banner

Sahne tozunu kolej yıllarında yutan yıldız: Beren Saat
İlk olarak 20 yaşında katıldığı Türkiye’nin Yıldızları yarışmasıyla tanıdık onu. Ardından birçok dizide ve reklamda rol alarak adından söz ettirdi. Asıl popülerliğini ise Aşk-ı Memnu’daki Bihter rolüyle elde etti. 1,5 yıldır ara verdiği ekrana Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisiyle geri dönüş yapan Beren Saat, sevmediğini anladığı anda İşletme eğitimini bırakıp, hayali olan oyunculuğa yönelmiş.
beren_saat_egitimBeren Saat, 26 Şubat 1984 tarihinde Ankara’da Ayla ve Hüseyin Avni Saat çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelir. Anne ve babası spor akademisi mezunu olan Saat, sporcu çocuğu olmanın hayatına disiplin getirdiğini ve fit olmayı sağladığını söylüyor.
İlk ve orta dereceli öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlayan Beren Saat, iyi bir öğrenciymiş, hep takdir, teşekkür getirirmiş. Üniversite eğitimine sıra geldiğinde Başkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nü tercih eden Saat, “ Babam işletme okumamın benim için daha iyi olacağını düşündü. Baskı yapmadı ama kendimi işletme fakültesinde buldum” diyerek bölüm tercihinde babasının büyük rol oynağını belirtiyor. İşletme’ye devam ederken hayatının yanlış yöne aktığını fark eden Saat, “ Olmamam gereken bir bölümde, beni hiç ilgilendirmeyen şeyler öğreniyordum. Kendimi nasıl sıkışmış hissettiğimi anlatamam” diyor.
Sahnenin yuvadan beri hayatında var olduğunu söyleyen Beren Saat, TED Ankara Koleji'nde okurken birçok müzikalde yer alarak sahne hayatına giriş yapmış. “TED Ankara Koleji’nde okurken Opera’dan sahne filan kiralanırdı. Bayağı prodüksiyonlu müzikaller. Bir gün sınıfa geldiler, dans seçmesi yaptılar. Kendimi sahnede bulmam dansla oldu, bir sonraki sene, baktım bizim için yazılmış bir metin de vardı. Ben de başrollerden birini oynuyordum ve mutluluktan ölüyordum” diye konuşuyor.
YILDIZI KATILDIĞI YARIŞMAYLA PARLADI
Beren Saat, İşletme bölümünde okumaktan memnun olmadığını o zamanki erkek arkadaşı Efe Güray'a anlatır ve onun desteğiyle 2004 yılında Türkiye'nin Yıldızları adlı yarışmaya katılır. Yarışmayı ikinci tamamladıktan sonra bir şeker markasının reklam yüzü olan ve Sinan Çetin yönetmenliğinde çekilen reklam filmi serisinde oynayan Saat, daha sonrasında Tomris Giritlioğlu'nun dikkatini çeker ve onun desteğiyle ilk başrolünü Aşka Sürgün isimli dizide oynar. Ardından sırasıyla Hatırla Sevgili (2006–08), Aşk-ı Memnu (2008–10), Fatmagül'ün Suçu Ne? (2010–12) ve İntikam (2013–14) dizilerinin de başrollerini oynayarak ününü pekiştirir.
Dizi projelerinin yanı sıra pek çok sinema filminde de yer alan Beren Saat, 2009'da gösterime giren Güz Sancısı filmiyle ilk sinema oyunculuğunu yapar. Gecenin Kanatları (2009), Gergedan Mevsimi (2012) ve Benim Dünyam (2013) filmleri ise yer aldığı diğer filmler…
2014'te şarkıcı Kenan Doğulu ile evlenen Beren Saat, İngilizce ve İspanyolca biliyor. Şu sıralar 'Muhteşem Yüzyıl Kösem' dizisinde ekranlarda olan Saat, iş dışında kalan zamanlarını dans ederek, tenis oynayarak ve de sinemaya giderek değerlendirmeyi tercih ediyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.