banner
banner
banner

Okullarda bulaşıcı hastalıklar için erken uyarı sistemi
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Geliştirilen erken uyarı sistemi sayesinde, artık okullarımızda bulaşıcı hastalıklar ortaya çıktığı anda tespit edilerek yayılmadan kontrol altına alınabilecek" dedi.

okulBakan Müezzinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi altyapısını kullanarak yeni nesiller için yepyeni bir uygulama başlattıklarını belirtti.

Uygulamayla okullarda bulaşıcı ve enfeksiyon kaynaklı hastalıkların önüne geçerek çocuklara daha sağlıklı eğitim ortamı sağlamayı amaçladıklarını anlatan Müezzinoğlu, okullardaki bulaşıcı hastalıkların ortaya çıktığı anda tespit edileceğini vurguladı.

Sağlıklı nesillerin yetişebilmesi için daha önce de okullarda gazlı içeceklerin satışını yasakladıklarını, sağlıklı besinlerin de kantinlerde yer alması için yeni düzenlemeler yaptıklarını anımsatan Müezzinoğlu, "Geliştirilen erken uyarı sistemi sayesinde, artık okullarımızdaki bulaşıcı hastalıklar ortaya çıktığı anda tespit edilerek yayılmadan kontrol altına alınabilecek. Enfeksiyonlara sebep olan hastalıkların yayılmaması için okullarda sürekli hijyen ve temizlik denetimleri yapılacak. Uygulama ile okullardaki bulaşıcı hastalıkların önüne geçilecek'' diye konuştu.

Sistem nasıl çalışıyor

Bakan Müezzinoğlu, sistemin Milli Eğitimim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasındaki bilişim altyapısına dayandığını kaydetti.

Okullarda herhangi bir bulaşıcı hastalık tespit edildiğinde durumun anlık olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile değerlendirileceğini anlatan Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu noktadan sonra Sağlık Bakanlığı hastalığın yayılmaması için tüm tedbirleri alacak. Sistem otomatik olarak tespit edilen hastalığı mahremiyet çerçevesinde ilgili aile hekimine ve okulda gerekli önlemi almak üzere toplum sağlığı merkezine iletecek. Bu sayede tespit edilen bulaşıcı hastalıklar diğer öğrencilere yayılmadan kontrol altına alınabilecek. Sistem aynı zamanda çocukların aşı durumlarını, aşılama oranlarını okul bazında takip edecek. Geçmişte görülen domuz gribi, kuş gribi gibi hastalıkların yayılması yeni geliştirilen sistem sayesinde önlenebilecek."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.