banner

Bu ülke İngilizce bilene kapılarını açıyor
Kanada İngilizce bilen işçilere göçmenlik başvurusunda öncelik tanınacağını duyurdu. Duyuruda ülkede konuşulan iki resmi dilden en az birini bilenlere öncelik verileceği belirtildi.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Jason Kenney, kalifiye işçi programı kapsamında Kanada'ya gelmek için başvuracaklardan, genç ve iki resmi dilden birini iyi bilenlere öncelik vereceklerini açıkladı.

Başkent Ottawa'da basın toplantısı düzenleyen Bakan Kenney, ülke genelinde ihtiyaç duyulan tüm sektörlerde istihdam edilmek üzere alınacak olan kalifiye göçmen işçilere ilişkin uygulamanın 4 Mayıs 2013'te başlayacağını açıkladı.

Bu programın, ay başında açıklanan ve 3 bin elektrikçi, kaynakçı, ağır iş makineleri operatörü ve petrol boru hatlarında çalışacak işçi alımı olan Skilled Trades Stream (Kalifiye Eleman Akışı) adlı programdan ayrı olduğunu ifade eden Jason Kenney, başvuru sahiplerine Federal Kalifiye İşçi Programı puanlama sisteminin uygulanacağını belirtti.

Yaşları 18 ila 35 arası olan ve Kanada'nın iki resmi dili olan İngilizce ya da Fransızca'dan birini konuşup, yazıp, okuyabilenleri almak istediklerini söyleyen Bakan Jason Kenney, ''Taksi şoförlüğü ya da AVM'lerde sakız satan doktor ya da mühendis almak istemiyoruz'' dedi.

260 BİN İŞÇİ İHTİYACI

Kanada'nın gelecek 10 yılda inşaat sektöründe 163 bin ve petrol sektöründe de 100 binin üzerinde işçiye ihtiyacı olduğunu kaydeden Jason Kenney, kalifiye işçi sıkıntısının ülke ekonomisi için büyüyen bir paradoks halini aldığını anlattı. Kenney, Federal Kalifiye İşçi Programı kapsamında kaç bin yeni işçinin alınacağına dair rakam vermedi.

ŞARTLARIN ZORLUĞU ELEŞTİRİ KONUSU

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı daha önce 2013 yılında, 158 bin 600'ü ekonomi sınıfı göçmen, 73 bin 300’ü aile birleştirmeleri ve 28 bin 500'ü de sığınmacı ve insanî nedenlerle olmak üzere toplam 260 bin 500 göçmen alacağını duyurmuştu. Bakanlığın kalifiye işçi alımı konusundaki ilk açıklamaları, şartların zor olması nedeniyle eleştiri konusu olmuştu.

(trt)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.