banner

Öğretmen okulu bittiği gün göreve başlayacak
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP), Başbakan Erdoğan’ın Gaziantep mitinginde kendisine Şubat ataması için “atama yoksa oy da yok” diyen bir öğretmene sert çıkmasına tepki gösterdi. AYÖP konuyla ilgili bir bildiri yayımladı.

AYÖP’ün yayımladığı bildiride Başbakan Erdoğan’ın 2002 seçim vaadleri arasında atama bekleyen öğretmenlerin mezun olur olmaz sınavsız bir şekilde göreve atanması da vardı.

İşte AYÖP’ün o bildirisi;

2002 yılında R.T.Erdoğan'ın seçimlerde ‘’OY’’ vaadi;

1) Tarih 2002 Mayıs; Yer: İzmit merkez mitingi

Tayyip Erdoğan kürsüde üniversitenin karşısındaki alanda konuşma yapıyor, o zamanki koalisyona sesleniyor:

"Şu sisteme bakın hele, ülkede 72 bin öğretmen açığı var, sen sınavla öğretmen seçiyorsun (KPSS), hangi akla hizmet ediyorsunuz? Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin, göreve başlasın. Önüne niye engel koyuyorsun? İnşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda, bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz."

2) Tarih 2002 Haziran; Yer: Gaziantep

"Yahu bir sürü bölüm öğretmeniniz boşta geziyor. Resim öğretmeni matematiğe, müzik öğretmeni beden dersine giriyor; öğretmen ihtiyacı var. Ama bakın ki işe, bunlar bir de sınavla öğretmen alıyor. Ama biz iktidar olunca, inşallah boşta öğretmen adayı OLMAYACAK."

3) Tarih 2002; Yer: Samsun

"Buradan sözüm tüm genç öğretmen adaylarına... Siz merak etmeyin, biz geldiğimizde üniversiteyi bitirdiğinizde ne yapacağım, sınavı ya kazanamazsan korkun olmayacak; çünkü sınav olmayacak."

4) Yıl 2002; Yer: İstanbul

"Birçok gencimiz, özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı... Ülkede eğitim çökmüş, köy okulları kapanmış. Merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişiyorken, sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun. Bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın. O kadar sene beklet, sonra al; o adamda artık heves kalır mı? Öğretmenlik yapabilir mi? Ama inşallah biz iktidar olunca, öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak, ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek hiç merak etmeyin."

Evet, Sayın Başbakanımız ilk seçimlere girerken işte öğretmenlere OY vermeleri için vaadleriniz…Bu vaadlerin toplu iğne ucu kadarını hayata geçirmek için bile girişimde bulunmadınız.

Bizler, yıllardır "öğretmen açığımız yok" söylemleriyle bilinçli ve tercihli bir şekilde atamaları yapılmayan öğretmenleriz.Bizler, kendi eğitim alanı dışında iş bulamayan, tam gün kadrolu iş güvencesinden yoksun, "ücretli öğretmen" adı altında ayda 400- 600 tl arasındaki asgari ücretlerle, devlet okullarında ve dershanelerde kölece çalıştırılanlarız.Bizler, kamusal bir hizmet olan eğitimin, neo-liberal politikalar doğrultusunda "piyasalaştırılmasının" getirdiği esnek çalışma biçimlerinin (ücretli,mevsimlik, aylık ,haftalık) doğrudan muhataplarıyız.Bizler, yıllarca bin bir emekle okuyan; üniversite eğitimi sonrasında açıkta bırakılan, yok sayılan, görmezden gelinen genç eğitimcileriz.

Bizler, her yıl hayallerimizi bir başka bahara erteliyoruz.30’lu yaşlarımızda holding sahibi ya da ticaret iletmecisi olamıyoruz. Bizler 30'lu yaşlarımıza gelip evlenemiyor, ailemizden harçlık almak zorunda bırakılıyoruz; iş bulamadığımız için işportacılık, inşaat işçiliği, tezgahtarlık yapıyoruz. her şeyden önce "sağlık güvencesinden yoksun" yaşıyoruz. Atanamadığı için hayatını düzene koyamayan, çeşitli psikolojik/ fiziksel sorunlar yaşayan ve çözüm yolu olarak da intiharı seçen birçok arkadaşımız mevcuttur ve bu sayı her geçen yıl daha da artmaktadır.

Tüm bu olumsuzluklara ve ayrışmalara karşı,çaresizliğe karşı "umudun sesini yükseltmek için", sizden atama talebinde bulunan bir öğretmene halkın önünde verdiğiniz cevap bizleri derinden yaralamıştır.

Size o zaman OY veren öğretmenler en son G.antepte’ki çıkışınızı görünce ‘OY ANAM OY!’Başımıza gelenlere bakın dedi..Hani ‘Dün dündür ;bugün bugündür.’ değildi!Çok fazla laf etmeyeceğiz söylenecek her ne kadar çok şey olsa da ‘ARİF OLANA TARİF’ gerekmezmiş..

ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER PLATFORMU (AYÖP)

Eğitimtercihi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.