banner

Devlet yapmayınca kendi okullarını kendileri yaptı
Ağrı'da öğretmen ve öğrenciler, köylülerin de yardımıyla kendi okullarını yapıyor. Kılıç Köyü Okul Aile Birliği Başkanı Cemal Akar, "Şu anda yapım devam ediyor. Bize yardım edilse iyi olur. Çok yere başvurduk ama baktık ki olmuyor kendimiz yapmaya başladık." dedi. 

Hamur ilçesine 8 kilometre uzaklıktaki Kılıç Köyü İlk ve Ortaokulu'nda görev yapan öğretmenler, 136 öğrencinin 4 derslikte eğitim gördüğü okul binasının ihtiyaçlarına karşılık vermemesi üzerine çare aramaya başladı. Bunun üzerine öğretmenler bir araya gelerek, köylülerin de yardımıyla hayırseverlerden topladıkları parayla yeni bir okul binasının yapımına başladı.

Okulda görev yapan 14 öğretmenin, öğrencilerin ve köylülerin de yardımıyla 20 gün önce başlatılan çalışmalarla yeni okulun duvarları ve çatısı bitme aşamasına geldi.

İnşaatta çalışan öğretmen ve köylülere, kadınlar da yemek ve çay servisi yaparak destek oluyor.

Kılıç Köyü Okul Aile Birliği Başkanı Cemal Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinde 1964 yılında yapılan bir okul olduğunu ancak öğrenci sayısının artmasıyla okulun yetersiz kalması üzerine öğretmenlerle böyle bir karar aldıklarını anlatarak, "Öğretmenlerin maaşları ve iş gücüyle köylülerin de maddi ve manevi yardımıyla böyle bir proje hazırladık ve yapımına başladık. Şu anda yapım devam ediyor. Bize yardım edilse iyi olur. Çok yere başvurduk ama baktık ki olmuyor kendimiz yapmaya başladık. Allah'ın izniyle yakın zamanda bitirip öğrencilerimizin hizmetine sunacağız" şeklinde konuştu.

Köyün yeni okulunun inşaatında çalışan 75 yaşındaki Abdulbari Altay da katkı amacıyla inşaatta çalıştıklarını söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.