banner

AREL projeleriyle sivil toplum ve gönüllülük bilinci oluşturuyor
AREL projeleriyle sivil toplum ve gönüllülük bilinci oluşturuyor

Çevresel ve sosyal sorunları eğitim ve öğretimlerinin parçası haline getiren Arel Eğitim Kurumları, gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projeleriyle öğrencilerde gönüllülük ve farkındalık oluşmasını sağlıyor.

Kurumunuzun, sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili politika ve vizyonunuz nedir?

AREL Eğitim Kurumları’nın belirlediği değerler; dürüst, yenilikçi, yaratıcı, takım çalışmasına inanan, çevre ve topluma duyarlı, dinamik, değerlerine, çevreye ve topluma saygı bilinci gelişmiş öğrenciler yetiştirmektir. AREL Eğitim Kurumları’nın sosyal sorumluluk anlayışı da bu amaçlar doğrultusundadır. Sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirirken içinde bulunduğu toplumun sorunlarından yola çıkan AREL Eğitim Kurumları, çevresel ve sosyal sorunları eğitim ve öğretimlerinin bir parçası haline getirir. Öncelikli amacımız gönüllük bilincini geliştirmek ve farkındalık oluşturmak.

Sosyal sorumluluk projelerine nasıl karar veriliyor ve hangi süreçler işletiliyor?

Sosyal Sorumluluk projelerine öğrencilerimiz karar veriyor ve çalışmaları boyunca sınıf öğretmenleri ve danışman öğretmenleri tarafından destekleniyorlar. Projelere karar verilmesi ve hayata geçirilme süreci şu aşamaları takip ediyor: Öncelikle sorunu tespit etme, Soruna yönelik çözüm önerileri üretme, Takımı kurma, Hedef belirleme, Eylem planı yapma, Yararlanacağı kaynaklara karar verme( kişi, yer, yazılı/görsel/işitsel kaynaklar, basılı-sözlü kaynaklar), İş bölümü yapma, Ortaya çıkan ürünü ve süreci tüm okul topluluğu ile paylaşma.

* Gerçekleştirdiğiniz projelerde öğrenciler nasıl yer alıyor? Sosyal sorumluluk projelerinin çocuklara etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Gerçekleştirdiğimiz projelerin merkezinde öğrenciler var. Asıl sorumluluk ve süreci yönetmek öğrencilerin görevi. Öğretmenlerin rolü rehberlik etmek ve ihtiyaç duyduklarında onlara yardımcı olmaktır. Sosyal sorumluluk projeleri; çocuklara sorumluluk kazanmayı, duyarlı olmayı, zamanını etkin ve verimli kullanmayı öğretiyor. Dürüstlük, yenilikçilik, yaratıcılık, takım çalışmasına yatkınlık gelişen diğer beceri ve tutumlardır. Yapılan çalışmaların anlam kazanması ve içselleştirilmesi için Sivil Toplum ve gönüllülük kavramları ile ilgili bilinç oluşturmayı hedefledik.

Öğrencilerimizin çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını görmelerini ve onlardan fikir ve ilham almalarını istedik. Bu anlamda okulumuza sivil toplum kuruluşlarını davet ederek öğrencilerimizin bu kuruluşlarını tanımalarını sağladık.

* Öğrencilerinizi sosyal sorumluluk projelerine teşvik etmek ve farkındalık yaratmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Her yıl yapılan sergi ünitesini küçük sınıfların seyretmesini sağlıyoruz. Yapılan tüm sosyal projelerde süreci ve ortaya çıkan ürünü muhakkak çocuklarla paylaşıyoruz. Yapılan bağışlar sunum şeklinde çocuklara anlatılıyor. Fotoğraflarla panolar hazırlanıyor ve düzenlene törenlere tüm okul topluluğunu davet ediyoruz.

* Gerçekleştirdiğiniz ve devam eden sosyal sorumluluk projeleriniz nelerdir? Sosyal sorumluluk anlamında hangi alanlara yöneliyorsunuz?

