banner

Kürtçe öğretmenliği için ilk adım atıldı
Dicle Üniversitesi (DÜ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, YÖK tarafından üniversitede Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı açılması yönündeki başvurularının geçen hafta onaylandığını anımsatarak, açacakları anabilim dalında Başbakan'ın bu kararı ile öğretmen yetiştirebilmelerinin de önünün açıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ''yeterli sayıda öğrenci bir araya geldiğinde, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak alınabileceği, öğretilebileceği ve öğrenileceği'' yönündeki açıklaması Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde heyecan yarattı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, YÖK tarafından üniversitede Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı açılması yönündeki başvurularının geçen hafta onaylandığını anımsatarak, açacakları anabilim dalında Başbakan'ın bu kararı ile öğretmen yetiştirebilmelerinin de önünün açıldığını söyledi.

Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş de ''Yaradan bu dil özgürlüğünü vermişse, insanların bu özgürlüğün önüne geçmesi kadar kötü bir durum olamazdı'' dedi.

Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, Başbakan Erdoğan'ın açıklamasını, tabuların yıkılması açısından olumlu bir adım olarak değerlendirirken, Batman Baro Başkanı Tanrıseven ise ''Bölgedeki öğrencilerin ana dillerini doğru bir şekilde öğrenmesi açısından önemli bir gelişme'' açıklamasında bulundu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.