banner

Dünyaya 22 bin metreden atladı
Avusturyalı Felix Baumgartner önümüzdeki günlerde yerden 37 kilometre yükseklikten kendini boşluğa bırakarak yeni bir dünya rekoru denemesi gerçekleştirecek. Son rekor 31 kilometreden atlayan Joe Kittinger’e ait.
Baumgartner rekor denemesinden önce prova yapmak için Meksika’ya gitti. Helyum gazıyla yükselen bir balona bağlanan, basınca dayanıklı bir kapsülün içinde gökyüzüne çıkan  Baumgartner 22 kilometre yükseklikten atladı.Basınca dayanıklı, astronot kıyafetine benzeyen özel bir tulum giyen Baumgartne rekor denemesinden önceki son iki provasından ilkini gerçekleştirdi.Baumgartner gökyüzü deneyimini şu sözlerle anlattı: “Yukarıda inanılmaz bir manzara vardı. Bu kadar güzel olabileceğini düşünmezdim.”42 yaşındaki Baumgartner’ın toprağa ayak basması 8 dakika sürdü.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.