Sorumluluğa odaklanmayı bir kurum kültürü olarak benimseyen ve uluslararası programları uygulamaya başladığı günden bugüne, birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan AREL Eğitim Kurumları’nın bu güne kadar geliştirmiş olduğu projeler şunlardır:

* TEMA VAKFI’na 2000 fidan bedeli bağış ve Hadımköy 5.Zırhlı Tugay’a bağlı alanı ağaçlandırma

* Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle Vali Recep Yazıcıoğlu İlköğretim Okulu’na kütüphane kurma

* Halit Ziya Uşaklıgil İlköğretim Okulu’na bir anasınıfı kazandırma

* Kazım Beyaz İş Okulu’na Mutfak atölye-derslik kazandırma

* Cerrahpaşa Onkoloji ve Hematoloji Pediatri Bölümü’ne beyaz eşya ve para bağışında bulunma

* Akademi Çevre İşbirliği ile elektronik atık toplama kampanyası yürütme

* LÖSEV Grubu Kan Bağışı Kampanyası: 11.sınıf öğrencimiz Kardelen Sevim Lösemili hasta arkadaşları için Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile oturduğu bölgede kan bağışı kampanyası başlattı.

* LÖSEV Grubu öğrencileri lösemili arkadaşlarına mektup yazdılar. Lösemi ile ilgili, arkadaşları ile paylaşmak üzere sunum hazırladılar.

* İKSV grubu öğrencileri “Atatürk Kız Yurdu” yararına kermes düzenledi.

Atık yağ grubu, yakın çevremizi dolaşarak broşür dağıttı.

* Ortaokul LÖSEV grubu, yiyecek kermesi düzenledi. Elde edilen gelir LÖSEV’e bağışlanacak.

* Ortaokul LÖSEV gönüllüleri, ilkokul ve ortaokul sınıflarına LÖSEV’i tanıttılar.

* Lise LÖSEV grubu Şişli’deki rehabilitasyon merkezini ziyaret ederek çocuklarla çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiler.

* TEMA grubu öğrencileri TEMA’nın kuruluşunun 20. yılı nedeni ile düzenlenen “Zaman Kapsülü” kampanyasını destek verdiler. TEMA kalemleri satışlarından elde edilen gelir TEMA’ya bağışlanacak ve kalemlerin ucunda bulunan tohumlardan fide yetiştirilip AREL Ormanı’na dikilecek.

* TEGV posterleri hazırlayarak okul civarındaki muhtarlık ve kültür sanat merkezlerine astılar.TEGV grubu öğrencileri Bakırköy eğitim parkında seçtikleri etkinliklerde çocuklara gönüllü destek verecekler.

* Haçiko grubu hayvanlar için mama istanyonları tasarlayarak okulun ve evlerinin yakınlarına yerleştirdiler.Bu barınaklar ile ilgili hazırladıkları tanıtım broşürleri okul ve evlerinin yakın çevresine dağıttılar.

* Okulumuzun Toplum ve Hizmet çalışmaları kapsamında, Bahçelievler Atatürk Kız Yetiştirme Yurdu’na ziyarette bulunan yöneticilerimiz ve alan liderlerimiz öğrencilerimizle izlenimlerini paylaşarak, bu yurdun ihtiyaçlarına katkıda bulunmak için kolları sıvadı.

* TEGV grubu öğrencileri bir devlet okulunun sınıfını boyadılar.

* AREL öğrencilerinin “Cerrahpaşa Pediatrik Onkoloji Servisi’ne yardım kampanyası kapsamında düzenledikleri ve ünlü jüri üyeleri modacı Erol Albayrak, Yonca Ebuzziya, Arzu Yetiş Kocatepe, sanatçı Reyhan Karaca, spor spikeri Emre Tilev, öğretim görevlisi Olgün Oral, Yard.Doç.Dr.Engin Akdoğan ve Bücürük firması Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Ünal’ın değerlendirmesiyle gerçekleşen  “Mutluluk” konulu tişört tasarım yarışmasında dereceye giren tasarımlar Bücürük firması tarafından üretilerek bir çok noktadaki mağazasında satışa sunuldu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.