banner

MEB'den Cahit Külebi'ye sansür
Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda okutulan ders kitaplarıyla ilgili sansür skandallarının ardı arkası kesilmiyor. Bakanlık, son olarak Cem Karaca'nın da seslendirdiği Cahit Külebi’nin ‘Hikaye’ adlı şiirinde 'öp beni' sözcüğünü sansürledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, sansür skandallarına bir yenisini daha ekledi. Ünlü şair Cahit Külebi’nin ‘Hikaye’ adlı şiirinden "Benim doğduğum köylerde / kuzey rüzgârları eserdi / ve bu yüzden dudaklarım çatlaktır / öp biraz!" dizeleri silinerek, ‘öp beni kısmı yerine (...) üç nokta konuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda Ömer Dinçer döneminde “Fareler ve İnsanlar” ile “Şeker Portakalı” kitapları sakıncalı bulunmuş, Yunus Emre, Kaygusuz Abdal, Edip Cansever gibi Türk edebiyatının önde gelen şairlerinin şiirleri de makaslanmıştı. Sansür iddialarıyla ilgili bakanlık yaptığı açıklamada yapılanların sansür olmadığını belirtmişti

Onur Caymaz’ın bilgicagı.com sitesindeki haberine göre, bu sefer Cahit Külebi’nin “Hikâye” şiiri lise kitaplarında sansüre uğradı. 9’uncu sınıflarda okutulan ve editörlüğü Dr. Sakin Öner’in yaptığı ders kitabında Külebi’nin “Benim doğduğum köylerde / kuzey rüzgârları eserdi / ve bu yüzden dudaklarım çatlaktır / öp biraz!" dizeleri silinerek, yerine (…) üç nokta konuldu.

Cahit Külebi’nin ‘Hikaye’ adlı şiirini Doğan Canku bestelemiş ve Cem Karaca’da o eşşis sesiyle yorumlamıştı

 

Cahit Külebi'nin şiirinin tamamı şöyleydi:

HİKÂYE

Senin dudakların pembe

Ellerin beyaz,

Al tut ellerimi bebek

Tut biraz!

Benim doğduğum köylerde

Ceviz ağaçları yoktu,

Ben bu yüzden serinliğe hasretim

Okşa biraz!

Benim doğduğum köylerde

Buğday tarlaları yoktu,

Dağıt saçlarını bebek

Savur biraz!

Benim doğduğum köyleri

Akşamları eşkıyalar basardı.

Ben bu yüzden yalnızlığı hiç sevmem

Konuş biraz!

Benim doğduğum köylerde

Kuzey rüzgârları eserdi,

Ve bu yüzden dudaklarım çatlaktır

Öp biraz!

Sen Türkiye gibi aydınlık ve güzelsin!

Benim doğduğum köyler de güzeldi,

Sen de anlat doğduğun yerleri,

Anlat biraz!

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.