banner

EGEBİL ve DÖNÜŞÜM yeni okullarla büyüyecek
EGEBİL Eğitim Grubu kardeş okul markası DÖNÜŞÜM Kolejleri ile atılımlarına devam ediyor. EGEBİL Eğitim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Tatar, eğitim-öğretim tasarımlarının güncellenmesi sonrasında ar-ge, inovasyon, üretim ve özellikle büyüme noktasında başarılı bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, “2022’de EGEBİL ve DÖNÜŞÜM için Türkiye’nin değişik lokasyonlarında buluşacağımız okullarımız ve yeni şubelerimiz olacak.” diye konuştu. 

faruk_tatarEGEBİL Eğitim Grubu olarak 2021 yılını değerlendirebilir misiniz?
2021 yılı, EGEBİL için oldukça dinamik, hareketli ve verimli bir yıl oldu. Sektörel anlamda birçok çalışmanın yanı sıra pandemi sürecinde öğrenci ve veli ihtiyaç analizleri, buna göre eğitim-öğretim tasarımlarının güncellenmesi sonrasında ar-ge, inovasyon, üretim ve özellikle büyüme noktasında bizim için oldukça iyi geçen bir yıl oldu diyebiliriz. Bu yıl kasım ayında “Türkiye’nin Eğitim Ödülleri” kapsamında “Yılın En İyi Çıkış Yapan Okul Markası” ödülüyle de çabamızı ve emeğimizi taçlandırmış olduk. 2021 yılı EGEBİL için çok özel bir yıl oldu. 

EGEBİL VE DÖNÜŞÜM 2022’DE YAYGINLAŞACAK
2022 yılı için kurumunuzun gelişimine yönelik hedef ve planlarınız nelerdir?
Eğitim-öğretim tasarımlarının güncellenmesi, ar-ge, inovasyon, büyüme hedefleri ve EGEBİL markasına kardeş marka olarak konumlandırdığımız DÖNÜŞÜM Kolejleri ile yürüttüğümüz projelerimiz bulunmakta. EGEBİL için de DÖNÜŞÜM için de farklı inovatif tasarımlar ve büyüme hedefleri ile ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. DÖNÜŞÜM’ü gelecek öğretim yılında ilk olarak Gaziantep’te hayata geçireceğiz. EGEBİL için de DÖNÜŞÜM için de Türkiye’nin değişik lokasyonlarında buluşacağımız okullarımız ve yeni şubelerimiz olacak. 

2022 yılı kayıt takviminiz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Türkiye’nin dört bir yanındaki kampüslerimizde bu yıl kasım ayı itibariyle önceliği mevcut öğrencilerimize verdiğimiz çalışmalara başladık. Şu an pek çok kampüsümüz, iç kayıtlarının tamamına yakınını tamamlamış durumda. Velilerimizin bizi sahiplenmesi ve tercih sebebi olma noktasında eğitim-öğretim tasarımımızın kalitesini değerlendirme anlamında veli memnuniyeti en önemli kriterlerimizden biri. Bu anlamda tüm velilerimize bize verdikleri destek ve işbirliği için minnettarız. Dış kayıtlara ise Bursluluk sınavları ile start veriyoruz. Özellikle aldığımız ödül ve eğitim tasarımımızın ihtiyaca yönelik olması sebebiyle tüm Türkiye’deki okullarımıza yoğun bir talep de var şu anda. Kontenjanlarımızı haziran ayı gelmeden dolduracağımızı düşünüyoruz. Yeni dönem kayıtları için velilerimize tavsiyemiz, hem kontenjan durumu hem de ülkedeki mevcut ekonomik koşullardan etkilenmemek adına erken kayıt avantajlarından yararlanmaları. 

