banner

2013’te kaç engelli memur alınacak?
Bakan Çelik, kamuda boş 21 bin 486 engelli memur kadrosu olduğunu belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, kamuda engelli memur sayısının 33 bin 369'a çıktığını ifade ederek, kamuda 21 bin 496 engelli memur kadrosunun boş bulunduğunu, bunun en kısa zamanda doldurulması çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtladı.

Çelik, kamuda engelli memur sayısının 33 bin 369'a çıktığını ifade ederek, kamuda 21 bin 496 engelli memur kadrosunun boş bulunduğunu, bunun en kısa zamanda doldurulması çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Çelik, açık işçi kontenjanının ise 24 bin 25 olduğunu vurguladı.

Çelik, İş Kanunu'nda 15 yaşını doldurmayan çocukların çalışmasının yasak olduğuna dikkati çekerek, ancak 14 yaşını  dolduran çocukların zorunlu eğitimlerini tamamlama şartıyla hafif işlerde çalışabildiğini kaydetti. Çelik, bununla ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını bildirerek, "Bu düzenlemeyi Başbakanlığa göndermiş bulunmaktayız.  Buna  göre 14 yaşından küçük çocuklar sadece sanatsal, kültürel ve reklam faaliyetlerinde çalıştırılabilecek. Bunun şartlarını da belirlemiş bulunmaktayız.  Bu şartlara göre günde en fazla 5 saat çalıştırılabilecekler. Yazılı sözleşme yapma zorunluluğu getiriyoruz. Ayrıca her iş için de çalışma izni alma şartı getirmekteyiz" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.