banner

AÖF final sınav sonuçları 24-25 Ocak 2015 Tıkla öğren
AÖF sınav sonuçları 24-25 Ocak 2015 Tıkla öğren. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri ile sınavsız üniversite 2014-2015 Güz Dönemi dönem sonu (final) sınavları sonuçları açıklandı mı? AÖF sonuçları bu hafta mı açıklanıyor? AÖF öğrenci bilgi sistemine giriş sayfası AÖF sınav notu görüntüleme sayfası linkleri...

Geçtiğimiz dönem AÖF ara sınav sonuçlarını hızlı bir şekilde değerlendirip 20 gün gibi bir sürede açıklayan Açıköğretim Fakültesi, AÖF güz dönemi dönem sonu sınav sonuçlarını bakalım ne zaman açıklayacak. AÖF öğrencilerinin meraklı bekleyişi sürüyor. AÖF sonuçları açıklandığı anda burada olacak. 24-25 Ocak tarihlerinde yapılan AÖF güz dönemi dönem sonu final sınavlarının sonuçları açıklandı mı? AÖF güz dönemi sınav sonuçlarını nasıl öğrenebilirim? AÖF 2014-2015 Güz Dönemi final sınavı sonuçları 3 Şubat 2015 tarihi itibariyle açıklandı mı? AÖF 2014-2105 Güz Dönemi 24-25 Ocak tarihli dönem sonu (final) sınav sonuçları görüntüleme sayfasına nasıl giriş yapabilirim?

AÖF 2014-2105 Güz dönemi dönem sonu (final) not görüntüleme sayfasına aşağıdaki bağlantıdan giriş yapabilirsiniz

24-25 Ocak 2015 AÖF final sınav sonuçları

24-25 Ocak 2015 AÖF final sınav sonuçlarını öğrenmek için AÖF öğrenci giriş sayfasından http://aof.anadolu.edu.tr/ açılan sayfada sağ üst köşedeki Öğrenci Girişi linkinden Türkiye Programları kısmına tıklayarak açılan sayfada yer alan bölüme TC kimlik numaranızı ve AÖF şifrenizi girerek öğrenebilirsiniz.

AÖF bahar dönemi kayıt tarihleri ne zaman?

AÖF 2014-2015 bahar dönemi kayıt tarihleri 23 Şubat 2015 Pazartesi başlayacak 4 Mart 2015 Çarşamba günü sona erecek.

AÖF 2014-2015 Bahar Dönemi sınav tarihleri şöyle;

AÖF Bahar Dönemi Ara Sınav tarihi: 18 - 19 Nisan 2015

AÖF Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınav tarihi: 23 -24 Mayıs 2015

AÖF 2014-2015 Öğretim Yılı Tek Ders Sınav tarihi: 27 Haziran 2015

AÖF sınav merkezi değişiklikleri için son başvuru tarihleri;

AÖF bahar dönemi ara sınavları için son başvuru tarihi: 4 Mart 2015       

“Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.”

AÖF bahar dönemi dönem sonu final sınavları için son başvuru tarihi: 9 Nisan 2015        

“Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.”

AÖF sınavları nasıl değerlendiriliyor? AÖF başarı ve sınıf geçme kriterleri neler?

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) öğrencilerinin en çok merak ettiği konu sınavların nasıl değerlendirildiği ve ders geçme sisteminin nasıl olduğu konusunda.

AÖF Sınav Geçme Notları:

84 – 100 AA 4,00 Geçti

77 – 83 AB 3,70 Geçti

71 – 76 BA 3,30 Geçti

66 – 70 BB 3,00 Geçti

61 – 65 BC 2,70 Geçti

56 – 60 CB 2,30 Geçti

50 – 55 CC 2,00 Geçti

46 – 49 CD 1,70 Ortalamaya Bazlı Geçti

40 – 45 DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti

33 – 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti

0 – 32 FF 0,00 Kaldı

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) resmi sitesinde yer alan AÖF Dönemlik-Kredili Sistem Ölçme Ve Değerlendirme Kılavuzu'ndan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz Kılavuz için Tıklayın

AÖF sınavları nasıl yapılıyor AÖF sonuçları nasıl ve neye göre değerlendiriliyor?

AÖF sınavlarında adaylara, ara ve dönem sonu sınavlarında, beş seçenekli çoktan seçmeli testler uygulanıyor. Öğrencilere, sınava gireceği her ders için 20 soru soruluyor, 30'ar dakika sınav süresi veriliyor. AÖF sınavlarının değerlendirilmesi her ders için 100 tam not üzerinden yapılıyor. AÖF’te bir dersin sınavında sorulan soruların sayısı 100 ile bölünerek her sorunun puan değeri bulunuyor. Örneğin; Felsefe bölümünde “Çağdaş Felsefe”  dersinin sınavında 20 soru sorulmuş ise her sorunun puan değeri  (100/20=) 5 puan olarak hesaplanıyor. Öğrencinin sınavda doğru yanıt sayısı soruların puan değeri ile çarpılarak o dersten almış olduğu not belirleniyor.

Merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapılan programlarda (İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında İngilizce okutulan dersler ve ödevi olan dersler hariç) yapılan sınavlar sonucunda alınan notların, başarı notuna katkı oranları; ara sınav notunun %30’u, dönem sonu sınav notunun %70'i olarak hesaplanıyor.

AÖF’te Bir Dersin Başarı Notu nasıl hesaplanıyor?

AÖF’te Bir Dersin Başarı Notu = (Ara Sınav Notu X %30) + (Dönem Sonu Sınav Notu X %70) değerlerinin toplamı ile hesaplanıyor.

Örneğin; “Çağdaş Felsefe” dersinin ara sınavında 60, dönem sonu sınavında 80 alan bir öğrencinin başarı notu şu şekilde hesaplanmaktadır.

Başarı Notu = (60 X %30) + (80 X %70) => Başarı Notu = 18 + 56 => Başarı Notu = 74

Bağıl Değerlendirme Sistemi nedir?

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) sınavlarında önceki yıllara göre sınıf geçme kolaylaştı.

AÖF’te sınıf geçme nasıl kolaylaştı peki?

Yıllık sistemde öğretim yapılan programlarda sınavların değerlendirilmesi mutlak değerlendirme sistemine göre yapılmaktaydı. Mutlak sistemde bir öğrencinin bir dersten başarılı olabilmesi için önceden belirlenmiş mutlak bir not sınırını aşması bekleniyordu. Örneğin; 50 veya 70 gibi mutlak bir sınır. Bunun anlamı 50 veya 70 üzeri not alanlar başarılı, altı ise başarısızlık olarak değerlendirilmekteydi.

AÖF’te yeni uygulanmaya başlanan Bağıl Değerlendirilme Sisteminde (BDS) ise mutlak bir not sınırı konmamakta,  BDS adından da anlaşılacağı gibi bir öğrencinin başarısı, bir programda o dersi alan grup içindeki diğer öğrencilerin başarı düzeyleri ile bağlantılı bir şekilde değerlendirilmektedir.

BDS’de temel amaç, belirli bir dersi alan öğrencilerin yüz üzerinden aldıkları mutlak notlara göre değil, o dersi alan grup içinde gösterdikleri performansa göre notları belirlemektir.

Performansın anlamı bir bölüm veya programda o dersi alan öğrencilere göre, bir öğrencinin ne durumda olduğudur. Yani bir programda o dersi alan öğrencilerin ortalamasının ne kadar altında veya üstünde kaldığını belirlemektir.

BDS’de ulaşılması gereken standartlar önceden belirlenemez. BDS’de geçme notları bir anlamda önceden ilan edilemez. Bir programda o dersi alan öğrencilerin başarısı düşük ise düşük puanla dersten geçilebilmekte, başarı yüksek olduğu derslerde yüksek puanla o dersten, ders tekrarına kalınabilmektedir.

BDS bir anlamda bir ölçme sonucunda elde edilen notların değerlendirme yöntemidir. Ölçme ise öğrencilerin bir dersten yapılan ara ve dönem sonu sınavlarında, sınav sonuçlarını hangi oranda doğru yanıtladıklarını ortaya koyan 100 veya farklı bir birimle ifade edilen işlemleri kapsar.

Açıköğretim Fakültesi’nde (AÖF) başarı notları ve sınıf geçme notları hesaplanırken şunlara dikkat ediliyor;

Merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapılan bölüm ve programlarda öğrencilerin notlarını BDS katılabilmesi için ham başarı notlarının belirli bir baraj değerini aşması gerekiyor. Başka bir deyişle ders bazında Başarı Notuna Alt Sınır (BNAS) uygulanıyor. Başarı notuna alt sınır değeri (İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında İngilizce okutulan dersler hariç) 25’tir.

Bunun anlamı şudur; başarı notu 25 ve altında ise o öğrencilerin notu değerlendirmeye, yani o ders için başarı notu ortalaması hesabına katılmıyor. Böylece tüm derslerde başarının belirli bir düzeyinin altına düşmesi engellenmiş oluyor. 25’in altında başarı notu alan öğrenciler o dersi tekrar almak zorunda kalıyor.

İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında İngilizce okutulan derslerin başarı notunda 100 ile 70 arası alınan notlar AA ile CC arasındaki harf notlarına dönüştürülüyor. 60 ile 70 arası alınan notlar DD-DC-CD harf notlarına dönüştürülecek ve öğrenciler 2.00 genel not ortalamasını sağlamaları halinde başarılı olarak kabul edilecektir. İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında İngilizce okutulan derslerin başarı notuna uygulanacak alt sınır değeri 60 olarak belirlenmiştir. Bu derslerden 60’ın altında başarı notu alan öğrenciler o dersi tekrar almak zorundadırlar.

Başarı notu alt sınırının altında kalan öğrencilere FF harf notu verilir. Bu öğrencilerin notları başarı notlarının ortalaması hesabında dikkate alınmaz. Başarı notuna alt limit uygulanmasının amacı, aşırı düşük notlarla öğrencilerin BDS istatistiği üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmaktır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.