banner

Raket tutmayı bilmeyen öğretmen, öğrencilerini şampiyon yaptı
Samsun'da sınıf öğretmeni Özlem Topsakal, oyun ve fiziki etkinlikler dersinde okul bahçesinin yetersiz kaldığını düşünerek hazırladığı projeyle hayatında ilk kez tanıştığı badminton sporunda öğrencilerinin Türkiye birinciliği elde etmelerini sağladı.

ogretmen raketSamsun'da, İlkadım ilçesi Gazi Paşa İlkokulu sınıf öğretmeni Özlem Topsakal, hazırladığı proje ile hayatında ilk kez tanıştığı badminton sporunda öğrencilerinin Türkiye birinciliği elde etmelerini sağladı.

Oyun ve fiziki etkinlikler dersinde, okul bahçesinin öğrencileri için yetersiz kaldığını düşünen 26 yıllık sınıf öğretmeni Topsakal, 2014-2015 eğitim öğretim yılında "Haydi Spora" adlı projesini hazırladı.

Projesinin onaylanmasının ardından, İlkadım Belediyesi ve Kaymakamlık desteğiyle öğrencilerini okul dışındaki bir spor salonuna götürerek değişik spor dalları ile tanıştıran Özlem öğretmen, kendisi raket tutmayı dahi bilmezken burada badminton sporu ile tanıştı.

Öğrencilerinin de badmintona ilgisini fark eden Topsakal, antrenörler ve spor öğretmenlerinden destek isteyerek öğrencilerinin bu spor alanında gelişmelerini sağladı.

Topsakal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul bahçesinin yetersiz kalması ve yağışlı havalar nedeniyle öğrencilerin oyun ve fiziki etkinlikler dersinden yeterli verimi alamadığını söyledi.

Öğrencilerini sporla tanıştırmak adına böyle bir proje hazırladığını anlatan Topsakal, şöyle konuştu:

"Okul müdürüm çok destekledi. Oyun ve fiziki etkinlikler ders saatlerini bir güne topladık. Çocuklarımızı servislerle spor salonuna götürdük. İlk önce voleybol, basketbol ve badminton alanlarında başladık. Ama çocuklar en çok badmintonu sevdiler. O alanda devam ettik. Antrenörlerimiz çocukları o alanda çalıştırdı. Daha sonra yetenekli öğrencilerimiz olduğunu görünce takım kuralım dedik. 2014-2015 yılında takım kurduk ve idmanlara başladık. Çocuklarımızı yavaş yavaş turnuvalara sokmaya başladık. Geçen yıl ilk kez takım olarak Samsun il üçüncülüğünü getirdiler. Bu yıl da Türkiye birinciliğine kadar yükseldiler."

Lisanslı sporcu oldular

Öğrencileri sayesinde badminton raketiyle tanıştığını vurgulayan Topsakal, "Ben ilk kez elime raket aldım ama başarılı olamadım" değerlendirmesinde bulundu.

Velilerin çok olumlu tepkiler gösterdiğine değinen Topsakal, şöyle devam etti:

"İlkadım Belediyesi bize malzeme ve servis imkanı sağladı. Ben badminton bilmiyordum, hiç oynamadım. Çocuklarla ilk kez oynadım. Bu proje ile yetenekleri su üstüne çıkardık. Öğrencilerimiz, İlkadım Belediyesinin lisanslı sporcuları oldular. Öte yandan dersleri de çok iyi. Haftanın 5 günü idmana gidiyorlar ama dersleri çok iyi. Sosyal yönden çok geliştiler. Ankara'ya gittiler, il içinde turnuvalara aileleri olmadan gittiler. Bu yaşta ayakta durabilmeyi öğrendiler."

Badminton ile derslerimdeki başarı arttı

Öğrencilerden 8 yaşındaki Ahmet Bera Kuş ise badminton sporunun kendisini çok geliştirdiğini, derslerindeki başarının arttığını belirtti. Kuş, "Badminton oynamayı çok seviyorum. Müsabakalarımız da güzel geçiyor. Kendi yaş grubumda badmintonda Türkiye Şampiyonu oldum. Ailem de destek veriyor. Hedefim milli takıma girmek" dedi.

Yiğit Kaygısız da "Badmintonu çok seviyorum. Sosyal hayatımı çok geliştirdi. Öğretmenimiz bize çok destek oldu, benim hedefim milli takıma girip, derece almak" ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.