banner

Bakan Nabi Avcı’dan ilk açıklama: Az laf çok iş




Milli Eğitim Bakanlığı'nda düzenlenen törenle görevi devralan Bakan Nabi Avcı, uzun bir konuşmanın yerine kısa bir teşekkür konuşması yapmak istediğini belirterek, ''Biz Eskişehir'de böyle bir gelenek başlattık, 'Az laf çok iş' açıklamasında bulundu

Milli Eğitim Bakanlığı'nda düzenlenen törenle görevi devralan Bakan Nabi Avcı, başlatılan hayırlı hizmetleri tamamlamak ve yenilerine yol açmak istediklerini belirterek, ''İnşallah sizin gibi biz de bizden sonrakilere aynı iyi duygularla bu görevi devredebileceğimiz bir çalışma ortamı sağlamayı diliyorum'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda düzenlenen törenle Ömer Dinçer, görevini Nabi Avcı'ya devretti. Bakanlık makamında düzenlenen törende Bakan Avcı konuşmasına eski Bakan Ömer Dinçer'e teşekkür ederek başladı.

Uzun bir konuşmanın yerine kısa bir teşekkür konuşması yapmak istediğini belirten Avcı, ''Biz Eskişehir'de böyle bir gelenek başlattık, 'Az laf çok iş' diye'' ifadelerini kullandı.

Teşekkür edeceği çok kişi ve kurum olmasından bunları özetlemeyi tercih ettiğini dile getiren Avcı, şunları söyledi:

''Bize ve bizden önceki nesile doğunun ve batının prensiplerini, büyüklerini tanıtan Hasan Ali Yücel'e, Anadolu'nun kadim değerlerini milli eğitimin ruhuna işleyen rahmetli Tevfik İleri'ye, Eskişehirli ilk Milli Eğitim Bakanı sevgili hocamız Orhan Oğuz'a, bir süre danışmanlığını da yaptığım sevgili Hasan Celal Güzel'e ve AK Parti döneminde bu sorumluluğu üstlenen tüm bakan arkadaşlarımıza Erkan Mumcu'ya, Hüseyin Çelik'e, Nimet Baş'a ve son olarak Sayın Prof. Dr. Ömer Dinçer'e, bugüne kadar bu bakanlığı böyle başarılı hizmetlerle buraya kadar getirdikleri için çok teşekkür ediyorum. Özellikle Sayın Bakanım size çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bize dirayetli yönetiminizle çok kısa sürede üzerine yeni değerler inşa edebileceğimiz bir bakanlık devrediyorsunuz. Bunun için ekibinizle, tüm eğitim öğretim camiasıyla, öğretmenlerimizle, idarecilerimizle nasıl geceli gündüzlü çalıştığınızı, onlara nasıl bir çalışma heyecanı aşıladığınızı ve bunun verimlerini de nasıl almakta olduğumuzun yakından şahidim.''

Bundan sonra da milli eğitimle, sorunlarıyla ilgili başları her sıkıştığında Dinçer'in desteğini alacaklarını, birikimlerinden yararlanacaklarını bildiğini kaydeden Avcı, bunun için Ömer Dinçer'e teşekkür etti.

Bakan Avcı, bir dönem müşavir olarak çalıştığı bakanlıkta eskiden tanıdığı bazı arkadaşlarını yeniden görmekten duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Ömer Dinçer'e ithafen ''Destek ve katkılarınızla başlattığınız hayırlı hizmetleri tamamlamak için, yenilerine yol açmak için ve inşallah sizin gibi biz de bizden sonrakilere aynı iyi duygularla bu görevi devredebileceğimiz bir çalışma ortamı sağlamayı diliyorum. Bunun için de tüm kamuoyumuzun, ilgili meslek kuruluşlarımızın, eğitim camiamızın desteğine ihtiyacımız var, onların desteğini bekliyoruz'' dedi.

''Son bir teşekkürü unutmadan onu da yapayım, hala siyasetçi olamadığımızın bir kanıtı gibi şimdi bu'' diyen Avcı, bu görevi kendisine uygun gören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür etti.

Ömer Dinçer'in açıklaması

Görevini devreden Ömer Dinçer de Avcı'yı yeni görevinden dolayı kutladı ve başarı diledi. Avcı'nın uzun yıllardır dostu ve arkadaşı olduğunu belirten Dinçer, görevi Avcı'ya devretmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Dinçer, ''Göreve başlarken nasıl bir gurur olmuşsa görevi devrederken de aynı gururu taşıdığımı ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.

Kendisine güvenerek, Milli Eğitim Bakanlığı gibi önemli sorumlulukları vermediği için Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra mesai arkadaşlarına da teşekkür eden Dinçer, şunları kaydetti:

''4+4+4 sisteminin yerleştirilmesi konusunda inanılmaz bir çaba sarf ettiler. Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı hakkındaki bütün yargıları alt üst edecek bir çabayla ve başarıyla işlerini yerine getirdiler. İl teşkilatlarındaki yöneticilerimize ve tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Yaptığımız her şey bir anlam üzerineydi. Biz Milli Eğitim Bakanlığı'nda 1940'lı, 1950'li yıllardan bugüne gelmiş ve artık tüm dünyanın terk ettiği bir yönetim zihniyetini, bir eğitim yaklaşım tarzını değiştirmeye çalıştık. Daha demokratik, daha esnek bir eğitim sistemi kurgulamaya çalıştık. Çocuklarımızın farklılığı üzerine, toplumun farklı kesimlerinin ihtiyaç ve beklentileri üzerine bir yapı için çalıştık, çabaladık. Tüm bunları da yaparken esas odağında çocuklarımızın daha iyi eğitim alması gerekliliği. Eğer çocukların daha iyi eğitim alması için gerekirse öğretmenler üzerinde, gerekirse yöneticiler üzerinde fedakarlıklar yapmak gerekiyorsa, o fedakarlıkları çekinmeden yapmak için çaba sarf ettik. Tabii bunlar mevcut statükonun değişimiyle alakalı konular her zaman risklidir. Bunun üzerinden rahatsızlık duyan arkadaşlar olmuş olabilir ama esas gözetmemiz gerekenin çocuklarımızın küresel düzeyde başarılı olabilecekleri bir eğitim almalarıydı ve yine esas olanın eğitimin niteliğinin geliştirilmesiydi.''

Dinçer alkışlarla uğurlandı

Ellerinden geldiğince bunları yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Bakan Dinçer, bundan sonra da bu çabaların devam edeceğine yönelik inancını dile getirdi. Dinçer, ''gönül rahatlığıyla'' görevini devrettiğini de kaydetti.

Konuşmaların ardından halef ve selef iki bakan karşılıklı çiçek verdi.

Törenin ardından Ömer Dinçer alkışlarla Bakanlık binasından ayrıldı. Dinçer'i uğurlayan bakanlığın bazı çalışanları gözyaşlarına hakim olamadı.

Milli eğitim Bakanı Avcı, Dinçer'i aracına kadar uğurladı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.