banner

AREL Koleji gerçek yaşamla bağlantılı projeler seçiyor
AREL Kolejinde öğrencilerin kişiliklerini geliştirecek, farkındalıklarını arttıracak, uluslararası düşünen bireyler olmalarına destek olacak, gerçek yaşamla bağlantılı projeler seçiliyor. Anaokulundan itibaren birçok projede yer alma şansına sahip olabilen öğrenciler, olaylara farklı yaklaşmayı öğreniyor, özgüven sahibi oluyor ve uluslararası projeler sayesinde ise kültürler arası farkındalık kazanıyor.

AREL Kolejinde projeler, öğrenciler ve danışman rehber öğretmenler tarafından hazırlanıyor. Projelerde genel olarak öğrencilerin hem ulusal hem uluslararası platformda kendilerini göstermeleri ve öz güven kazanmaları hedefleniyor. Projelerin içeriği ve kapsamı belirlenirken öncelikle topluma nasıl bir yarar sağlayacağına dikkat ediliyor. Yapılacak projenin daha önce yapılmamış olması önemseniyor. Ayrıca öğrencilerin kişiliklerini geliştirecek, farkındalıklarını arttıracak, uluslararası düşünen bireyler olmalarına destek olacak, gerçek yaşamla bağlantılı projeler seçiliyor.

PROJE ÇALIŞMALARI ANAOKULUNDA BAŞLIYOR

AREL Koleji anaokullarında, “Gelecekteki Giysilerimiz” ve “İcatlar Mucitler” adlı iki ayrı proje gerçekleştiriliyor. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek, öz güvenlerini arttırmak, sorumluluk bilincini kazandırmak ve tasarladıklarını ürüne dönüştürmek amacıyla gerçekleştirilen “Gelecekteki Giysilerimiz” adlı projede 5 yaş grubu öğrenciler, gelecekte insanlara faydalı olacağını düşünerek giysiler tasarlıyorlar.

Bu yıl da yine yaratıcılıklarını kullanarak tasarımlarını gerçekleştirecekler. Daha önce tasarladıkları kıyafetlerden bazıları; Havaya Göre Değişen Kıyafet, Göktaşlarından Koruyan Uzay Kıyafeti, Doğru Yere Götüren Ayakkabı, Yaşlandırmayan Kıyafet, Güzel Rüyalar Gösteren Kıyafet vb. gibi.

Çocukları düşünmeye, araştırmaya yönlendirmek, problem çözme yetisini arttırmak ve sorumluluk bilincinin gelişmesine yardımcı olmak amacıyla düzenlenen “İcatlar Mucitler” adlı projede ise 6 yaşındaki minik eller, hayatlarında karşılaştıkları zorluklara ve onları rahatsız eden durumlara karşı ürettikleri çözümlerin neler olduğunu icatlarıyla ifade ediyorlar. Küçük mucitler, bu yıl da tasarladıkları icatları Mart ayında tanıtacaklar. Daha önce üretilen icatlardan bazıları: Kazaları Engelleyen Trafik Işıkları, Zarar Gören Hayvanları Haber Veren ve Kurtaran İcat, Ayakkabı Giydirme ve Bağlama Makinesi, Çamaşır Katlama Makinesi, Oyuncak Toplama Vinci, Masal Okuyan Yastık vb.

FEN BÖLÜMÜ PROJELERİ

AREL Kolejinde diğer projeler, fen bölümü ve sosyal dersler bölümlerine yönelik gerçekleştiriliyor. Fen bölümü projeleri kapsamında Fizik, Kimya ve Biyoloji alanlarında projeler yer alıyor. Fizik alanında gerçekleştirilen üç projeden ilki, “Manyetik Etkiden Yararlanarak Suların Arındırılması” adlı proje. Projeyle yağ, benzin, mazot gibi atıklardan ötürü gün geçtikçe kirlenen denizler, göller, içme suları ve akarsular, zararlı bir kimyasal kullanılmadan, manyetizmadan yararlanılarak temizlenecek. İkincisi, “Binalarda Yalıtıma Alternatif Yöntem” adlı proje. Projeyle ısı yalıtımına alternatif bir yöntem geliştiriliyor. Bu yöntemde ısı iletim katsayıları düşük olan maddelerden yararlanılıp, testler gerçekleştirilecek.

Üçüncüsü ise “Otoparklarda Araçların Yarattığı Titreşim Sayesinde Elektrik Üretimi” adlı proje. Proje kapsamında, otoparklarda oluşan titreşimin piezo elemanları ile elektrik enerjisine dönüştürüp bu enerjiyi büyük bataryalarda depolayarak geleceğin motor teknolojisi olan hibrid motorlar için ucuz ve temiz elektrik kaynağı üretilmesi amaçlanıyor.

