banner

Türk eğitim sisteminin kaderi, Brezilya ile ortak!

Eğitimin liderleri Eğitimde Uluslararası İşbirliği Topluluğu Mind Group’un ‘Liderlik, Okullar ve Eğitim’ başlığı altında düzenlediği zirvede 21. yüzyılda değişim ve çözümleri masaya yatırdılar. Türk ve Brezilyalı temsilciler gelişmekte olan iki ülkenin aynı yükselişi eğitim alanına taşımakta zorluk çektiği görüşünde buluştu.

neves_ramosEğitimde küresel işbirliğini hedefleyen uluslararası düşünce topluluğu Mind Group, eğitimde sürekli iyileştirme ve gelişime inanan eğitim liderlerini bir araya getirdiği eğitim sempozyumunu 3 Mayıs’ta İstanbul’da, Grand Cevahir Otel’de gerçekleştirdi. Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Şirin, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan ve Brezilya Talim Terbiye Kurulu Üyesi Mozart Neves Ramos, Mind Group Brezilya Ülke Koordinatörü Alvaro Luis Cruz ve Mind Group Türkiye Ülke Koordinatörü Melike Ateş’in de konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda, eğitim konusunda uzman ve lider isimler deneyimlerini paylaşırken, günümüz koşullarına uygun mükemmel öğrenme ve öğretme metotları ve yeni uygulamalar tartışıldı. Sempozyumda ayrıca Mind Group’un küresel uygulamalarından olan eğitimde değişiklik yaratan kuruluşlara verilen “Eğitime Katkı Ödülü”, çocuklara müzeye gitme alışkanlığı kazandırmaya yönelik yeni projesi ile Türk İslam Eserleri Müze Müdürü Seracettin Şahin’e verildi.
Toplantının açılışında Mind Group’un kuruluşu hakkında bilgiler verilirken, amacının da dünya eğitimcileri arasında bir işbirliği ortamı yaratmak olduğu ifade edildi. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan konuşmasında, deneyimlerin paylaşılabileceği bir ortam yaratmanın önemini vurgularken; dil, din ve ırk ayrımı yapmaksızın bir paylaşım çevresi geliştirmenin, dünyanın kalkınması için gerekli olduğunu söyledi. Bu konuda öğretmenlerin rolüne dikkat çeken Gülan, “Öğretmen ve öğrenci, beraber yolculuk eden ortaklar olmalıdır” dedi.
İstanbul Milli Eğitim Müdürü, Dr. Muammer Yıldız da Mind Group’un felsefesi olan değişimin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın görüşü ile aynı paralelde olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer’in, “Sürekli değişime hazır olun” sözlerini hatırlatarak, Mind Group’un bu görüşünü Bakanlığın da desteklediğini ifade etti.

BREZİLYA ‘HERKES İÇİN EĞİTİM’ DİYOR
Sempozyum konuşmacılarından Brezilya Talim Terbiye Kurulu Üyesi Mozart Neves Ramos ise Brezilya ve Türkiye’nin birçok açıdan birbirine benzediğini, iki ülkenin de ekonomik açıdan zengin, ancak eğitim ve yaşam kalitesi açısından fakir ülkeler olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, Brezilya’da eğitim alanında karşılaşmış oldukları zorluklardan söz etti. Ülkelerinde eğitim alanında karşılaşmış oldukları en büyük zorluğun, eğitime ulaşmada yaşandığını ifade eden Ramos, bu sorunu aşabilmek için de ülke çapında “Herkes İçin Eğitim” kampanyası başlattıklarını anlattı. Brezilya genelinde 3 milyona yakın öğrencinin okula gitmediğini ifade eden Ramos, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkes için Eğitim, sivil toplum kuruluşlarınca desteklenen sosyal bir projedir. 6 Eylül 2006 tarihinde İpiranga Müzesi’nde yapmış olduğumuz bir zirve ile duyurduğumuz kampanyanın amacı, Brezilya’nın 200. bağımsızlık yıl dönümü olan 2022’ye kadar, yurttaşlarımız için kaliteli temel eğitim haklarını sağlamaktır. Gerçek bağımsızlığın, anacak eğitim ile sağlanabileceğinin farkındayız ve kaliteli eğitimin her Brezilyalının var olma sebebi olması gerektiğine inanıyoruz.”
Karşılaştıkları bir başka sorunun da öğretmen yetiştirmede yaşandığını ifade eden Ramos, maaşların düşük olmasından ve çalışma şartlarının kötülüğünden kaynaklı olarak Brezilya’da gençlerin öğretmen olmak istemediğini belirtti.
Sempozyumun bir diğer Brezilyalı konuğu da Mind Group Brezilya Ülke Koordinatörü Alvaro Luis Cruz’du. Cruz, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yatırımların yükseldiğini, ancak her iki ülkenin eğitimcileri olarak bunun eğitime nasıl yansıyacağının tartışılması gerektiğini belirtti. Çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakacağımızdan ziyade asıl önemli olan sorunun, dünyaya nasıl çocuklar bırakacağımız olduğunu ifade eden Cruz; herkesi elini taşın altına koymaya davet etti.

