banner

Türkiye’nin ilk tezli uzaktan eğitim yüksek lisans programı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılan "İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi (İBTY) Programı", Türkiye'nin ilk Tezli Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans programı olmanın gururunu yaşıyor.

afyonkocatepeuniÜniversite, uzaktan eğitim programlarına bu yıl, ‘Eğitim Programları ve Öğretim Programları’ ve ‘İnsan Kaynakları Yönetimi’ olmak üzere iki yeni bölümü daha ekledi.

Uzaktan eğitim sistemi, özellikle son yıllarda bilişim teknolojisindeki gelişmelerinde etkisiyle, öğrenciler tarafından çokça tercih edilmeye başlandı. Kuşkusuz zaman-mekan sınırlamasının olmamasının da bunda etkisi büyük. Öğrencilerin uzaktan eğitime göstermiş olduğu bu ilgi doğrultusunda, üniversiteler de uzaktan eğitim uygulamalarını geliştirmek ve alanlarını genişletmek için girişimlerde bulunuyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi de bu yıl itibariyle ‘Eğitim Programları ve Öğretim Programları’ ve ‘İnsan Kaynakları Yönetim’ bölümü olmak üzere iki yeni uzaktan eğitim uygulaması başlattı. Teknolojik araçlarını da yeni eğitim-öğretim yılı için yenileyen Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde, uzaktan eğitim programlarının uygulandığı bölüm ve alanlar şunlardan oluşuyor:

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM PROGRAMI

AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan “Eğitim Programları ve Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı”; Milli Eğitim Bakanlığı’nda ve özel kurumlarda istihdam edilen öğretmenlerin mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilebilmesi açısından önemli bir program. Söz konusu programa katılan öğretmenler gerek uyguladıkları programların geliştirilme sürecini gerekse dünyadaki güncel öğretim yöntemlerini tanıma şansına sahip olabilecekler. Bu sayede kendi mesleki gelişimlerine katkıda bulunmalarının yanı sıra farklı eğitim kademelerinde eğitim verdikleri öğrencilerinin de gelişimlerine katkıda bulunabilecekler. Ayrıca Türk Eğitim Sistemi’nin sorun ve politikalarını analiz eden, eğitim bilimleri ve öğretmen yetiştirme ile ilgili raporlar hazırlanarak bilime katkı sağlanması hedefleniyor.

Programın hedef kitlesi olan öğretmenlerin mesai saatleri içerisinde ders almada yaşadıkları sorunlar dikkate alındığında bu tür programlar onların gelişimi için gerekli ve uygun programlar olma özelliği taşıyor. Program, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak, uygulamada karşılaştıkları problemlerin çözümüne yardımcı olarak sürdürülebilir bir eğitim anlayışıyla yaşam boyu eğitim anlayışının yerleşmesini sağlayacak. Öğretmenlerde mesleki eksiklerin giderilmesi, gerekli güncellemelerin yapılması, eğitim alanında ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmelerden haberdar edilmesi yönünde olumlu kazanımlar elde edecek.

Programın henüz ilk yılı olmasına rağmen 2013-2014 akademik yılı itibariyle Afyonkarahisar dışında Hakkari, Balıkesir, İzmir, Manisa gibi farklı şehirlerden online olarak ders almak için 33 öğrenci programa kayıt yaptırdı.

‘İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ’ İHTİYACI KARŞILAYACAK

2013-2014 akademik yılında eğitim-öğretime başlayan AKÜ İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) Bölümü, uzaktan eğitim yoluyla eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Gerek özel gerekse kamu işletmelerinde rekabetçi üstünlükler sağlamak amacıyla gerekli insan kaynağının sağlanması, istihdamı ve geliştirilmesi ile ilgili politika oluşturma, planlama, örgütleme, yönlendirme ve denetleme faaliyetlerini içeren bir disiplin olan "İnsan Kaynakları Yönetimi", lisans düzeyinde (4 yıllık) güçlü, zengin ve dinamik öğretim kadrosu ile istihdam olanağı yüksek ve Türkiye'de lisans düzeyinde sayılı bölümlerden biri olmasıyla dikkat çekiyor.

Günümüzde hizmet sektörünün gelişmesine paralel olarak, doğru sayıda, doğru iş için seçilmiş, nitelikli İKY alanında uzmanlaşmış işgücüne talep artması bu bölüme olan ilgiyi arttırıyor. Bu sebeple İKY bölümü de, evrensel bilimin ışığındaki bilgilerle donanımlı yerel, ulusal ve küresel ölçekte özel ve kamu işletmelerinin ihtiyaç duyduğu düzeyde yenilikçi, girişimci, değişime ve gelişime, farklılıklara açık, takım çalışmasına uyumlu, vizyoner, çözüm odaklı, entelektüel bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor.

TÜRKİYE’NİN İLK TEZLİ UZAKTAN EĞİTİM YÜKSEK LİSANS PROGRAMI:

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılan "İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi (İBTY) Programı", Türkiye'nin ilk Tezli Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans programı olmanın gururunu yaşıyor. Disiplinler arası bir yüksek lisans programı olması nedeniyle AKÜ'nün 5 farklı fakültesinden 11 öğretim üyesinin gerek ders gerekse de danışmanlık yoluyla destek verdiği program, öğrencilerini bilişim teknolojileri ve bilişim sistemleri yönetimi konusunda uzmanlaştırmayı hedefliyor.

Uzaktan eğitim sayesinde, bilişim teknolojileri ve sistemleri gibi hızlı gelişen bir alanda deneyimli öğretim üyesi kadrosu yardımıyla uzmanlaştırmaya istekli herkese açık bir yüksek lisans programı olan İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi (İBTY)programında, bugün itibariyle 64 öğrenci öğrenimine devam ediyor.

Uzaktan eğitimin avantajları nedeniyle canlı derslerin akşam saatlerinde yapılması sonucu özellikle çalışan kesim tarafından tercih edilen programın, evden veya iş yerinden takip edilebilmesi mümkün. İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar ile dünyanın herhangi bir noktasından takip edilebilmesini sağlayan Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi sayesinde öğrencilerin sadece dönem sonu sınavları için üniversiteye gelmeleri yeterli oluyor.

İBTY Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Programı öğrencileri, aldıkları dersler ve hazırladıkları yüksek lisans tezlerinden de başarılı bulunmaları durumunda gereken ölçütleri sağlamış oluyor ve Internet ve Bilişim Teknolojiler Yönetimi alanında "Bilim Uzmanı" unvanını alıyor.

Bu kapsamda bu yüksek lisans programına kaydolan öğrenciler, bilişim alanında yeteneklerini ortaya koyabilme şansına sahip olmakla birlikte, internet ve bilişim teknolojilerini kendi mesleki alanlarına kolayca uyarlayarak sistematik çalışma ve yönetmeyi sağlayabiliyorlar.

UZAKTAN EĞİTİM MYO YENİLENDİ

2009-2010 eğitim-öğretim yılında önlisans eğitimi vermeye başlayan Afyon Kocatepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim MYO, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında toplam 287 öğrencisi ile çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar 163 mezun veren olan MYO, 6 yıllık deneyimi ile bu alanda söz sahibi. Meslek Yüksekokulu, 4 stüdyo sınıf, 5 idari büro ve içerik geliştirme birimi olarak faaliyetini sürdürüyor.2013-2014 eğitim-öğretim yılında yeniliklerin yaşandığı Uzaktan Eğitim MYO’da stüdyo sınıflarda bilgisayar donanımları ve uzaktan eğitim sistemleri yazılım altyapısı Akademik LMS-Perculus yazılımları kurularak yenilendi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.