banner

Bu ilçede çocuklar 2 aydır okula gidemiyor
Erzurum’un Çat ilçesi Çimenözü köyüne bağlı Kütüklü'de 15 çocuk, okulla mezra arasındaki derenin taşması sebebiyle yaklaşık 2 aydır okula gidemiyor.

Erzurum’un Çat ilçesi Çimenözü köyüne bağlı KütüklüBaharla birlikte eriyen kar suları, Anadolu'da hayatı zorlaştırıyor. Karın aylarca yerden kalkmadığı Erzurum'da özellikle öğrenciler benzer sıkıntılar yaşıyor.

Çat ilçesi Çimenözü köyüne bağlı Kütüklü'de 15 çocuk, okulla mezra arasındaki derenin taşması sebebiyle yaklaşık 2 aydır okula gidemiyor. Gözü kara bazı öğrencilerin taşkına kapılma pahasına babalarının sırtında okula gitmesi ise felakete davetiye çıkarıyor.

52 öğrencinin birleştirilmiş sınıflarda eğitim gördüğü Deliktaş mezrası ilkokulunda sınıfların ve sıraların yarısı boş. Nedeni ise 2 kilometre uzaklıktaki bir tepenin üzerine kurulu bulunan Kütüklü ile okulun bulunduğu Deliktaş arasındaki dere. Okulun bulunduğu mezrada vatandaşlar okuldan çok uzakta ilkel şartlarda çalı çırpıdan köprü yapmışlar ancak köprüden geçişlerin tehlikeli olması nedeniyle çocuklarını okula göndermiyor. Çocuklar ise boş oturmak yerine dağlarda hayvan otlatıyor. Her şeye rağmen okula gitmek isteyen bazı öğrenciler ise baba ya da ağabeylerinin sırtında taşkına kapılma tehlikesine karşı eğitimlerini devam ettiriyor. Dere yatağının durgun aktığı günlerde buz gibi sulardan karşıya geçen öğrenciler, öğretmenleri tarafından dere kenarında karşılanıyor. Arkadaşlarının ölümle burun buruna gelmesinden korktuklarını belirten 4. sınıf öğrencisi Sibel Tosun, "Biz sudan korkuyoruz. Arkadaşlarımız geliyorlar onların suya düşmesini istemiyoruz, köprü ve okul yapılmasını istiyoruz." diyor. Okula ulaşmak için yer yer karla kaplı 2 kilometre yolu kat eden çocuklar ile ebeveynlerinin tek isteği okulla mezraları arasına köprü yapılması ya da kendi mezralarına okul yaptırılması.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.