ÖĞRENCİLERİN BAŞARI GRAFİKLERİ ARAŞTIRILACAK
Sempozyum, tüm konuşmacıların katıldığı bir panelle sonuçlandı. Toplantıya katılan eğitimciler, sorular sorarak uzmanlardan açıklamalar istediler. Çok sayıda eğitimci, Mind Group’un, akademisyenlerin katkılarıyla yapmayı planladığı, bilimsel araştırmaya katılmaya gönüllü oldular. Bu araştırma Ekim ve Ocak ayları arasında yapılacak ve Mind Lab metodolojisini kullanarak eğitilen öğrencilerin, matematik, fen ve dil alanlarındaki başarı grafikleri araştırılacak.
Mind Group Topluluğu, Türkiye’de eğitimde işbirliği ortamı yaratmak adına bu çeşit toplantıların devam edeceğini, hatta yılda bir kere planlanan sempozyumun yanı sıra, “Kahve ve Sohbet” adı altında küçük toplantıların değişik illerde, ayda bir veya iki kez yapılacağını, uzmanlar davet edilerek eğitim konularının irdeleneceğini açıkladı.

EĞİTİM SİSTEMİMİZİN KARAKTERİNİ BULMAMIZ GEREK
İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, dünden bugüne Türk Milli Eğitim sistemini incelediği sunumunda, eğitim sistemimizin karakterinin acilen bulunması gerektiğini belirtirken, eylem tiryakiliğinden vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Üstünlüğün patolojik bir durum haline getirilmemesi gerektiğini ve en iyi okul kavramının yanlış olduğunu ifade eden Erdoğan, sınavlarla ilgili çok ciddi deneyimler yaşayan Türkiye’de Anadolu liselerinin kapatılmasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti. “Sorgulamayı yerleştirmek lazım” diyen Erdoğan, “Ne yaptık, nasıl yaptık yerine, kendimize niçin yaptık sorusunu sormalıyız” şeklinde konuşuyor. Eğitimde çevre ve çerçeve kavramları üzerinde duran Erdoğan, bir eğitim çevresi ve eğitimde karakter oluşturmanın, ülkenin geleceği için önemine de dikkat çekti.

YILIN PROJESİ ÖDÜLÜ TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ’NE
Mind Group, toplumda farklılık ve değişim yaratan projeleri desteklemek amacı ile her yıl başarılı bir proje sahibine ödül veriyor. Mind Group Türkiye’nin bu yıl ilk kez verdiği ödül, “Eğitim Aracı Olarak Müze” projesine yaptığı katkılardan dolayı Türk İslam Eserleri Müze Müdürü Seracettin Şahin’e gitti. Müzeyi temsilen toplantıda bulunan Yeliz Kuşan Çetindağ, ödülü İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’dan aldı. Projeyi kendisinin başlattığını belirten Milli Eğitim Müdürü Yıldız, yakında tüm okullarda uygulamaya koyacaklarını söylerken, bunun için çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Çetindağ ise yaptığı sunumda projenin nasıl uygulandığını anlattı. Öğrencilerin müzeyi sadece gezmek yerine kendisinin hazırladığı bir çeşit oyun düzeni ile önceden belirlediği eserler üzerine araştırma yapmalarını ve sonra diğer öğrencilere ve velilere sunum yapmalarının sağlandığı proje ile bilgilerin kalıcı olması amaçlanıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.