banner

81 İL'e Bilim Merkezi kuruluyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, dünyada bilim merkezlerinin 1960'lı yıllarda kurulmaya başlandığını hatırlatarak, "Böyle giderse prosedür, prosedür, prosedür bir 50 sene daha kaybederiz, prosedürlerin hepsini hızlı bir şekilde kaldırıyoruz" dedi.
 "Türkiye'nin İline Bilim Merkezi Kurulması" projesiyle ilgili, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlık Binası'nda düzenlenen toplantı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, Konya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile belediye temsilcileri katıldı.

Bakan Ergün, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, normal eğitim hayatında okuma ve dinleme yönüyle öğrenen gençlerin bilim merkezlerinde ise deney yaparak öğreneceklerini söyledi. "Hepimiz eğitim-öğretim hayatımız boyunca öğrendiklerimizin hayattan kopuk olduğunu ve bir işe yaramayacağını düşünürüz" diye konuşan Ergün, "Bilim merkezleri, bilimin hiç de hayattan kopuk olmadığını, hayatın bizatihi kendisi olduğunu gösteren önemli bir örnek olacak" dedi.

Bilim merkezlerinin dünya ülkelerinde 1960'lı yıllarda kurulduğunu hatırlatarak, "Bilim merkezlerini, 50 yıldan fazla bir zaman sonra burada konuşuyoruz. Bazı işlerde ne kadar geç kaldığımızı görmemiz lazım pharmaciepourhomme.fr. Yapmak istediğimiz şey, vitrinlerde sergilenen dokunulması yasak şeylerden oluşan bir sergi değil insanı daha çok cezbeden interaktif ortamlar oluşturmak istiyoruz. Bilim müzesi yapmak istemiyoruz, bilim müzesi de olsun ancak çocuklar eskiden neler olmuş öğrensinler, içinde yaşasınlar, hissetsinler" ifadelerini kullandı.

PROSEDÜRLERİN HEPSİNİ HIZLI BİR ŞEKİLDE KALDIRIYORUZ

"2004'ten bu yana bilim merkezleri ile ilgili armudun sapı, üzümün çöpü derken eli yüzü düzgün bir şey çıkaramamışız" diyen Bakan Ergün, "Dünya bilim merkezleri kurmaya 1960'larda başlamışken, Türkiye ilk adımını 2004'te atabilmiş, o da prosedürlere takılmış. Zaten 50 sene kaybetmişiz. Böyle giderse prosedür, prosedür, prosedür bir 50 sene daha kaybederiz. Prosedürlerin hepsini hızlı bir şekilde kaldırıyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Ergün, Türkiye'de bilim merkezleri konusunda Ankara ve İstanbul'da bir kaç iyi niyetli teşebbüsün bulunduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Ancak Türkiye'nin hedefleriyle ve büyüklüğüyle mütenasip olmayan bazı küçük girişimler var. Bu sıkıntıyı teknoparklar konusunda da yaşıyorduk. 2000 yılından sonra teknoparklar konusunu hızlı bir şekilde ele aldık. 2002'de sadece 2 teknoparkımız vardı bugün 45 teknoparkımız oldu. Nasıl teknoparklar konusunda bu sıkıntıyı aştıysak, bilim merkezleri konusunda da başaracağız."

1 MİLYAR DOLAR ARTIK TÜRKİYE'NİN HAYIR, HASENATIDIR

Türkiye'nin geleceği adına 1 milyar TL'yi bu bilim merkezleri kurulmasına yönelik projeye yatıracaklarını vurgulayan Bakan Ergün, "1 milyar eskiden iyi paraydı, gazetelere manşet olurdu. IMF, 1 milyar dolar serbest bırakmış, herkes bayram ederdi. Gazetelerin manşetinde normalde siyasi haberler yer alır ancak o zaman 'IMF 1 milyar dolar serbest bıraktı' haberleri manşet oluyordu. Şimdi de 1 milyar dolar iyi para ama bizim açımızdan öyle manşet olacak bir para değil Türkiye'nin artık hayır, hasenatıdır. Türkiye'nin zorda kalanlara yaptığı yardımın bedelidir" şeklinde konuştu.

5 YIL İÇİNDE 81 İLİMİZDE BİLİM MERKEZİ KURACAĞIZ

Birkaç yıl içinde tüm büyükşehirlerde, 5 yıl içinde de 81 ilimizde bilim merkezi kuracaklarını açıklayan Bakan Ergün, "2-3 yıl içerisinde büyükşehir belediyelerimizde, iyi çalışırsak da önümüzdeki 5 yıl içinde de 81 ilimizde bilim merkezlerini başarma şansımız var. Elinizi çabuk tutun. Altyapı, bina, çevre düzenleme sizden, teknik donanım bizden. Mahalli seçimlere kadar bilim merkezlerini yetiştirebiliriz" dedi.

Belediye başkanlarına seslenen Bakan Ergün, kapalı spor salonları, yüzme havuzlarına verilen önem kadar bilim merkezlerine de önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, "Arkadaşlar gelecek bilim ve teknoloji merkezlerinde. Eğer onlara yüzme havuzuna, kapalı spor salonuna, self sahalarına verdiğimiz ehemmiyet kadar teknoloji merkezlerine kendi ilimizde ehemmiyet vermezsek büyük hata yapmış oluruz" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.