banner

ENGELLİYE ÖMSS EZİYETİ: ANNEMİN SIRTINDA GELDİM!
Bu sene ilki düzenlenen Özürlü Memur Seçme Sınavı'nın (ÖMSS) başvuruları bürokratik işlemler yüzünden engelliler açısından çileye dönüştü.
engellilerEngelli vatandaşlar için bu yıl ilk kez düzenlenecek ÖMSS, birçok kişi için büyük umut olmuştu. ÖMSS için başvurular Pazartesi günü başladı ancak normal sınav başvurularında dahi vatandaşların büyük zorluklar yaşadığı bürokratik işlemler hesaba katılmayınca engelliler yeni bir çile yolculuğuyla baş başa kaldı. Sınav başvurusu için engellilerden önce, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerinden 'ön kabul ve taahhüt belgesi' almaları istendi. Ancak, bu belge talep edilirken
evlerinden çıkmakta bile zorlanan engellilerin erişebilirlik problemi hesaba katılmadı. Büyük şehirlerde başvuruyu her merkez kabul etmedi. Böyle olunca engelliler belirlenen merkezlere yönlendirildi. Bu başvuru noktalarına akın eden engelliler, asansör bulunmayan üst geçitlerde yakınları tarafından karga tulumba taşınmak zorunda kaldı, trafik ve kalabalık caddelerde büyük sıkıntılar yaşadılar.

ENGELLİLER SIKINTILI
Başvuru merkezlerinden biri olan İstanbul Bahçelievler'deki Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Ek Hizmet Binası'nda da durum farklı değil. Yakınlarının yardımıyla kilometrelerce uzaktan güçlükle gelen engelliler uygulamadan dolayı tepkililer. Kağıthane'den gelen ortopedik engelli İbrahim Biricik nasıl zorluk yaşadıklarını "Başvuru için bu halimle yola düştüm. Burada evrakları doldurduk. 25 liralık sınav başvuru ücretini bankaya yatırıp gelmemizi istediler. Bankanın yolunu tuttuk. Kaldırımlar, caddelerde değil
tekerlekli sandalye ile gitmek yürümek bile imkansız. Bankaya vardığımızda görevliler, parayı bankamatiğe yatırmamızı istediler. Ama bankamatik engellilere uyumlu değildi. Artık birine rica ettim, o yatırdı. Bize bu eziyetleri çektirmeseler de en azından yakınlarımız evraklarımızı alıp getirse, işlerimizi takip etse olmaz mıydı?" diyerek dile getirdi.

"ANNEMİN SIRTINDA GELDİM"
Kağıthane'den gelen bir başka ortopedik engelli 25 yaşındaki Tuba Çınar da "Bir çoğumuz anne babasının sırtında gelmek zorunda kaldı" dedi. Ortopedik engelli Nuray Ülker de duygularını, "Yolum uzak. Büyükşehir Belediyesi araç tahsis etti. Çok sağ olsunlar onlar olmasa ben de çok zor ulaşacaktım, yollarda eziyet çekecektim. Çünkü yollar kaldırımlar bize uyumlu değil. Zaten sakat durumdayız en ufak bir kazada ayağı bile kalkmamız mümkün olmaz" diyerek dile getirdi.

SON GÜN 2 MART 2012
29 Nisan'da yapılacak ÖSMM'nin başvuruları 20 Şubat Pazartesi günü başladı; 2 Mart 2012'ye kadar devam edecek. Sınavın yerleştirme başvuruları ise 14-25 Mayıs 2012 tarihleri arasında alınacak. Yüzde 40 ve üzerinde engelli raporu bulunanların başvuracağı sınavın ücreti ise 25 lira. 60 sorunun yöneltileceği sınavda adaylara gerekirse ek süre ve tuvalete çıkma izni verilecek. Başvuracaklar, önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın il veya var ise ilçe müdürlüklerine giderek orada hangi özür grubunda ve
durumda sınava gireceklerini belirleyecek ve bu durumu belirten 'ön kabul ve taahhüt belgesini' imzalayarak ÖSYM başvuru merkezlerine getirecek.

BU YIL MEZUN OLABİLECEK DURUMDA OLANLAR DA BAŞVURABİLECEK
ÖMSS'ye, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olanların yanı sıra ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan engellilerin de katılmasına imkan verildi. Buna göre, bu sene son sınıf öğrencisi olanlar da ÖMSS'ye katılabilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.