banner

Dünyanın ilk 'online meclisi' açılıyor
Dünyanın ilk 'online meclisi', 9 Şubat Cumartesi günü bir tanıtım etkinliği ile Türkiye'de faaliyete başlıyor.

''5 yılda bir düzenlenen genel seçimleri beklemek yerine her hafta seçimlerle yenilenen sanal bir mecliste milletvekili olmaya ne dersiniz?''

Dünyanın ilk 'online meclisi', 9 Şubat Cumartesi günü bir tanıtım etkinliği ile Türkiye'de faaliyete başlıyor. Ülke gündeminin, kullanıcıların fikirleri ve oyları ile şekillendiği demokratik sosyal ağ - online meclis www.democratus.com, Türkiye'de yayına başlıyor.

Silikon Vadisi'nin köklü fonlarından Kaufman Fonu tarafından Türkiye'nin gelecek vaadeden 5 projesinden birisi gösterilerek tohum yatırımı yaptığı site, Türkiye'nin ardından sırasıyla Mısır, İsrail, Kuzey Afrika ve ABD'de sanal meclisler açmayı planlıyor.

Kuruculuğunu, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden Murat Aydemir'in yaptığı site, genç bir ekip tarafından yönetiliyor. Web sitesi, 9 Şubat Cumartesi günü sabah 11:00-12:00 arasında yapacağı bir tanıtım etkinliği ile test yayınını sonlandırarak nihayi sürümüne geçiyor.

Bireyler fikirlerini paylaşmak, yaşadıkları çevreyi şekillendirmek isterlerken siyaset kurumları ve medya da toplumun ne düşündüğünden haberdar olmayı talep ediyor. Democratus pratikte bu iki grup arasında bir köprü olmayı hedefliyor.

Kullanıcıların, fikirlerini 200 karakterlik mikroblog paylaşımları ile takipçilerine duyurup, her gün yenilenen 7 referanduma oy vererek ülke gündemini belirleyebildikleri demokratik sosyal ağ democratus'ta her hafta düzenlenen genel seçimlerde en çok desteği kazanan ve aktif olan üyeler sanal mecliste görev yapmak için bir haftalığına mazbatalarını alıyorlar.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.