Şenliği ile Türkiye’nin 30 farklı ilinden 650 çocuğa erişim sağlanacak. Şenliklere özel Çevrimiçi Gönüllü Eğitimi’ni tamamlayan 81 Bilim Kahramanları Derneği gönüllüsü, 9-18 Haziran aralığında gerçekleşecek etkinlikle Minik Bilim Kahramanları’na Yeni Şehrin mühendisleri olmaları yolunda ilham verecekler.

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir konuyla ilgili şunları söyledi: “Pandemi sebebiyle eğitimlerine uzaktan eğitim araçları ile devam etmek zorunda kalan çocuklar maalesef birçok sosyal etkinlikten uzak kaldı. Bilim Kahramanları Derneği olarak çocuklarla fiziksel olarak bir araya gelemesek de bilim için heyecanlanan çocuklar için Sanal Bilim Şenlikleri düzenlemeye ve onları STEM alanındaki çalışmalar için heyecanlandırmayı istedik. Daha fazla çocuğun bilimle buluşması için sanal etkinliklerimiz yaz döneminde de devam edecek.

 

Altı sezondur uygulanan Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor FIRST LEGO League Jr. Programı kapsamında, bu sezonun takımları sanal ortamda bir ilke imza atacak. Pandemi nedeniyle projelerini yüz yüze sunamayan 30 şehirden ilkokul düzeyindeki 650 minik bilim kahramanı “Yeni Şehrin Mühendisleri” temasıyla, yaşadıkları şehirdeki binaların daha dayanıklı, çevre dostu ve erişilebilir olması için ürettikleri çözümleri paylaşacak.

 


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.