banner

İTİCÜ girişimciliğe odaklanacak
İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni eğitim yılına yeni bölümler ve kampusuyla girdi. Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, "Derslerimiz artık girişimci odaklı olacak" dedi

Toplam 6 bin öğrencisiyle 11 yılı geride bırakan İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ), yeni akademik yılında girişimciliğe odaklanma kararı aldı. Doluluk oranını yüzde 85 seviyesine çıkaran üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren'in ana gündem maddesi de girişimci üniversite konseptini oturtmak. Ekren'in verdiği bilgiye göre İstanbul Ticaret Üniversitesi bu doğrultuda kurucu ortağı olduğu Teknopark İstanbul'da proje üretecek, İstanbul Ticaret Odası'ndaki meslek komitelerinin tamamını öğretim üyeleri ile eşleştirecek. Kurulan Uygulamalı Bilimler Fakültesi'nde süreçler tamamlandıktan sonra matbaacılık, havacılık, lojistik gibi alanlarda eğitim verilecek. Dış Ticaret Enstitüsü'nde bir uluslararası ekonomi diplomasisi programının açmayı da hedefleyen üniversite, bu konudaki ilk adımı önümüzdeki günlerde atacak. Prof. Dr. Ekren, "Ekonomi diplomasisi, şirketlerin dünyaya açılma sürecinde çok önemli destek sağlamaktadır. Buna firmalarımızın ve ülkemizin ihtiyacı gün geçtikçe daha da artacak" diye konuştu.

100 milyon dolarA kampus

Eminönü, Üsküdar ve Küçükyalı'da kampusları bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi, geçen yıl İTO ile birlikte Haliç Sütlüce'de satın aldığı 39 bin metrekarelik alanda eğitime başlıyor. 100 milyon dolara malolan yeni kampusta 3 fakülte olacak. Sütlüce kampusunun da devreye girmesiyle kapasitesini iki kat artırmayı hedefleyen üniversite, böylece öğrenciler, öğretim üyeleri ve idari personele daha uygun ve rahat bir çalışma ortamı sunacak. Bu süreci değerlendiren Ekren, "Hukuk Fakültesi, Ticari Bilimler Fakültesi ve İletişim Fakültesi aynı kampusta toplandığı zaman sosyal bilimler alanı oluşacak. Diğer fakülteler yine eski yerlerinde kalacak. Özellikle Küçükyalı Mühendislik ve Tasarım Fakültesi merkezli olmak üzere, bir mühendislik kampusu haline dönüşecek" açıklamasını yaptı.

Öğrencilere % 50'ye varan burs imkânı

Her yıl bin civarında öğrenci alan üniversitenin ön lisans, yüksek lisans, doktor programları dahil 6 bin öğrencisi bulunuyor. Rektör Nazım Ekren "Bu rakamın uygun bir sayıya ulaşmasını istiyoruz. Belki yeni dönemde hedef olarak şöyle bir ayrım yapılabilir: Kamu üniversitelerinin çoğalması ve vakıf üniversitelerinin de yaygınlaşması ile gençlerimizin lisans eğitimi almaları daha kolay hale gelecek. Ama yüksek lisans ve doktora ihtiyacı söz konusu olacak. Üniversite olarak buna uygun bir yapılanma da planlıyoruz" sözleriyle değerlendirdi. Üniversitenin burs oranlarının ise yüzde 25-50 arasında olduğu belirtildi.

Sabah Gazetesi Yazarı Yaşar Özay

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.