banner

Kürtçe matematik ders kitabı geliyor
Hakkari Üniversitesi'nde öğretim görevlisi Yusuf Soyvural'ın Kürtçe matematik ders kitabı hazırladığı bildirildi.

Yusuf Soyvural'ın Kürtçe matematik ders kitabı Rektör Prof.Dr. İbrahim Belenli, öğretim görevlisi Yusuf Soyvural'ın Kürtçe Matematik kitap hazırladığını belirterek, Soyvural'ın matematik alanında başarılı bir akademisyen olduğunu söyledi. Üniversite olarak gerekli desteği verdiklerini ifade eden Prof.Dr. Belenli, “Bu kitabı Kürdoloji Konferansı kapsamında çıkaracağız. Çalışmanın sonuca ulaşması için elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz. Bu çalışmayı ülkenin ve Hakkari'nin demokratikleşme hayatında önemli bir adım olarak görüyoruz” dedi. Bir yıl önce Hakkari Üniversitesi Meslek Yüksekokuluna atandığını anlatan Yusuf Soyvural da yazımına başladığı Kürtçe Matematik ders kitabını, mayıs ayına kadar tamamlamayı planladığını bildirdi.

Matematiği tüm konularıyla anlatan ilk Kürtçe kitap

Soyvural, Kürtçe matematik ders kitabını 2003 yılında yazmak istediğini ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle çalışmasını ertelediğini kaydetti. Şimdiye kadar yaptığı araştırmalarda Kürtçe matematik kitabına rastlamadığını ifade eden Soyvural, şunları söyledi:

“2007 yılında Diyarbakır Kürt Enstitüsü tarafından çıkarılan bir kitap var. Bu kitap da sadece matematik terimleri üzerinde yapılan bir çalışma. Oysa matematiği tüm konularıyla anlatan ve Kürtçe yazılmış bir kitap yok, bu ilk olacak. Nasıl ki piyasalarda Matematik dalında, Türkçe yazılı soru bankası ve konu anlatımı kitaplar varsa aynı kitabın Kürtçe yazılanını hazırlamak istedim.”

250 sayfalık kitap mayısta tamamlanacak

Türkçe anlatımlı matematik ders kitaplarının genellikle 40 konudan oluştuğunu, bu kitabı da aynı formatta hazırlayacağını anlatan Soyvural, şimdiye kadar 10 konuyu tamamladığını vurguladı. Soyvural, kitapta genel matematik konularının yer alacağını, herkesin bu bilgilerden yararlanabileceğini belirtti. Matematiğin en zor konuları olan türev, integral ve limiti de kitaba dahil etmek istediğini kaydeden Soyvural, şöyle devam etti:

“Kitap toplamda 250 sayfayı bulacak ve 22 Mayıs'a kadar hazırlanmış olacak. Kitabı, Kürtçeyi genel anlamda bilen herkesin anlayabileceği basit terimlerle yazmaya çalışıyorum. Bu kitap üniversite için önemli bir çalışma olacak ve üniversitenin arşivlerinde yerini alacak. Kitap basıldıktan sonra üniversite yönetiminin desteğiyle Diyarbakır'da düzenlenecek kitap fuarında da yerini alacak.” https://canadianviagras.net

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.