banner

2013 LYS başvuruları ne zaman?
15 Haziran’da yapılacak ÖSYS sınavının ikinci ve son aşaması Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvuruları 22 Nisan 2013 tarihinde başlayacak. YGS’den 140 ve üzeri alanlar LYS’ye girebilecek

YGS canlı yayını için Tıklayın

ÖSYM, üniversiteye giriş sınavının ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için başvuruları 22-29 Nisan tarihleri arasında alacak. LYS sınavına girebilmek için YGS’den 140 ve üzeri bir puan almış olmak gerekiyor.

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) 22-29 Nisan 2013 tarihleri arasında başvurulacak. Sınavlar, 15-16 Haziran ve 22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda gerçekleştirilecek. Adaylar başvuru tarihinde girmek istediği her bir LYS için 25 lira ücret yatıracak.

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 15 Haziran'da, LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) ile LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 16 Haziran'da, LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 22 Haziran'da, LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 23 Haziran'da yapılacak.

YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM, adayların sınav kağıtlarını ve cevap anahtarlarını sınavdan yaklaşık 2 hafta kadar sonra www.sonuc.osym.gov.tr adresinde açıklayacak. 25 Mart Pazartesi YGS soru ve çözümleri gazetelerde yayınlanacak.

Bugün ise TRT Haber ve TRT Okul kanallarında 14.30’da YGS Özel programında adaylar YGS soru ve çözümlerine ulaşabilecek.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) 5 aşamada gerçekleştirilecek ilk aşama 15 Haziran tarihinde başlayacak.

Sınav sonuçları

Sınav evrakı ayrıştırılıp tarandıktan sonra İnternet ortamında adaylara cevap kâğıtları, kendilerine sınav salonlarında verilen soru kitapçıkları ve cevap anahtarı gösterilir. Adaylar hangi soruya ne cevap verdiklerini, cevapladıkları şıkların doğru olup olmadığını kendileri görebilirler.

Sınav sonucu açıklandıktan sonra adaylar sınav sonuçları (www.sonuc.osym.gov.tr) ile birlikte cevap kâğıdının tarama görüntüsünü (www.ais.osym.gov.tr), soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarını

(www.skgs.osym.gov.tr) görebilmektedirler. Açıklanan sınav sonuçları üzerinde belirtilen doğru/yanlış sayılarını kontrol edebilirler.

Adayların sınav sonuçlarına itiraz etme hakkı var mı?

Adaylar Sınav Sonuç Belgesini İnternet üzerinde gördükten sonra cevap kâğıtlarındaki işaretlemeleri ile karşılaştırırlar. Eğer sonuçlarda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorlarsa ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan “Genel Amaçlı Dilekçe”yi Evrak Referans numarasını da yazarak doldurmak ve ÖSYM’nin banka hesaplarından birine 5 TL ödemek suretiyle itirazda bulunabilirler. ÖSYM kendisine ulaşan itirazı incelemeye alır ve sonucunda gerekli işlemleri yaparak adaya bilgi verir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.