banner

Lise öğrencilerinden çok güzel hareketler!
Adana'da 3 ay önce lösemi hastalığına yakalanan lise öğrencisi Gizem Çınar'ı kurtarmak için öğrenciler 81 ildeki bütün okullarda "Kanında hayat var" kampanyası başlatarak kan toplamak için seferber oldu.

Lise 2. sınıf öğrencisi Gizem Çınar (16) bundan 3 ay önce ayaklarındaki ve bacaklarındaki ağrılar nedeniyle gittiği hastanede lösemi hastası olduğunu öğrendi. Öğrenimini yarıda bırakarak Ankara'ya tedaviye gitmek zorunda kalan Çınar'ı arkadaşları hiç yalnız bırakmadı. Çınar için öğrenciler 81 ilde "Kanında hayat var" kampanyası başlattı. Bütün okullara broşür asılarak öğrenciler Gizem ve Gizem gibi lösemi hastaları için kan vermeye teşvik edildi. Arkadaşları Gizem'in sınıfında boş kalan sırasını da unutmayarak, Gizem'in fotoğraflarını bıraktı. Gizem'in fotoğraflarını çoğaltarak maske yapan arkadaşları hep birlikte onun en çok sevdiği şarkı olan "Yaşın 19"u her ders sonunda söylüyor. Gizem'e sürekli mektup yazan ve onun yanına Ankara'ya giden arkadaşları onun bu hastalığı yeneceğine inanıyor.

Sınıf arkadaşı Didem Gereklioğlu, arkadaşının lösemi olmasından dolayı çok üzüldüğünü ancak daha sonra onun için mücadele etmeleri gerektiğini düşünerek hareket ettiklerini söyledi. Arkadaşı Dila Mert ise arkadaşının mutlaka kanseri yeneceğini inandığını ifade ederek, "Kanser olduğu için çok üzüldük ama hep birlikte Gizem kanseri yenecek. Çünkü o çok neşeli cıvıl cıvıl bir insandı. O gittiği gibi geri aramıza dönecek" dedi.

Arkadaşı Gupse İnal ise arkadaşı için kan bağışı kampanyası başlattıklarını, onun için herkesi kan bağışına çağırdıklarını belirterek, "Biz arkadaşımızı hiç yalnız bırakmıyoruz sürekli arıyoruz, ona mektup yazıyoruz. Onun için okulda bir köşe oluşturduk. 81 ilde kampanya başlattık. Onun en çok sevdiği şarkıyı onun maskesini takarak sürekli söyleyip internet üzerinden ona göndererek moral veriyoruz" diye konuştu.

SSK emeklisi baba Mustafa Çınar yaklaşık 3 ay önce kızı Gizem Çınar'ın sürekli ayaklarında ve bacaklarında ağrı olduğu yönünde şikayetlerde bulunduğunu bunun üzerine hastaneye götürdüklerini belirterek, "Hastanede kan testi yapıldı ancak bir şey çıkmadı. Ancak kızımın şikayetleri bir türlü geçmedi. Bunun üzerine tekrar hastaneye gidip kan testi yaptırdığımızda lösemi olduğu ortaya çıktı. Doktorlar tedavisi için Ankara'ya gitmesinin daha uygun olacağını söylediği için okulu falan bırakıp biz tedavisi için Ankara'ya gittik. Kızım şu anda Başkent Hastanesi'nde lösemi tedavisi görüyor" dedi. Çınar kızının kurtulması için uygun iliğin bulunması gerektiğini bunun için kızının okul arkadaşlarının ve öğretmenlerinin seferber olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Yapılan çalışmalar sonucunda Ankara Üniversitesi bünyesinde bulunan 6 bin kan donörünün 3 bini Adana'da Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'ne verildi. Şimdi kan vermek isteyenler Ankara'ya gitmeden burada kan verebiliyor. Bu işlem bu salıdan itibaren başladı. Her salı ve çarşamba günleri isteyen saat 13.30'dan sonra hastaneye gelip kan verebiliyor. İki günde 300 kişi kızım için kan verdi. Bu beni çok mutlu ediyor. Kızıma uygun ilik bulunmazsa annesinin iliği yüzde 60 uyar diyorlar ya o yönteme gideceğiz ya da yurt dışına götüreceğim. Çünkü Türkiye'de donör sayısı 190 bin Almanya'da 19 milyon bunun için lütfen herkes kan bağışlasın. Sadece benim kızım için değil benim kızım gibi binlerce insan var."

Kızının hastalandıktan sonra onu hayatta tutan şeyin arkadaşları olduğunu anlatan Çınar, onlar sayesinde kızının yaşam ümidinin devam ettiğini söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.