Bilimsel çalışmalardan sosyal sorumluluğa ulusal ve uluslararası düzeyde okul projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kanguru, Urfodu, Thales gibi ulusal ve uluslararası yarışmalara ve TÜBİTAK projelerine tüm şubelerimizle katılım sağlıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki lokasyonlarda yer alan okullarımız kendi bölgelerinde özellikle maddi imkânları kısıtlı devlet okullarına destek sağlamaya yönelik birtakım sosyal sorumluluk projeleri yürütmekte. Tüm Egebil liselerinin katılımıyla Biyoloji branşı liderliğinde yürüttüğümüz bir e-twinning projemiz var. Bazı liselerimiz de e-twinning, Erasmus ve devlet destekli yabancı ülkelerle de iş birliği içerisinde yürütülen bir projeye ortak olarak katılım sağlamıştır. Kurumsal olarak ise 2022’de hayata geçirmeyi tasarladığımız Egebil International ve Egebil Complex projelerimiz üzerinde şu an çalışmaya devam ediyoruz.

Projelerin okul iklimine etkileri ve kazanımları neler?
Proje çalışmalarının araştırma, analitik düşünme, takım çalışması, iletişim becerileri, iş birlikli öğrenme gibi kazanımları öğrencilerimize edindirme noktasında büyük faydası oluyor. Her an her yerde takım hâlinde çalışan öğrencilerimiz ve zaman zaman bu yönde düzenlenen akademik etkinlikler, okul iklimini son derece pozitif yönde etkiliyor. Kütüphanede, laboratuvarlarda, sosyal alanlarda, atölye alanlarında takım halinde çalışmalar yapan öğrencilerimizin olması, küçük gruplara örnek teşkil etme ve rol model olma açısından da oldukça değerli bir katkı sağlıyor. 

YENİ NESİL OKUL
Projeler kuruma ve öğrencilere neler katıyor?
Yukarıda da belirildiği üzere öğrencilerimizi pek çok alanda geliştiren kazanımlar edindirmesi ve özellikle EGEBİL Kolejleri olarak kıvılcımı olduğumuz “yeni nesil okul” kavramının hayata geçirilmesi açısından önemli katkılar sağlıyor. Ayrıca bizim tamamen beceri, ulusal ve evrensel değerler ile yeni nesil öğrencinin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacak kazanımlar edinmesini amaçlayan EBO (EGEBİL Beceri Okulu) müfredatımız da var. EBO kapsamında anaokulundan liseye kadar gelişim dönemlerine uygun olarak tasarlanmış okul içi, okul dışı çalışmalarla da öğrencilerimizi gerçek hayatla tanıştırıyor, hayatın içinde öğrenme kavramını hayata geçiriyoruz. 

90’LARIN DERSHANECİLİĞİ GERİ GELİYOR
Türkiye’de oluşan şartları dikkate alarak, özel okul sektörünü önümüzdeki günlerde nelerin beklediği konusunda düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Yaşanan ekonomik koşullar maalesef sektörde %20 oranında bir küçülmeye yol açacak diye düşünüyoruz. Neredeyse her gün kat kat artan maliyetlerden ötürü okulların daha fazla zorlanacağı aşikâr. Velilerin güven ve marka teminatı arayışı sebebiyle yerel küçük okulların sektörde ayakta kalması imkansız hâle geldi. Ekonomik kriz, özel okul velisini özellikle lise velisini devlet okullarına ve kurslara yöneltiyor. Bu anlamda kurslarda yoğun bir hareketlilik olacak diye düşünüyoruz. 90’ların dershaneciliği geri geliyor diyebiliriz. Şu an sadece lise kademesi olan pek çok okulun kapanacağı noktasında duyumlarımız var. Bazı zincir okul markalarında da küçülme ya da daralma olacağı yönünde bazı göstergeler var. 2 yıldır her yerde dile getirdiğimiz üzere sağlam bir kurumsal çatı altında ilerlemeyen okulların maalesef mevcut konjonktürde sürdürülebilirliği yok. Bu tür krizler aslında kurumların kendini geliştirmesi ve ileri taşıması için bir fırsattır. Biz EGEBİL olarak isabetli öngörümüz ve vizyonumuz sayesinde her krizden güçlenerek çıktık, daha da güçlenerek yolumuza devam ediyor olacağız. Bunun yanı sıra DÖNÜŞÜM markasıyla da farklı veli beklentilerine çözüm sunacak bir kurumsal anlayış ile gücümüze güç katarak ilerleyeceğiz.

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.