banner

Dinçer’den basında çıkan haberlere yalanlama
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Son dönemlerde gazetelerde kaynağını bilmediğimiz biraz da kara propaganda sayılabilecek türden birtakım haberler çıkmaya başladı. Doğrusu buna üzülüyoruz ve bunların kasıtlı yapıldığı kanaatinde olduğumu söylemek istiyorum" dedi.

Dinçer, Balıkesir Üniversitesi akademik yıl açılış töreninde gazetecilerin, gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetede yer alan, "Maliyeti daha ucuz olduğu gerekçesiyle, su ürünleri ve bahçe bitkileri mezunlarının matematik ve yabancı dil dersleri için görevlendirildiğine" ilişkin haberin hatırlatılması üzerine Dinçer, şöyle konuştu: "Son dönemlerde gazetelerde kaynağını bilmediğimiz biraz da kara propaganda sayılabilecek türden birtakım haberler çıkmaya başladı. Doğrusu buna üzülüyoruz ve bunların kasıtlı yapıldığı kanaatinde olduğumu söylemek istiyorum. Mesela bugün Gaziantep’te, kapıcı çocuklarının ayrı bir sınıfta toplandığına yönelik bir haber gördüm. Bu haber kesinlikle doğru bir haber değil. Bizim yaptığımız incelemelerde ki zaten genel politikamız buna izin vermez. Türkiye toplumsal yapı ve sosyal doku olarak, böyle ayrımları benimseyecek yapıda değil. O okulda bütün öğrenciler sınıflara tek tek dağıtılmışlardır, öğretmenleri kura ile belirlenmiş. Ama oradan bir duyum üzerine bir habere imza atılıyor" diye konuştu.

Bakan Dinçer, aynı şekilde birkaç gün önce öğrencilerin kasıtlı olarak imam hatip liselerine yönlendirildiğine yönelik haberler yapıldığını anımsatarak, şöyle konuştu: "Bugün yine ucuz öğretmen olsun diye su ürünlerinden mezun olmuş kişilerin ücretli derslere, yabancı derslere girdiğine dair haberler yaptılar. Bu tip haberler bizim Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) politikalarına hiç uymayan haberlerdir. Biz hangi şartlarda öğretmeni istihdam edeceğimizi belirlemişiz, bunları kurallarına göre yapıyoruz. Öğretmen atama şartlarımız, ücretli öğretmen istihdam etme şartlarımız belli. Dolayısıyla ben kamuoyundan bu tip haberlere, itibar etmemelerini tavsiye ediyor ve bekliyorum."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.