banner

MEB'den 'Norm Kadro' Açıklaması
MEB, bazı internet sitelerinde “Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Listesi“ başlığıyla yayımlanan haberlerde yer verilen listenin Milli Eğitim Bakanlığının gerçek norm kadro durumunu yansıtmadığını belirten bir açıklama yaptı.

MEB, bazı internet sitelerinde “Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Listesi“ başlığıyla yayımlanan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Bazı internet sitelerinde “Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Listesi“ başlığıyla yayımlanan haberde yer verilen liste Milli Eğitim Bakanlığının gerçek norm kadro durumunu yansıtmamaktadır.  6287 Sayılı Kanun gereği okulların dönüşüm iş ve işlemleri İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda dönüştürülen ilköğretim kurumları ile dönüşen ortaöğretim kurumlarının bazılarında alanlarına göre aktarımı yapılması gereken öğretmenlerin aktarımlarının yapılmadığı,   bu durumdan dolayı öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında norm kadro fazlası durumuna düştüğü ve aktarım yapılması gereken eğitim kurumlarında da norm açığı oluşmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun Öğretmenlerin il içi ve iller arası yer değiştirme işlemlerinde norm ihtiyacı görünen eğitim kurumlarına yapılacak atamalarında mağduriyetlere sebep olacağı dikkate alınarak bu kurumların tespiti için sorgu yapılmıştır. Bu sorgu sonucu oluşan liste, 24.07.2012 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerine elektronik posta ekinde yapılması istenen çalışmaya ilişkin açıklamalar yapılarak gönderilmiş,   gerekli incelemelerin yapılması ve öğretmen atama ve yer değiştirme döneminden önce bu durumun düzeltilmesi istenmiştir.   Bakanlık ve il milli eğitim müdürlükleri arasında yürütülen rutin çalışmalarda kullanılan listelerden biri olan söz konusu liste haberde yer aldığı gibi Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Listesi değildir.  İllerde yapılacak çalışmaya esas olmak üzere illere gönderilen bu liste ile ilgili e-postadaki açıklamalar dikkate alınmadan eksik bilgi ve yanlış yoruma dayalı hazırlanan söz konusu haber, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine sebep olmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine arz olunur. "

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.