banner
banner

Kristal Klaket Ödülleri sahiplerini buldu
Bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen Kristal Klaket Kısa Film Yarışması dün akşam CRR  Konser Salonu’nda yapılan ödül töreni ile sahiplerini buldu. Törene ünlü simalar katıldı. Yarışmanın kurmaca dalının 1.’si Buhar filmiyle Abdurrahman Öner'in oldu 

Bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen Kristal Klaket Kısa Film Yarışması dün akşam CRR  Konser Salonu’nda yapılan ödül töreni ile sahiplerini buldu. Kurmaca, Belgesel ve Animasyon kategorilerinde 1. olan yönetmenler, dünyanın en prestijli sinema okulu olan New York Film Akademisi’nde 8 haftalık eğitim ve para ödülünün sahibi oldu. Şoray Uzun’un sunduğu ödül töreninde, iş, sanat ve medya dünyasından çok sayıda davetli yer alırken, şehir müziğinin önemli isimlerinden Bülent Ortaçgil de mini bir konser verdi. En sevilen şarkıları “Sensiz Olmaz, Bu Su Hiç Durmaz, Benimle Oynar mısın” gibi parçalarını seslendiren sanatçı izleyenlere nostalji keyfi yaşattı.

6. Kristal Klaket Kısa Film Yarışması’nın derece alan filmleri; Kurmaca dalının 1.’si Buhar filmiyle Abdurrahman Öner, 2.’si Bir Kurabiye Masalı ile İlkyaz Kocatepe, 3.’sü Yolculuk filmiyle Nadim Güç olurken, Belgesel dalının birincisi Dom filmiyle Halil Aygün, ikincisi Kırmızı Baslıklı Kız Ormana Girerse filmiyle Arzu Şenses ile Tülin Tezel Bir, üçüncüsü ise Kovan filmiyle Gökçin Dokumacı oldu.  Animasyon kategorisinin birincisi Leke filmiyle Güven Şahin Kanat, ikincisi Fidan filmiyle Burak Varlık, Önder Menken üçüncüsü  Scream filmiyle Alper Durmaz Söyler oldu.

Filmleri Türkiye’nin ünlü isimlerinden oluşan jüri değerlendirdi

Fatih Üniversitesi’nin düzenlediği Kristal Klaket Kısa Film Yarışması’nın jüri üyeleri arasında Kurmaca dalında usta oyuncular Mehmet Aslantuğ, Selda Alkor, Rasim Öztekin, Yetkin Dikinciler, Selçuk Yöntem ve Yönetmen Hasan Tolga Pulat yer aldı.

Belgesel dalında Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Soydan, oyuncu Murat Yıldırım,  oyuncu Ümit Çırak, Zaman Gazetesi Yazarı Ali Çolak, TRT Belgesel Kanalı Koordinatörü Hüdai Yılmazkan, Yönetmen Ada Ayşe İmamoğlu ve Gökhan Yorgancıgil yer alırken; Animasyon dalında ise Karikatürist Selçuk Erdem, Görsel Efekt Uzmanı Hüseyin Yıldız, Marmara Üniversitesi Öğr. Üyesi Yard. Doç. Dr. Mustafa Mencütekin ve TV Programcısı Uğur Bingül filmleri değerlendirdi.

Usta isimlere Onur Ödülü takdim edildi

Ödül töreninde sanata katkılarından dolayı müzik ve tiyatronun usta yorumcusu Ayla Algan, Türk sinemasının prenseslerinden Selda Alkor ve film müziklerinin duayen ismi Atilla Özdemiroğlu’na onur ödülü takdim edildi.  Törende konuşan Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan "Her alanda etik ve ahlaki değerleri ön plana çıkarmalıyız. Yapacağımız işlerde teknik ve mühendislik alanlarına ortak olarak etik değerleri de harmanlamalıyız. Bunları yaptığımız zaman ortaya çıkacak iş daha da güzel olacaktır. Üniversite olarak uluslararası çaptayız. Sanat alanında da önemli işlere imza atmak istiyoruz." dedi. Geceye ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı  Müsteşarı Özgür Özaslan, Sinema Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan, komedyen Atalay Demirci gibi isimler katıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.