Biyoloji proje çalışma grupları ve konuları kapsamında da üç proje yer alıyor. “Plastiklerin Geri Dönüşümü” adlı projede plastik su şişelerinin barkodunu okutarak kontör kazanmak ve plastik şişelerinin çevreye olan zararlı etkilerini azaltmak hedefleniyor. “Lahana Suyu ve Ultrases İle Su Kaynaklarının Temizlenmesi” adlı projede lahana bitkisinin ultrases ile göl ve denizlerdeki ağır metalleri temizleyeceğini ortaya çıkarmak amaçlanıyor. “Damar Belirlemede Yeni Bir Yöntem” ise aynı zamanda fen lisesi bitirme projesi. Bu projeyle KUİNİN ve LED ışınlar kullanarak damarı belirlemek ve tıpta damarı zor bulunan hastalara çözüm yolu bulmak hedefleniyor. Kimya proje çalışma grupları ve konuları arasında da ilk olarak “Peynir Altı Suyu İçerisinde Bulunan Laktoperoksidaz ve Laktoferrin Maddeleri Yardımı İle Ağız Çalkalama Suyu Hazırlama” yer alıyor. Bu projedeki amaç, hem peynir altı suyunun yapısında bulunan laktoperoksidaz ve laktoferrin maddeleri yardımı ile ağızda bulunan ve diş çürümelerine sebep olan streptococcus mutans ve enterococcus faecalis bakterilerinin oluşumunu önlemek hem de peynir altı suyunu bir atık olmaktan uzaklaştırıp çevreye olan zararlarını en aza indirgemek. Arel Kolejinde “Bu Benim Eserim” Proje Yarışması için de birçok proje hazırlanıyor. Bu projeler, kimya ve biyoloji alanlarında. Kimya alanında “Migren Eldiveni” adlı proje yer alıyor.

Sinir bölgelerine baskı uygulayarak migren tedavisi amaçlanıyor. 

“Tarımsal Verimliliği Arttırmak İçin Solucan Gübresi İle Humıtık Asit Üretimi ve Organik Karışımlarla Toprak Havalandırılması ve Toprak Kirliliğinin Tespiti” adlı projede ise cilt hastalıkları ve kuruluğu bitkilerin kimyasal ekstraksiyonu ile tedavi metotlarının belirlenmesi amaçlanıyor. 

“Meyve Çekirdekleri Kullanarak Sudaki Zararlı İyonları Temizlemek”, “Bitkisel Yağların Bitki Büyümesine Etkisi”, “Meyve Kabuklarının Leke Çıkarıcı Etkilerini Gözlemlemek” ve “Bitkisel Yağların Bitki Büyümesine Etkisi” adlı projeler.

SOSYAL DERSLER BÖLÜMÜ PROJELERİ

Sosyal Dersler Bölümü ise 2014-2015 yılı etkinlikleri doğrultusunda İstanbul il kapsamında “Benim Dünyam” isimli temalı harita yarışmasına ev sahipliği yaparak buradan çıkacak ürünlerin Uluslararası Kartografya Komisyonu tarafından düzenlenen aynı temalı yarışmaya katılmasını sağlamayı hedefledi. TÜBİTAK tarafından düzenlenen ortaöğretim kurumları proje yarışmasına;

Tarih alanında;

» Osmanlı’da Sebil Kültürü ve Sürdürülebilirliği (İstanbul Sebilleri örneklemeleriyle),

» Sınırlar ve Sınırlarla Şekillenen Hayatlar, adlı projelerle gerek sahip olduğumuz kültürel mirasa karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek, gerekse tarihsel olayların bir sonucu olarak yaşanan sosyal gelişmelere karşı farkındalık oluşturmak adına katılım sağlandı.

Coğrafya alanında;

» Beykoz Göksu Deresi’nin Peyzaj Planlamasıyla Turizme Kazandırılması, başlıklı çalışma ile çevresel problemlere dikkat çekilerek yakın çevremizde yaşanan bu sorunlar için çözüm yolları arandı.

Sosyoloji alanında;

» “İstanbul’da Üniversitelerin Çoğalması İle Ortaya Çıkan Akademisyen Sorunu” adlı çalışma ile ülkemizde akademik hayata bir bakış açısı ile yaklaşarak durum değerlendirmesi yapmak, olası sorunlar için çözümlerin neler olduğunu dair bir sonuca ulaşmak istendi.

PROJELER ÖĞRENCİLERİN YARATICILIKLARINI ARTIRIYOR

Projelere öğrenciler seçilirken, sorumluluk alma özelliklerinin yanı sıra, bir vizyon sahibi olmalarına, günlük olaylara hakim olmalarına, ekip çalışmasına yatkın olmalarına ve gönüllü olmalarına dikkat ediliyor. Projeler öğrencilere olaylara farklı yaklaşmayı öğretiyor.

Kendi ürettikleri fikirler üzerinde çalışmak ve kendi orijinal ürünlerini oluşturmak öğrencilere özgüven kazandırıyor. Ayrıca uluslararası projelerde kültürler arası farkındalık kazanıyorlar. Bilimsel düşünme sürecini özümsüyorlar. Projede çalışan öğrencilerin, yaratıcılıklarının arttığı, öğrenmekten ve araştırmaktan keyif aldıkları gözleniyor. Öğrencilerden yazılı dönüşümlü düşünme yapmaları isteniyor, ilgili kitle üzerindeki etkileri değerlendiriliyor. Böylece hazırlanan projelerin öğrencilere neler kattığı değerlendiriliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.