banner

Ebeveynler çocuklara yalan söylüyor
ABD ve Çin'deki aileleri inceleyen bir araştırma, çocuklarının davranışını değiştirmek için çoğu ebeveynin taktik olarak yalana başvurduğunu gösterdi.

Düzgün davranmazlarsa çocukları dışarıda tek başına bırakıp gitme tehditi en çok başvurulan yalan olarak tespit edildi.

Ebeveynler çocuklara karşı, diş perisini yardıma çağırmaktan başlayan ve sebze yenmezse kör olunacağına kadar varan farklı ikna yöntemleri kullanıyor.

Bir diğer stratejik yalan örneği de "Piyanoyu ne güzel çaldın" türünden iltifatlar.

Uluslararası Psikoloji Dergisi'nde yayımlanan araştırma, "etki yaratmak amacıyla yalan söyleme" konusunu ele aldı. Araştırmada, ABD ve Çin'de görüşülen 200 ailenin büyük çoğunluğunda taktiksel yalanlara başvurulduğu ifade edildi.

Hem Amerikalı hem de Çinli ailelerde en yaygın başvurulan yalan, ebeveynlerin çocuğu tek başına bırakıp gidiyormuş gibi yapması.

'Cüzdanımı evde unutmuşum'

Sık başvurulan yalanlardan biri de çocuğun istediği bir oyuncağı bilinmez bir gelecekte alma sözü verilmesi.

Ebeveynler, çocuğun yanlış davranışı karşısında "Düzgün hareket etmezsen polis çağıracağım" ya da "Sesini kesmezsen oradaki kadın sana kızacak" türünden yalan ifadeler kullanıyor.

Araştırma, ebeveynlerin daha ilginç yalanlara da başvurduğunu tespit etti.

Bir ebeveynin "Benimle gelmezsen seni kaçıracaklar" dediği kaydedildi.

"Olumlu duygular içeren yalan ifadeler" kategorisinde ise "Köpeğin amcanın bahçesine gitti ki daha rahat koşabilsin" türünden ifadelere başvurulduğu ifade edildi.

Oyuncak mağazasından bir an önce uzaklaşabilmek için "Cüzdanımı evde unutmuşum, başka zaman geliriz" şeklinde ifadeler kullanıldığı vurgulanıyor.

Çocukların iyi davranmasını sağlamak için zaman zaman "fantezi karakterler"e de başvuruluyor. Noel döneminde Noel Baba'nın kullanılması gibi.

'Brokoli boy uzatır'

ABD'de California San Diego Üniversitesi, Çin'de Cinhua Jeciang Üniversitesi, Kanada'da ise Toronto Üniversitesi'nden görevlilerin yürüttüğü araştırmada, annelerle babaların başvurduğu yalanlar arasında belirgin bir farklılık bulunamadı.

Yalana başvurma durumu her iki ülkede de yüksek seviyede olmakla birlikte Çin'de daha yüksek olduğu tespit edildi.

Çocuğu istenen sosyal davranışta bulunmaya sevketmek için bu tür yalanlara başvurulması ebeveynler arasında kabul gören bir uygulama.

Örneğin, ebeveynler "Brokoli yersen boyun uzar" denildiğinde çocukta sağlıklı beslenme alışkanlığının teşvik edildiğini düşünüyor.

Araştırma, gerçeğe bu şekilde fırsatçı yaklaşımların aileler üzerindeki uzun dönemli etkilerini gündeme getiriyor. Bu durumun, çocuklar büyüdükçe aile ilişkilerini etkileyebileceği ve "ebeveynlerin yalan söylemesi ne zaman doğru olur konusunda önemli ahlaki sorunlar" gündeme getirdiği vurgulandı.

(bbctürkçe)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.