banner

Beyaz: Cebimdekilerin yüzde 80’ni Anadolu Üniversitesi’nden




Gemlik Lisesi mezunu olan Beyazıt Öztürk o zamanlar iki aşamalı olarak yapılan üniversite giriş sınavının ilk aşamasını geçip ikincisini kazanamayınca, resim yeteneğini değerlendirebileceği düşüncesiyle güzel sanatlara yönelir.

beyazit_beyazÜniversitede okuduğu yıllarda başladığı radyoculuk kariyerini, televizyon ekranlarına taşıyarak milyonlara sesini duyuran Beyazıt Öztürk, 20 yıldır ekranlardan evlerimize konuk oluyor. Rol aldığı dizi ve filmlerle şöhretini taçlandıran Öztürk, geçtiğimiz ay esprileri ve skeçleriyle değil, kendini Ayşe Öğretmen olarak tanıtan bir izleyicinin programını arayarak yaptığı konuşma ile gündeme oturdu.
Aslen Artvinli olan Beyazıt Öztürk ya da bilinen adıyla Beyaz, 12 Mart 1969 tarihinde Bolu'da, memur bir ailenin ikinci oğlu olarak dünyaya gelir. Baba tarafından Gürcü asıllı olan Beyaz, babasının polis olması nedeniyle, ilk ve orta öğrenimini Anadolu'nun farklı illerinde tamamlar. Çocukluğu sokaklarda geçen Beyazıt Öztürk, bir röportajında o günlere dair şunları anlatır: “Tam top oynarken annemin sesiyle oyundan başımı kaldırırdım: ‘Beyazııııt ezan okunuyor haydi artık eve gel...’ Namaz kılmıyorum ki ezan okunurken çağırıyor; bunu çocukken çok mantıksız bulurdum... Evcilik çocukluğumda çok keyifle oynadığım bir oyundu. Çünkü herkes evinden bir şeyler getirirdi. Kimisi kilim, kimisi de yemek. Mahallede dolaşan, kuru ekmek toplayan amcalar vardı. Annem beni yanlarından zor alırdı. Eve gelip yemek yemezdim, onların torbalarından ekmek yerdim. Tel arabam vardı, çok severdim. Hâlâ oyuncak alıyorum...” Beyazıt Öztürk 15 yaşındayken babası Ali Rıza Bey kalp krizi geçirir, ardından felç olur. 50’lerindedir Ali Rıza Bey. Nurten Hanım ise 34’ündedir. Gemlik’e taşınırlar. Beyazıt Öztürk, bir röportajında bu acı olayı; “Babamda tahammülü, annemde sabrı gördüm. 16 sene felçli babama baktı annem...” diye anlatır.
ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANAMAYINCA GÜZEL SANATLARA YÖNELDİ
Gemlik Lisesi mezunu olan Beyazıt Öztürk o zamanlar iki aşamalı olarak yapılan üniversite giriş sınavının ilk aşamasını geçip ikincisini kazanamayınca, resim yeteneğini değerlendirebileceği düşüncesiyle güzel sanatlara yönelir. Beyazıt babasının vefatının ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi Seramik-Heykel Bölümü’ne girer. Üniversite hayatını bir röportajında şöyle anlatır Beyazıt Öztürk: “Benim bu gün cebimde olan ve yediğim yüzde 80 ekmek Eskişehir Anadolu Üniversitesi sayesinde, yüzde 20’si de Ankara Yenimahalle’den, çocukluğumdandır... Eskişehir’in sadece okul anlamında değil; bekar evi, arkadaşlık, bankamatik kuyruğunda bekleyip parayı görememek, Cennet Pide’ye borç takmak gibi her anlamda hayatıma büyük katkısı olmuştur.”
“BEYAZ" TAKMA ADINI İLK DEFA KARİKATÜRLERİNİN ALTINDA KULLANDI
Aynı zamanda lisanslı basketbolcu olan Öztürk, üniversite eğitimini sürdürürken bir yandan da radyo programcılığıyla ilgilenmeye başlar. Özel televizyon kanallarının ve radyoların sayısının hızla arttığı bir dönemde, ev arkadaşıyla birlikte Eskişehir radyolarında çalışmaya başlar. Ancak "r" harfini telaffuz edememesi nedeniyle, sunuculuk isteği reddedilir ve sadece program hazırlamakla yetinir. Yine de kuralları aşarak sesini dinleyicilere ulaştıran Öztürk, farklı ve esprili tarzıyla beğeni toplar. Sonrasında, ev arkadaşının kurduğu "Genç Radyo"da program sunmaya devam eder ve arkadaşlarıyla birlikte, siyasi içerikli bir mizah dergisi olan "Gına"yı çıkarmaya başlar. "Beyaz" takma adını ilk defa bu dergi için çizdiği karikatürlerin altında kullanır. Eskişehir'de geçirdiği bu dönemde, iki heykel, iki seramik, bir karikatür sergisi açan Öztürk, son olarak da bir karma seramik sergisine katılır.
Radyo Klas'tan gelen teklif üzerine, amatör radyocunun yolu İstanbul'a düşer. Burada, "Gece Tavuğu" adlı programla profesyonel yayıncılığa başlar ve geniş bir dinleyici kitlesi oluşturur. 1995'te kurulan Number One TV'ye geçen Öztürk'ün yıldızı burada parlar. Webcam aracılığıyla stüdyodan, "Beyaz" adıyla canlı yayın yapmaya başlar. 1990'lı yılların ortalarında, kariyerinde radyoculukla başlayan bu süreç, televizyon programları ve stand-up gösterileriyle devam eder.
Number One TV'de geçirdiği uzunca bir zamandan sonra, başka bir televizyon programı için Kanal 6'ya geçer. Ancak, Öztürk'ün adının ülke çapında bilinir hale gelmesinin nedeni olan asıl program, günümüzde de halen yayınlanmakta olan "Beyaz Show"dur. İlk olarak 1996 yılında Kanal D'de yayınlandıktan sonra 2000-2002 yılları arasında yoluna Star TV'de ekranlara gelen program, 2003 yılının ilkbaharında eski kanalına döner.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.