banner

TEOG için 10 bin soruluk havuz oluşturuldu
Milli Eğitim Bakanlığınca TEOG sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik yarın başlayacak ikinci dönem ortak sınavlarda yöneltilecek sorular, 10 bin soruluk havuzdan seçildi.

 

teogMilli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik yarın başlayacak ikinci dönem ortak sınavlarda yöneltilecek sorular, 10 bin soruluk havuzdan seçildi. MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, TEOG sisteminin bu yıl üçüncü yılında olduğunu hatırlattı. Yarın başlayacak merkezi ortak sınavlara 1 milyon 167 binin üzerinde öğrencinin katılımı olacak şekilde planlama yaptıklarını bildiren Çetin, sınavların yurt içinde 970, yurt dışında ise 15 merkezde gerçekleştirileceğini aktardı. Ortak sınav sisteminde bu yıl herhangi bir değişiklik yapılmayacağını, sınav kapsamındaki kazanımların önceden belirlendiğini vurgulayan Çetin, "Öğrencilerimiz bir sürprizle karşılaşmayacak. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum." dedi.

 

'Soruların basım süresince emniyet mensupları 24 saat nöbet tuttu'

 

Yarın ilk oturumu gerçekleştirilecek ortak sınavlar için 81 ile genelge göndererek gerekli tedbirlerin alınmasını istediklerini belirten Çetin, şöyle devam etti: "Sınavda sorulacak soruların matbaa basım süresince emniyet mensupları 24 saat nöbet tuttu ve gerekli tüm güvenlik önlemleri alındı. Görevliler, 38 gün önce matbaaya girdi, bu süre içerisinde dışarıya hiçbir şekilde çıkmadı ve herhangi bir elektronik cihaz kullanamadı."

 

'Soru hazırlama sürecinde havuz sistemi kullanıldı'

 

Çetin, soru hazırlama sürecinde havuz sistemini kullandıklarını dile getirerek şunları söyledi: "Ortak sınavlara hazırlık aşamalarında, Türkiye'nin çeşitli okullarından 87 öğretmenin davet edilerek 5 bin soru hazırlandı. Havuzumuzda yer alan 5 bin soruyla bu sorular birleştirilerek toplam 10 bin soruluk havuz oluşturuldu. TEOG soruları, her biri soru yazma alanında uzmanlaşmış 31 öğretmen, 25 ölçme değerlendirme ve alan uzmanı akademisyen tarafından redakte edildi. Sorular, sınavdan önce bu havuzdan çekilerek matbaa aşamasına gönderildi."

 

Maraton iki gün sürecek

 

TEOG 2. dönem sınavları yarın başlayacak ve 2 gün sürecek. Merkezi ortak sınavlara 1 milyon 167 bin 854 öğrencinin katılımı öngörülüyor. Sınavın yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde yapılacak oturumları, saat 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak. Teneffüs araları 30 dakika olacak. Sınav uygulaması tüm merkezlerde eş zamanlı gerçekleştirilecek.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.