banner

MEB’in cevaplayamadığı o soruya yanıt geldi
Raporu çocuk doktorları verecek

MEB’in 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tabanlı rapora ilişkin açıklama yapmamasının ardından konuya Sağlık Bakanlığı açıklık getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 66 ayını doldurmuş çocukların ancak sağlık raporu koşuluyla okula kayıtlarının erteleneceğini duyurmasının ardından ‘Alo Çözüm Hattı’nı arayan binlerce veli sağlık raporunun hangi kurumdan alınacağına bir cevap bulamamış ve veliler büyük bir sıkıntı yaşamıştı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak çocuklarını okula göndermek istemeyen velilere çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının bu konuda yetkili olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, ilkokul için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesinin uygun görüldüğünü bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bakanlığımızca yapılan değerlendirmede, ilkokul için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesi uygun görülmüştür. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları yapacakları muayene ve değerlendirme neticesinde rapor düzenleyecektir. Ancak ihtiyaç duyulması halinde, gerekli tetkikler ve konsültasyonlar yapılmak suretiyle ilgili hekim tarafından tek hekim raporu tamamlanacaktır. Bu rapor, kamu ve üniversiteye bağlı sağlık kurumlarında görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenebilecektir.''

eğitimtercihi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.